Köşe yazarlığı bizi yormaz

Bugün gazetesi yazarı Nuh Gönültaş ile gazetelere, kültür-sanata, filmlere, anayasaya çok kısaca değindik.

Köşe yazarlığı bizi yormaz

BugünBugün gazetesi yazarı Nuh Gönültaş ile gazetelere, kültür-sanata, filmlere, anayasaya çok kısaca değindik. İlgiyle okuyacaksınız…

Gazetecilik günceli takip etmeyi, haberden anında haberdar olmayı gerektirdiği için çok hızlı bir hayat. Yoruluyor musunuz?

Hayır, pek yorulduğumuz söylenemez. Bu meslekte muhabirler çok yorulur. Köşe yazarı olduktan sonra pek yorulmazsınız. Seyahatleriniz birinci sınıf olur, gittiğiniz yerlerde beş yıldızlı otellerde kalırsınız. Çalışma şartları uygundur. Yazı gönderme saatleri de diğerlerine göre daha müsamahalıdır. Son dakikaya kadar gönderebilirsiniz yazınızı. Dolayısıyla yorucu bir tempoya gerek kalmıyor.

Türkiye’de anayasa kutsal kitap mıdır? Tahrif edebilecek miyiz? Ya da değiştirebilecek miyiz?

1982 anayasasına kutsal kitap benzetmesi yaptığım bir yazı yazmıştım. Kutsal kitap dememin sebebi değiştirilemez, değiştirilmesi dahi teklif edilemez maddeleri olmasındandır. Mesela başkentin Ankara olması değiştirilemez bir madde. Varsayalım Ankara büyük bir felakete uğradı, başkenti değiştirmek gerekecek bunu yapamayacaksınız.

Nuh Gönültaş, Derin VatanBu anayasa değişir, bugüne kadar da birçok maddesi değiştirildi. Ancak anayasanın değiştirilemez denilen maddelerine kısa vadede dokunulabileceğini sanmıyorum. Aslında, bu maddeler çok da önemli değil. Değişmese de olur, yalnız özgürlükçü bir anayasa yapmak kaydıyla. Bizim anayasamız özgürlükçü değil, millete karşı devleti koruyan bir anayasa. Bunu tersine çevirmeliyiz, halkı öne çıkaran, özgürlükleri teslim eden bir anayasa yapmalıyız. AK Parti'nin bu şansı vardı. O şansı şimdilik yitirmiş görünüyorlar. Ama biliyorsunuz her şey değişir, değişmeyen tek şey değişimdir. İllaki değişecektir. Ama kısa vadede görünmüyor.

Bu aralar hangi kitapları okuyorsunuz?

En son Aydoğan Vatandaş'ın 'Monşer, Saklı Seçilmişler' adlı kitabını okudum.

Bugün gazetesi de haftada üç gün kültür-sanat sayfası hazırlamaya başladı. Gazetelerin kültür-sanata önem vermeye başlamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kültür sanata medyada daha fazla yer verilmelidir. Ama medya reyting merkezli çalıştığı için kültür sanata bir talebin olması lazım. Bu talebin toplumumuzda az olduğunu görüyorum. Ama buna rağmen gazeteler kültür sanat sayfaları yapıyorlar.

Gazetelerin kültür sanat sayfalarını takip edebiliyor musunuz?

Sürekli takip ettiğim söylenemez. Ama yeni gelen bir film için bakarım mesela. Bazı kitaplar hakkında yayınlanan yazıları merak ederim, onun için bakarım.

Sinemaya gider misiniz? En son hangi filmi izlediniz?

Sinemaya gitmeyi severim. Mümkün olduğu kadar gitmeye çalışırım. Her hafta olmasa da ayda bir kaç defa giderim. Televizyon ekranı ile sinema ekranı farklı mesajlar verir çünkü. Sinemada izlemek başka bir boyuta geçmek gibi gelir bana. Yalnız en son izlediğim filmi sinemada değil de DVD de izledim. Paranormal Activity, doğrusu bayağı tırstım. Filmin üzerinde yalnız izlemeyin yazıyordu. Filmi yarısında bıraktım. Böylece bu filmden şu mesajı çıkardım: Ben çok korkak bir adammışım.

Nuh Gönültaş, Uzaktaki KızılyıldızPolitik kurgu filmler/kitaplar içindeki favori filminiz/kitabınız hangisidir?

Politik kurgu filmlerden Teori [Consipiracy] ve JFK yı sevdim. Politik kurgu kitaplardan da Metal Fırtına'yı tutmuştum.

Geçenlerde bir yazınızda bir kanalda yayınlanan program hakkında haklı olarak fena halde içerlemiştiniz. Nereye gidiyor televizyonlarımız? Ailevi ilişkileri didiklemekle iflah olacak mıyız?

 Televizyonlarımızın özellikle gündüz kuşakları ailevi ilişkileri didikleyen programlarla dolmaya başladı. Her kanalda mutlaka böyle bir program oluyor. Reyting hastalığı televizyonları reyting için her şey mübah noktasına getirdi. Oysa mesleğin kuralları var, katı olmasa da kuralları var. Denetim maalesef çok zayıf, Televizyonların aile gibi kutsal kavramlar konusunda yayın yaparken reyting konusunu başa almamaları gerekir.

Ne sizi eğlendirir?

Beni dost sohbetleri eğlendirir. Özellikle şiir ve edebiyat sohbetleri… Edebi yönü güçlü insanlarla bir araya geldiğimde mutlu olurum. Büyük yazar ve şairlerin hayatlarından söz etmek, onlara dair kıssalar beni eğlendirir.

Nuh GönültaşYeni bir kitap hazırlığı var mı?

Ben güncel yazı yazan birisiyim. Dolayısıyla kitap çalışması pek yapmıyorum. Bir kaç çalışmam oldu o da arkadaşların zoruyla oldu. Güncel yazı yazdığım için kitap disiplininden uzak kalıyorum. Onun için kitap hazırlığım yok diyebilirim.

Son olarak: Gündemin baş döndürücü hızına karşı bize hangi ilacı önerirsiniz?

Türkiye gündeminin baş döndürücü hızına karşı bir ilaç yok. Tek çare izlememek... Eğer bunu yapabiliyorsanız yapın, yapamıyorsanız yurt dışına çıkmak iyi bir ilaç olabilir. Ama o zaman da internetten uzak durmalısınız.

 

Yılmaz Yılmaz sordu.

Yayın Tarihi: 04 Ocak 2010 Pazartesi 15:53 Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2010, 08:17
banner25
YORUM EKLE

banner26