Kâmil Yeşil: Farz, Vacip ve Sünnete Uymak Ramazan'ı İhya İçin Kâfi

''İlmine, ahlakına güvendiğim, söyledikleri ile yaptıkları arasında tenakuz görmediğim bir şahsiyete bazen denk gelirsem dinliyorum. Çok özellikli ses ve eda sahibi bazı isimlerden de Kur’an, ilahi, kaside, gazel dinlerim. Ne yazık ki televizyonlarda artık böyle isimler yok.'' Kâmil Yeşil ile kısa bir Ramazan söyleşisi gerçekleştirdik.

Kâmil Yeşil: Farz, Vacip ve Sünnete Uymak Ramazan'ı İhya İçin Kâfi

Dünyabizim’de birkaç senedir Ramazan ayına özel her gün Ramazan-ı Şerif yazıları ve alıntıları paylaştık. 2014’te birçok şair, yazar, ilim adamı Dünya Bizim için Ramazan-ı Şerif'e özel yazılar yazdılar: //www.dunyabizim.com/7541/dunya-bizim-icin-yazdi/tags 2015’te ise alıntılar yaptık: //www.dunyabizim.com/8501/ramazana-dair/tags

Bu sene de ilim, kültür ve edebiyat dünyasında isimlerle kısa kısa Ramazan-ı Şerif söyleşileri yapalım dedik. Bu söyleşilerde bugünkü konuğumuz MEB Talim ve Terbiye Kurulu üyesi, yazar Kâmil Yeşil

Ramazanınız genel itibariyle nasıl geçer? Öncesinde Ramazan'a dönük bir planlama yapar mısınız? Böylesine mübarek vakitleri nasıl değerlendirirsiniz?

Televizyonların anons ettiği gibi bir Ramazan hazırlığım yoktur. Genel olarak televizyon seyretmem. Ramazan programları dâhil. Program sorumlusu sunucuya  -hocanın adı sunucu olmuş artık- reklama girmeden önce “biraz ağlayabilir misin” diye kulaklıktan rica edince, reklam öncesi sesini ağlamaklı olarak değiştiren, gözlerini sulandıran hocaları duyunca Ramazan programı seyretmeyi bıraktım.

İlmine, ahlakına güvendiğim, söyledikleri ile yaptıkları arasında tenakuz görmediğim bir şahsiyete bazen denk gelirsem dinliyorum. Çok özellikli ses ve eda sahibi bazı isimlerden de Kur’an, ilahi, kaside, gazel dinlerim. Ne yazık ki televizyonlarda artık böyle isimler yok. İsmail Biçer, Halil İbrahim Çanakkaleli, Nihat Ulu, Süleyman Arabulan, İbrahim Peker gibi. Bu isimler âlem-i bekaya gitseler de seslerini bıraktılar. Hoş sada kavramını biraz da böyle anlamak lazım. Bu hocalarımıza ait kasetleri dinlerim.

Ramazan’ın ibadetleri bellidir. Bu konuda farz, vacip ve sünnete uymayı Ramazan’ı ihya için kâfi görürüm. Çok elzem olmazsa resmî iftar programlarına katılmam. Özel kurum ve kuruluş iftarlarından da uzak dururum.

Ramazan'da okumalarınız da değişir mi? Neler okursunuz daha çok? Başucu eserim dediğiniz kitap ya da kitaplar var mı Ramazan özelinde?

Ramazan’da Kur’an-ı Kerim’i hatmederim. Bazen ikiye çıkar hatim. Meal okurum. Siyer okurum. Tasavvufi eserlere yönelirim. Daha önceden başlayıp da bitiremediğim kitaplar, yazılar varsa onları bitirmeye gayret ederim.

Ramazan şu 3 şeyle ilişkinizi nasıl etkiliyor: Para, aile / dostlar, yemek?

Para: Para, zekatla, sadaka-ı fıtrla ve az da olsa dayanışmayla tanışıyor.

Aile / Dostlar: Uzaktakileri telefonla aramam gerekiyorsa arıyorum. Çocukluğumun ve ilk gençlik zamanlarının Ramazanlarını özlüyorum ve yeri geldikçe anıyorum.

Yemek: Yemek disiplinim pek değişmez. Mübarek on bir aylarda da genelde iki öğün yemek yerim. Bundan dolayı Ramazan’da yemek, içmek özel bir gündem oluşturmaz bende.

 

Konuşan: Mehmet Emre Ayhan

YORUM EKLE