Kitaplı zamanlar hayatımızın en güzel dilimleri

Yazar Mehmet Nuri Yardım ile okumalarını, kitapları, fuar ve süreli yayınları konuştuk. Ahmed Sadreddin sordu.

Kitaplı zamanlar hayatımızın en güzel dilimleri

 

Başkanı olduğu Edebiyat Sanat Kültür ve Araştırma Derneği vasıtasıyla yılın her döneminde sohbet ve konferanslar düzenleyen yazar Mehmet Nuri Yardım’a okudukları ve kitaplar hakkında bir kaç soru tevcih ettik.

Şu an hangi kitabı/kitapları okuyorsunuz?

Sırada bekleyen o kadar çok kitap var ki… Meselâ Beşir Ayvazoğlu’nun “Ateş Denizi”nin ardından, Kemal Y. Aren’in “Cennetin Kapısındaki Kuzu”yu okuyorum şimdi. Ayrıca Ahmed Güner Sayar’ın “Abdülbaki Gölpınarlı” biyografisi sırada bekliyor, ona da hemen başlayacağım kısmetse. Roggrer Garaudy’nun “İslâmın Aynası Camiler” isimli eseri de çok önemli. Cemal Aydın tercüme etmiş. Onu da okumayı diliyorum. Keşke zaman daha çok olsa ve bizler daha fazla kitap okuyabilsek…

Kendinize ait bir kitap okuma usûlünüz var mı?

Var tabii. Zaman zaman düzenli okurum, yani bir kitaba başlayıp bitiririm, ondan sonra başka bir kitabı elime alırım. Bu sistemli okuma tarzım. Bu alışkanlığın değiştiği vakitler de olur. Bazen zamanla yarışmak gerekebilir. İki üç kitaba birden başladığım günler de az değil. Ayrıca işyerinde okunacak kitaplar, evde okunacak kitaplar ve yolda okunacak kitaplar da var. İstanbul malûm. Hepimiz zaman yoksuluyuz. Ama her şeye rağmen, kitapla geçen zamanlar hayatımızın en güzel dilimleridir diye düşünüyorum.

Kitap fuarlarına gider misiniz?

Elbette koşa koşa hem de. Kitap fuarlarına gidilmez mi? Sadece kitap imzalamak için değil elbette. Yayıncı dostları ziyaret etmek için, yeni çıkan kitapları görmek için, bazılarını almak için… Velhâsıl, kitap fuarları hepimiz, herkes için bir fırsat. Zaman ayırıp gitmek gerek. Gitmekle kalmıyorum, herkesi teşvik ediyorum, gitsinler diye. Şükürler olsun ki şimdi fuarlar çoğaldı. Eskiden birkaç fuar düzenlenirdi koca Türkiye’de. Şimdi neredeyse Anadolu’daki her şehirde fuar açılıyor. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde ise birden fazla kitap fuarı açılıyor. Demek ki talep var. Kitaba ilgi çoğalıyor. Bu da şüphesiz çok sevindiricidir. Sadece bit pazarlarına değil; artık kitap fuarlarına da nur yağıyor.

Takip ettiğiniz bir süreli yayın var mı, dergi ya da site?

Dergâh, Türk Edebiyatı, Hece, Yedi İklim, Ay Vakti, Bizim Külliye takip ettiğim dergiler arasında bulunuyor. Site olarak da dünyabizim.com sitesi. Tabii başka siteler de var. Düzenli olarak bir yayını takip etmek çok iyi. Çünkü gelişmelerden haberdar oluyorsunuz. Malum gazetelerimiz kültüre, sanata gereken değeri vermiyor, birkaçı hariç. Kültür sanatı dışlayan veya önemsemeyen basına karşılık, internet medyası bence iyi bir hizmet veriyor. Etkilerinin giderek artacağını düşünüyorum. Üstad Cemil Meriç’in o meşhur sözüne izninizle bir ekleme yapmak istiyorum: “Dergiler ve siteler, hür tefekkürün kaleleridir.”

Varlığına dikkat çekmek istediğiniz bir kitap, dergi ve ya yazar var mı?

O kadar çok ki. Hangi kitaba, dergiye veya yazara dikkat çekeyim bilmem ki? İyisi mi bana göre okunması gereken bazı yazarların isimlerini anayım da, okuyucular diledikleri yazardan istedikleri kitabı alıp okusunlar. Yahya Kemal, Mehmed Âkif, Necip Fazıl Kısakürek, Ahmet Hamdi Tanpınar, Peyami Safa, Sâmiha Ayverdi, Safiye Erol, Tarık Buğra, Bahaeddin Özkişi, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Yavuz Bülent Bâkiler, Mehmed Niyazi ve daha birçok değerli yazar ve şair. Bir ara Milat gazetesinde “100 Eser” başlıklı bir yazı yazdım. Orada yaşayan edebiyatçılarımızdan okunması gereken 100 eserin ismi var. O liste, belki de meraklı dostlara bir fikir verebilir.

 

Ahmed Sadreddin sordu

Yayın Tarihi: 13 Aralık 2013 Cuma 14:58 Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 14:21
YORUM EKLE

banner19

banner36