Kitaplarla okurun gönlüne sesleniyorsunuz

Dünya Bizim olarak kültür sanat dünyamızın nabzını tutuyoruz. Kültür sanat söyleşileri dizimizde konuğumuz Hayat Yayınları’ndan Hayati Bayrak… Ümit Aksoy sordu.

Kitaplarla okurun gönlüne sesleniyorsunuz

 

 

Hayat Yayınları, hangi endişelerle yayıncılık hayatına adım attı? Yayın dünyasında gördüğünüz hangi eksiklikleri gidermek için yola çıktınız?

Hangi açıdan bakarsanız bakın, yayıncılık sektörü diğer sektörlerden farklı. Yaptığınız iş o kadar önemli ki; doğrudan okurun aklına ve gönlüne hitap ediyorsunuz. Eğer ki yayın yelpazenizi de renkli ve geniş tutarsanız, her yaş, gelir, eğitim ve kültür grubundan okura seslenebiliyorsunuz. Bu denli önemli ve insanlığa fayda üreten bir sektörde bizler de gayret gösterelim ve kendi rengimizi, kokumuzu ve tadımızı kitaplara katarak okurlara faydalı olalım istedik.

Ne yazık ki ülke ve bölge insanımız yüz, yüz elli yıldır değerlerinden, inançlarından, kültüründen ve geleneklerinden uzak bir dönem yaşadı veya yaşamak zorunda bırakıldı. Bu süreç içerisinde batı kültürü olarak tabir edebileceğimiz bir kültür modern ve çağdaş olmayı, kendileri yaşamak olarak pazarladı tüm dünyaya. Bu pazarlama çalışmalarında da kitap, sinema ve medya gibi en çok kültürel ürünler kullanıldı. Batı kültürünün karşısında, kendi değerlerinden ve inançlarından beslenen kültürel ürünler üretmekte çok zorlandık. Ancak gerek yayıncılık, gerek medya gerekse sinema gibi alanlarda buna büyük bir ihtiyaç vardı. İşte bu ihtiyaca cevap verebilmek için çıktık yola. Hatta halen sloganımız şudur "Evrensel doğrularla, yerel değerleri bir araya getirerek kalıcı eserler ortaya çıkarmak". Bu noktada en çok dikkat edilmesi gerekenin "batı kültürü kötü veya harika" gibi genellemeci bir yaklaşımı olduğunu düşünüyoruz. Bizce batıdan da öğrenilebilecek şeyler var ancak bizim kültürümüz şüphesiz bizim için öncelikli ve daha değerli olmalı.

Kitap yayınlarken hangi hususlara dikkat ediyorsunuz? En çok satanlar listesine girmek mi, gerçekten dişe dokunur bir şeyler yayınlamak mı hedefindesiniz?

İslam hukuku ve modern hukuk bizim sınırlarımızı belirliyor şüphesiz. Mecelle kuralı olarak da bilinen, "Def-i mefâsid celb-i menâfi’den evlâdır." bizim yayın politikamızı özetliyor aslında. Tüm içeriklerimizi değerlendirirken buna göre inceliyoruz. Kendimizi okurlarımızın yerine koyuyoruz ve bu kitap insanımızın ve insanlığımızın hangi derdine derman olur diyerek titiz bir şekilde çalışıyoruz kitaplarımızın üzerinde.

Kitaba, "Alırım satarım ben kârıma bakarım" anlayışının ötesinde, kültürel bir değer olarak bakan her yayıncının hayali ve hedefi uzun yıllar boyunca okunabilecek eserler ortaya koymaktır. Ancak bu şu demek değildir muhakkak. "Kitabı hazırlayalım ancak çok satmasa da olur. Uzun yıllar okunsun yeter." Bir kitabın çok satıyor olması ondan çok istifade edildiği anlamını taşımıyor belki ama çok okura ulaşmış olduğunun bir göstergesi. Bu yüzden Hayat Yayınları olarak hedefimiz, hem her türlü satış kanalında yüksek tiraj yani yüksek okur kitlelerine ulaşmak, hem de okurlara en üst seviyede fayda sunmak. Bu ikisini bir araya getirebildiğimiz ölçüde kendimizi başarılı sayıyoruz.

Yayıneviniz aile kitaplığında epey çalışma mevcut. Günümüzde giderek artan problemli ailelere yayınladığınız aile içi iletişim kitapları ne şekilde yol gösterir?

Ne yazık ki günümüzde aile, tüm toplumlar için kanayan bir yara. Birçok ülke artık aile sorunlarına uzun dönemli devlet politikalarıyla çözüm bulmaya çalışıyor. Yayıncılık hayatına başladığımız 90'lı yılların sonlarında ailelerimizde bugün ki düzeyde sorunlar yoktu. Ancak popüler kültürün etkisiyle bizde de kısa bir süre sonra sorunlar ortaya çıkacağını öngörmüştük. Yayın politikamızı buna göre belirlemiştik. Bu yüzden belki de yayıncılık sektöründe aileye yönelik en fazla çeşit bizdedir.

Tüm uzmanların ortak ifadesi aile sorunlarının temelinde iletişim eksikliği yatıyor. Tabii iletişim eksikliğini ortadan kaldırmak tüm sorunları çözer mi? Tabii ki hayır. Ama yanlış kararlar alınmasının ve mutsuzluğun önüne geçer. Aile konusunda yayınladığımız kitapların, ailelere fayda sağladığına birçok kez şahit olduk. Kişiler aile sorunlarını mahrem buldukları için başkalarıyla paylaşmak istemiyor çoğunlukla. Kendi kendine çözmek istiyor. Bu noktada kitapların aile sorunu yaşayan kişilerin en büyük sırdaşı ve yardımcısı olduğuna inanıyoruz.

Cihan Okuyucu'nun Hz. Mevlana ile alakalı iki çalışmasını bastınız. Günümüzde ismi çokça anılan ve hala milyonların okuduğu Hz. Mevlana'nın, doğru anlaşılması yolunda Cihan Okuyucu'nun bu kitapları ne gibi katkılar sağlar?

Tarihimizde ve kültürümüzde var olan insani değerlerin yeniden gündeme gelmesi ve takip edilmesi mutluluk verici bir durum. Bu noktada sadece Hz. Mevlana değil, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi birçok değerimizin düşüncelerinin ve yaşam biçimlerinin tekrar ele alınması ve günümüz insanının anlayabileceği dilden kitaplaştırılması çok önemli. Özellikle bu gibi çalışmaların Prof. Dr. Cihan Okuyucu Hocamız gibi akademik disipline sahip kişilerce yapılması, çok daha faydalı olacaktır.

Gençlik kitapları etiketiyle yayınladığınız 50'ye yakın kitap genç okurların kitaplarla tanışmasını sağlıyor. Gençlerin okuyacağı kitapların hangi hususiyetlere sahip olmasına özen gösteriyorsunuz?

Gençlere yönelik eser üretmek gerçekten çok zor. Günümüz gençleri inanılmaz donanımlılar. Teknoloji, internet ve sosyal medya kullanımı konusunda müthiş yetenekli ve istekliler. Bu onları global bir birey haline getiriyor. Dünyada ki her türlü sosyal akımdan ve gelişmeden hemen haberdar olup, çok hızlı etkileniyorlar. Belki ihtiyaçları olduğu için yabancı dil konusunda önceki nesillere göre daha yetenekliler. Böyle bir hedef kitleyi, 600 yıllık teknoloji ile üretilen kitaplarla etkilemeniz gerçekten çok zor. Gençlik konusunda ki batı menşeli kitaplara medyanın ve sinemanın desteğini de göz önüne alırsanız, doğru ve düzgün eserleri gençlere ulaştırmanın ne kadar zor olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Hayat ve Genç Hayat markalarımız altında gençlere yönelik eserlerimizde didaktik bir üsluptan uzak, eğlenceli, heyecanlı inanç, ahlak ve değerlerimize aykırı olmayan içeriklerin olmasıne dikkat ediyoruz. Yani biz kitaplarımız da zombileri, vampirleri, sihirleri, cinayetleri ve cinselliği kullanmadan gençlere ulaşmaya çalışıyoruz.

Sanırım Çilek Kitaplar ile çocuk yayıncılığı da yapıyorsunuz. Bu konuda yayınladığınız eserlerinize nasıl tepkiler aldınız. Ülkemizde bu alandaki yayıncılık hangi durumda?

Belki de yayıncılığın en zor, en çok sorumluluk gerektiren buna karşılık en eğlenceli ve duygusal tatmini en yüksek türü çocuk yayıncılığı. Bu duyguyu en çok kitap fuarında yaşıyorsunuz. Çocuklar, gençlere ve yetişkinlere göre kitap konusunda daha kolay motive olabiliyorlar. Çocukların ışıl ışıl gözlerle kitapları ellerine alıp seyretmeleri kadar bir yayıncıyı mutlu edecek başka bir şey yoktur herhalde. Çocuk yayıncılığına 2000'li yıllarda başladık. Masallarımız, boyamalarımız ve etkinlik kitaplarımız hem çocuklar, hem anne babalar hem de eğitimciler tarafından büyük bir takdir topladı. Ancak ne yazık ki son yıllarda merdiven altı diye tabi edebileceğimiz, çocuklara yönelik kitaplar üreten firmalar çıktı. Çoğu internetten derleme birçok eseri düşük fiyatlı olarak piyasaya sürdüler. Bu ülkemizde çocuk yayıncılığının gelişimini biraz sekteye uğrattı. Umuyoruz ki bir süre sonra ebeveynler kitabın fiyatından çok içeriğinin önemli olduğunu anlayacaklardır.

Ülkemizde yayıncılığın sizce en önemli sıkıntısı nedir? Bu meselenin çözümü adına neler yapılmalı?

Bizce yayıncılığın en önemli sıkıntısı gerek hukuki olarak gerekse sosyal olarak sektörel kuralların eksikliğidir. Bu eksiklikten dolayı hakların korunması ve sektörün büyümesi zorlaşıyor. Sorunların çözümü ve yayıncılığın gelişmesi için devlet tarafından uzun soluklu projelerin geliştirmesi ve desteklenmesi şart. Kar marjları ve okuma oranlarının düşük olduğu ülkemizde yayıncılık yapmak gerçekten çok zor. Yayıncılara da düşün görevler var muhakkak içerik ve baskı açısından standartları geliştirmeleri gerekli. Aynı zaman kalifiye personel istihdamına önem verilmeliler. Nihayetinde yayıncılık bir yaygın eğitim faaliyetidir.

 

Ümit Aksoy sordu

Yayın Tarihi: 26 Ağustos 2014 Salı 11:01 Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 09:37
banner25
YORUM EKLE

banner26