Kitabın, asıl olanın öne çıktığı bir fuar oldu

Bu sene uzun yıllardan sonra bir ilk denendi ve CNR fuar alanında Basın Yayın Birliği tarafından bir kitap fuarı gerçekleştirildi. Abdurrahman Oğuz, bazı yazarlara CNR Kitap Fuarı’nı nasıl bulduklarını sordu..

Kitabın, asıl olanın öne çıktığı bir fuar oldu

 

 

Uzun zamandan beri İstanbul’da iki adet fuar görüyoruz. Fakat ikisinden de memnun olanların sayısı çoktur diyemeyiz. Bu sene uzun yıllardan sonra bir ilk denendi ve CNR fuar alanında Basın Yayın Birliği tarafından bir kitap fuarı gerçekleştirildi. Fuara ilginin beklenilenin altında olduğu görüşü hâkim olsa da, pek çok kişi ve yayınevi fuarı beğendiğini ve önümüzde ki senelerde daha iyi olacağını düşündüğünü dile getiriyorlar. Peki, yazar ve düşünürlerimiz bu konuda neler düşünüyor. CNR Kitap Fuarı’nda, “Uzun zamandan sonra ilk ciddi girişim olan bu fuarı nasıl buldunuz?” sorusunu pek çok yazara sorduk ve güzel cevaplar aldık.

Sibel Eraslan: CNR bir imkandır kadınların ve çocukların ulaşımı noktasında

Benim için okurlarımızla buluşmak, temas etmek, onlarla görüşebilme imkânı, sohbet etmek çok önemli, çok canlı bir olay. Birebir; kelimelerinizin, cümlelerinizin nereye gittiğini görüyorsunuz. Bu tabi daha bireysel bir tecrübe. Sizin sözünüzü ettiğiniz nokta da daha endüstriyel, hem ekonomik hem politik yüzü olan bir konu. Çünkü çok uzun yıllar ekonomik kartel olarak da değerlendirildi bu tür fuarlar ve belirli görüşlere kapalı tutuldu. Belirli görüşteki yayınların fazla yer alamadığı, halen daha sıkıntıları olan fuarlar bunlar. Temsil noktasında bir göstergedir diyemeyiz bu fuarlar açısından ama ne kadar özgürleşirse, o fuar çatısı ne kadar geniş olursa, ne kadar çok yayın kendini orada temsil etme ve okuru ile buluşma imkânı kazanırsa fuarın içeriği de güncelleniyor. Gerçek anlamına kavuşabiliyor.

Bu noktada hem ulaşım noktasında, öğrencilerin ve kadınların ulaşımı zor oluyor fuarlara, ama burada ulaşım da elverişli. Benim gözlemlediğim okurlarda çocuklar ve kadınlar çoğunlukta. CNR bir imkândır kadınların ve çocukların ulaşımı noktasında. İnşallah bundan sonra devam eder bu şekilde. Çok teşekkür ederim.

Cihan Aktaş: Okuyucu ve yazar söyleşisine izin veren, kitabın öne çıktığı bir fuardı

Kitap fuarları konusunda yıllardır edindiğim kanaatler, bir fuara katılma veya katılmama konusunda tereddütlere sürüklüyor beni. Kitabı metalaştıran ve yazarı da araçsallaştıran faaliyetlerin mekânı olabiliyor fuarlar. Oysa okuma alışkanlığının kazanılması, kitap sevgisinin yaygınlaştırılması için de fuarlar aynı zamanda önemli bir imkân. Şimdilerde okuma fiili önemli ölçüde ekran üzerinden gerçekleşiyor. Tablet pc ve e-kitap belki o kadar yaygın değilse de, sunduğu kolaylıklar açısından okurun gözünde cazibesini koruyor. Popüler yazarların dışında yeni yayımlanan bir kitap en fazla 1000 adet basılıyor ve bu bin kitap da bazen yıllarca depolarda bekletiliyor. Dolayısıyla matbu kitabın hak ettiği ilgiyi bulmasına vesile olacak her ortam, her sunum önemli ve desteklenmeli.

Geçtiğimiz yıl bir Anadolu şehrinde katıldığım fuara ilişkin olumsuz izlenimlerim nedeniyle, bir fuar programına katılım konusunda daha sakınımlı olmaya karar vermiştim doğrusu. Okuyucuyla karşılaşmayı mekanik bir imzalama ritüeline indirgeyen katılımlar rahatsız ediyor beni. Geçen yıl Konya Kitap Fuarı’nı bu nedenle sevmiştim, programda Murat Güzel’in doğaçlama yönettiği bir söyleşi de vardı. CNR Fuarı’na katılmaya da o fuardan kalan iyi duygular ve İz Yayıncılık Genel Koordinatörü Hamdi Akyol’un yüreklendirmesiyle razı oldum. Hayal kırıklığına da uğramadım. Okuyucu ve yazar söyleşisine izin veren, kitabın ön plana çıktığı bir fuardı. Hava yağmurlu olduğu halde katılım da iyiydi. Anne ve babalar ilkokul çağındaki çocukları ve bebekleriyle gelmişti. Birçok gencin elinde listelerle gezindiğini gördüm. İyi izlenimlerle ayrıldım CNR Kitap Fuarı’ndan.

Ahmet Taşgetiren: İnsanların rahat dolaştığı bir fuar ortamı oluşturulmuş

İçeri girdiğimde bir kere çok güzel bir fuar alanı oluşturulduğunu gördüm. Çok ferah ve rahat. Yayınevlerinin kendilerini çok kolay, çok güzel sunabilecekleri ortamlar hazırlanmış. Gelen misafirlerin çok rahat dolaştıkları, böyle bir tıkış tıkış görünümün olmadığı, stantları insanların rahat dolaştığı bir fuar ortamı. Bu başarılmış. Bunun için bu organizasyonu yapanları kutluyorum. Burası biraz daha Beylikdüzü'ne göre şehrin ortası sayılır. Ulaşım kolaylığı var. Yani uzun zamandan sonra bir ilk oldu. Öyle düşünüyorum ki, bundan sonraki fuarlar bugünkünden daha fazla ilgi görecektir. Organize edenlere teşekkür ediyorum.

Mustafa Armağan: İlk olmasına rağmen cesur bir girişim

Türkiye’de kitap fuarları henüz istenilen çeşitliğe ve kapasiteye ulaşabilmiş değil tüm bu yapılanlara rağmen. Diyanet’in ve TÜYAP’ın tekelinde kalmış gibi bir görüntü arz ediyordu fakat artık buna alternatifler çıkmaya başladı ki, çıkmalıydı da zaten. CNR’nin fuarı ilk olmasına rağmen cesaretli bir girişim. İyi bir başlangıç yapıldı diye düşünüyorum. Tabii ki bir takım acemilikler, başlangıçtaki bazı aksaklıklar söz konusu oldu. Mesela benim konferansım fuar yönetimi tarafından iptal edildi. Salonum başka bir konuşmacıya verilmiş. Bunların olmaması lazım. Ben buraya okuyucularımla buluşmaya geliyorum ama yolda öğreniyorum etkinliğin iptal edildiğini. Bunlar ilk seneye mahasuben belki görmezden gelinebilir ama bu tür eksikliklerin de tamamlanmasıyla ileride çok daha iyi olacaktır. Fuar alan olarak da zaten çok elverişli. Daha merkezi bir yer. Şehrin merkezine daha yakın bir yer ve gördüğüm kadarıyla daha muhafazakâr. Yayın evlerinin böyle bir alanda hizmet verebilecekleri ideal bir buluşma noktası. İnsanlar birbirinin üzerine basmadan yürüyebiliyorlar, o bir avantaj. Ondan sonra sıkıntılı bir hava yok içerde. Ferah bir hava var. Tüm bunlar gelenler için olumlu intiba bırakıyor. İşte, çayını sakince içebileceği, karnını doyurabileceği ortamlar da söz konusu. Buluşma ortamları da yazarlarla ve imza ortamları da elverişli; dolayısıyla burayı bir potansiyel olarak görüp, bundan sonra her yıl bunun üzerine ne koyabiliriz, geleneksel hale nasıl getirebiliriz onu düşünmek lazım.

Kitaba yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. İnsana yapılan yatırımdır. Onun için kitaba yönelik bütün yatırımları devlet olarak, toplum olarak hele hele biz yazarlar olarak desteklememiz lazım. Evet, aksaklıklar, bazı problemler olabilir. Ama bu ülke kitapla kalkınacak, kitapla demokrasimiz kültürümüz yaygınlaşacak ve gelişecek. Onun için bu tür oluşumları ve girişimleri mutlaka desteklemek lazım.

Mine Sota: Fuara ne istediğini bilenler gelmiş

Açıkçası benim fuar tecrübem çok yeni. İlk kitabımı 2006 yılında yayımladım. Geçen seneye kadar fuarlara imzaya veya söyleşiye gitmezdim. Yeni olduğumuz için aşırı bir bilgi sahibi olmamakla beraber, gördüğüm kadarı ile buraya gelenler gezmekten ziyade ne istediğini bilerek geliyorlar. Aradıklarını bulmaya geliyorlar. Gayet güzel bir fuar.

Tenha olması duyurulmasının az olmasından dolayı olabilir. Buranın en güzel avantajı yakın olması. TÜYAP’a giderken insan yaşlanıyor. Bir de soğuk, biraz daha gitseniz Bulgaristan zaten. Burasının o yönden büyük bir avantajı var TÜYAP’a göre. İnşallah daha iyi olacaktır.

Hakim Türkmen:

İnsanların hala bir kitap fuarına gelebilmesi müthiş bir şey. Ben bile kendi imza günüme gelmekte çok tereddüt ettim. Çok memnunum.

Hasan Aycın: 'Bizim' diyebileceğimiz bir fuar olur inşallah

İyi bir alternatif olacağına inanıyorum gayret edilirse. Birkaç yıl elbette sıkıntı olur ama ondan sonra herkes için iyi sonuçlar verir. Ulaşım kolaylığı avantaj mıdır fuar sahipleri açısından ya da mekânın kendi avantajı mıdır bilinmez; fakat değeri bilinmeli. Daha pratik bir yerde. Etkinlikleri ile katılımları ile inşallah oturur, beklenir olur. Diyanet Fuarı’ndan başka şöyle “bizim” diyebileceğimiz bir fuar olmadı. Ona da fuar denemeyecek bir seviyede kaldı. İnşallah daha iyi olur.

Cemal Şakar: 'Alternatif bir fuar' algısı doğru bir algı değil

Kitap fuarı olduğunda ister istemez TÜYAP’la kıyaslamak zorunda kalıyoruz. TÜYAP’ın yanında CNR oldukça minyatür. Ancak bu ilk. İlk teşebbüs olarak bunu çok problem olarak da görmüyorum zaten. CNR’nin bir talihsizliği de belki bu çok istenmemiş olmasına rağmen böyle konumlandı galiba. İşte TÜYAP’a alternatif, muhafazakârların bir fuarı gibi algılandı. Bu algının da, ben doğru bir algı olmadığını düşünüyorum. İnşallah zaman içinde CNR‘nin bu algısı da kırılır, daha geniş ve bütün yayın evlerini de kapsayan bir fuara dönüşür. Bu tür yeni girişimlerin ben en az bir beş yıla ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Beş yıl sonra CNR Fuarı mutlaka en az TÜYAP kadar dikkat çekecektir. Ama bunun işte gerek yayınevlerinin, gerek fuarı tertip edenlerin buna sabretmeleri gerekiyor beş yıl boyunca. İşin olumlu tarafı olarak şunu söyleyebiliriz: TÜYAP’ta muhafazakâr yayın evleri kendilerine yer bulamıyorlar, bulsalar da çok kıyıda köşede kalıyorlardı ve kendilerini okuyucuyla buluşturamıyordu. CNR’de bunun kırıldığını gördüm; bu olumlu bir şey belki de. Muhafazakâr yayınevleri de, ilk defa okuyucuyla bu kadar rahat stantlarda ve rahat ortamlarda daha geniş koridorlarda buluşma imkânına sahip oldular.

Ben ilk adımların hep böyle olduğunu düşünüyorum, bunun birçok sebebi var. Yeteri kadar duyurulmadı, yeteri kadar duyurulmuş olsa bile, yine katılım TÜYAP’a göre daha düşük olabilirdi; çünkü nihayetinde bir şeyi ilk defa yapıyorsunuz. Önce bunun halka anlatılması ve ikna edilmesi; yani burada ciddi bir kitap fuarı olduğu konusunda okuyucunun ikna edilmiş olması gerekiyor. TÜYAP’a Anadolu’nun birçok bölgesinden insanların, yılda bir kere alış verişe geldiğini biliyoruz. CNR ilk olduğu için henüz böyle bir çekim gücü yaratmış değil ama ileriki yıllarda Anadolu’dan da insanları çekecek ve katılım mutlaka artacak. Bugün CNR‘ye katılma ihtiyacı hissetmeyen yayın evlerinin, belki de bir protesto ettiler bilemiyorum, bir kaç yıl sonra da ister istemez buraya katılacaklarını düşünüyorum. CNR, genişleyerek ve güçlenerek devam edecek.

Engin Noyan: Beklediğim tarzda bir kitap fuarıydı

Daha kapıdan içeri girer girmez “Aha adam gibi fuar böyle olur!” dedim. Girdikten sonra bu kanaatim pekişti. Burasının TÜYAP’ın istibdadını ve tekelini kaldırması lazım ve adaydır, yapacaktır. İnsanlar aradaki farkı görünce buraya daha çok teveccüh edeceklerdir. Tabi uyuzlar var, protesto edenler. Ben de protesto ediyorum birçok şeyi. Mesela Marmaray. Niye beni rahat ettiriyorlar ki. Benim beş saat trafikte rezil olmam gerekiyordu. On iki dakikada paşalar gibi kitap okuyarak geldik. Böyle rezillik olur mu? Aklı olan adam gelir burada açar. Bir kere mekân ferah. Organizasyon dört dörtlük yapılmış. Adam gibi organizasyon yapılmış. Benim beklediğim tarzda bir kitap fuarıydı. Allah selamet versin.

İhsan Atasoy: Fuar alanı olarak ferah

Kitap, yazar ve okuyucunun buluştuğu mekân itibari ile çok güzel buluyorum; fakat ilk olduğu için, yeterli duyurunun yapılmadığından veya insanların ayağı kitap olarak buraya alışmadığından biraz yavan geçiyor. Tabi ilk senesi, inşallah bundan sonraki yıllarda burası da alışılır. Mekân güzel, fuar alanı olarak daha ferah. Ulaşım olarak da kolay. Bu senenin tanıtımında seçim öncesi olması da etkin. Fakat ilk sene fuarlar her yerde böyledir. En az üç sene beklemek gerekir bunların oturması için.

 

Abdurrahman Oğuz konuştu

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 16:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26