Kemal Sayar: Sahura Kadar Olan Vakit Ruhu Onarmak İçin İdeal

''Ramazan'da yoğun iş yükümü hafifletmeye çalışıyorum. Mübarek ayın benim için bir yavaşlama ve murakabe zamanı olmasına gayret ediyorum.'' Kemal Sayar ile kısa bir Ramazan söyleşisi gerçekleştirdik.

Kemal Sayar: Sahura Kadar Olan Vakit Ruhu Onarmak İçin İdeal

Dünyabizim’de birkaç senedir Ramazan ayına özel her gün Ramazan-ı Şerif yazıları ve alıntıları paylaştık. 2014’te birçok şair, yazar, ilim adamı Dünya Bizim için Ramazan-ı Şerif'e özel yazılar yazdılar: //www.dunyabizim.com/7541/dunya-bizim-icin-yazdi/tags 2015’te ise alıntılar yaptık: //www.dunyabizim.com/8501/ramazana-dair/tags

Bu sene de ilim, kültür ve edebiyat dünyasında isimlerle kısa kısa Ramazan-ı Şerif söyleşileri yapalım dedik. Bu söyleşilerde bugünkü konuğumuz şair, psikiyatr, yazar Kemal Sayar

Ramazanınız genel itibariyle nasıl geçer? Öncesinde Ramazan'a dönük bir planlama yapar mısınız? Böylesine mübarek vakitleri nasıl değerlendirirsiniz?

Ramazan'da yoğun iş yükümü hafifletmeye çalışıyorum. Mübarek ayın benim için bir yavaşlama ve murakabe zamanı olmasına gayret ediyorum. Sahura kadar uyumam genellikle, okurum yazarım. Sahura kadar olan o bereketli vakti ruhumu onarmak için kullanmak isterim.

Ramazan'da okumalarınız da değişir mi? Neler okursunuz daha çok? Başucu eserim dediğiniz kitap ya da kitaplar var mı Ramazan özelinde?

Ramazan'da okumalarım çok değişmiyor. Ruhu besleyecek metinler elbette yeğleniyor.

Ramazan şu 3 şeyle ilişkinizi nasıl etkiliyor: Para, aile / dostlar, yemek?

Ramazan pek çok insan gibi benim için de infak ayı. Hayatın hay huyu içinde göremediğimiz bazı dostlarla iftar vesilesiyle buluşma ve hasret giderme imkanı. Ve iftara doğru insanın içinde birden yoğunlaşan o neşeyi, o coşkulu ve çocuksu  sevinci bir kez daha tadabilmenin şükrü.

Konuşan: Yağız Gönüler

YORUM EKLE