Kayseri büyük şehir ama kültürel etkinliği zayıf

Anadolu'da Kültür Sanat söyleşileri çerçevesinde Kayseri'de faaliyet gösteren İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMH) Kayseri şubesi ve Erdemli Aile ve Nesil Derneği başkanı Mehmet Yükselen ile konuştuk.

Kayseri büyük şehir ama kültürel etkinliği zayıf

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/ hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/ şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: //www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Bu çerçevede Kayseri'de faaliyet gösteren İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMH) Kayseri şubesi ve Erdemli Aile ve Nesil Derneği başkanı Mehmet Yükselen ile konuştuk.

Vakfınız/derneğiniz hangi amaçlarla, ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

İnsan ve Medeniyet Hareketi Kayseri Derneği, 2013 yılı sonlarına doğru 7 arkadaşımızın öncülüğü ile kurulmuştur. Şu anda resmiyette 20 üyesi olup, ilk genel kurulumuzda tahminen 80-100 civarında üyeye sahip olacaktır diye ümid ediyoruz. Eğitim, kültür ve sosyal dayanışma gayesi ile kurulmuştur. İslam’ı referans alan bir dernek olup, toplumu takva ekseni etrafında dönüştürmeyi hedeflemektedir. Yönetim kurulu üyelerimiz Mehmet Yükselen, Murat Yeşildağ, Metin Yemlihalıoğlu, Yusuf Aldemir, M. Soner Beşparmak, Osman Deniz Ünver, Cengiz Nalbant şeklindedir.

Alt kuruluş olarak Erdemli Aile ve Nesil Derneğimiz, Genç Hareket Kayseri çalışmamız, eğitim komisyonumuz vardır.

Kurumunuzda ne tür kültürel/sanatsal faaliyetler yapılmakta? Sürekli faaliyetleriniz neler?

Aylık seminerlerimiz (güncel ve gayemize uygun) vardır. Ramazan iftar programımız (aile ve Suriyeli kardeşlerimizin katılımı ile), yaz pikniğimiz (aile katılımlı), Ramazan ve Kurban bayramı toplu bayramlaşmalarımız, Genç Hareket üniversite erkek ve kız öğrenci çalışması, yine Genç Hareket lise, ortaokul, ilkokul erkek ve kız öğrenci çalışması, Suriyeli kardeşlerimize gücümüz nisbetinde yardım çalışması, ev sohbet oturmalarımız, hanımlar sohbet grupları, her yıl nisan ayı kutlu doğum programımız, her yıl şubat ayı şehadet ve kardeşlik gecesi programımız vardır.

Etkinliklerinize gençlerin katılımı ne düzeyde?

Bize göre az. Fazlalaşmasını istiyoruz.

Kurumunuzda gençlere çeşitli sorumluluklar da veriyor musunuz? Varsa, ne tür sorumluluklar alıyor gençler?

Çalışmalarını Genç Hareket Kayseri bünyesinde yapıyorlar. Tüm seminer, konferanslarda görevli olurlar. Lise, ortaokul, ilkokul öğrencileri ile ilgilenirler.

Matbu yayınlarınız (aylık bülten/dergi, kitap, vs.) var mı? Varsa neler?

Matbu yayınız yoktur.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

Web sayfamız var: www.imhkayseri.com ve www.erdemliaile.com. Güncellenmesi yavaş sayılır.

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları/eksileri neler?

Kayseri’yi taşra olarak görmüyoruz. Büyük şehir çünkü. Ancak kültürel, sanatsal olarak zayıf görüyoruz. Kitap okuma zayıf diyebiliriz. İçe kapanık ve statükocu bir yapısı var. Bunun değişmesi lazım. Aynı zamanda takva ekseninden uzaklaşmadan yapılması gerekiyor bunun.

Şehrinizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile gençlere yönelik dağ kampı programımız olacak. Ayrıca Talas Belediyesi ile ortak kutlu doğum programı yaptık.

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/ yürüttüğünüz projeler var mı?

Şehrimize artı değerler katmayı her zaman isteriz. Kayseri, Selçuklulara başkent olmuş bir şehir. Mimar Sinan’ı içinden çıkarmış bir şehir. Dernek olarak, her zaman doğru olan tarafta olmayı ilke edindik. Şehrimizin kültür seviyesinin yükselmesini arzu ederiz. İslamî ilimlerin daha çok yaygınlaşmasını arzu ederiz. Gençliğe sahip çıkılması lazım. Bize göre şu anda gençlik boşta. Rabbini bilen, peygamberine bağlı, tarihini bilen, kendisi ve İslam ümmeti ile barışık, okuyan, feraset sahibi, kolaycı ve yatan değil, üreten ve çalışan bir Müslüman gençlik için çalışmalıyız. İnsan ve Medeniyet Hareketi Kayseri Derneği olarak, yeni yerimize taşındıktan sonra daha iyi projeler üretmeyi düşünüyoruz.

Şu üç kavramın sizin için ne anlam ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

Şehir: Medeniyetin, özellikle de İslam medeniyetinin, kültürün, sanatın, ilmin üst seviyelere çıktığı büyük yerleşim birimi.

Kültür: Okumak, öğrenmek ve okuyup öğrendiğimizi yaşamak.

Gençlik: Geleceğimizi emanet edeceğimiz, yetiştirilmesi gereken, Rasulullah (s.a.v)in ölüm gelmeden 5 şeyin kıymetini bilin, dediği maddelerden biri olan çağlar.

 

Fatih Pala konuştu

Yayın Tarihi: 23 Haziran 2015 Salı 12:47 Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2015, 14:08
YORUM EKLE

banner19

banner36