Karagöz'ün yeri neresi?

Karagöz'ün ete kemiğe bürünmüş hali mümkün müdür yoksa kukla olarak perdede kalmaya devam mı etmelidir?

Karagöz'ün yeri neresi?

Karagoz.tv üzerinden irtibata geçtiğimiz Nur Haktan Aydoğdu ve Ömer Toraman ikilisi Karagöz’ü perdeden sahneye taşımaya niyetli. Ancak Karagöz sahneye taşınmalı mı tartışmasını da başlatmış durumdalar. Bakalım ne olacak. Bu durumu onlarla konuştuk.

Sahnelerde sizi izleyen binlerce seyirciniz var. Gerçekte kimsiniz, neler yapar edersiniz, biraz kendinizden bahsetseniz…Ömer Toraman

Toraman: Önce ben cevaplayayım. Askerden yeni döndüm. Dönmemle birlikte Ramazan etkinlikleri çerçevesinde Nur Haktan ile birlikte yoğun bir tempo içine girdik. Şu an ise birlikte kurduğumuz organizasyon firmasının yöneticiliğini yapıyorum. Askerden evvel çeşitli tematik tv ve radyolarda program yapımcısı ve sunucusu olarak çalıştım. Eşzamanlı olarak bir prodüksiyon firmasında koordinasyon ve proje sorumlusu olarak görev yaptım. Ama her şeyin ötesinde tiyatrocuyum.

Nur Haktan AydoğduNur Haktan: Radyo ve televizyonlarda birbirinden farklı formatlarda program yapım ve sunuculuğu yapıyorum. Sahne programları sunuculuğunun yanında çocuklara yönelik çalışmalar içerisindeyim. En son yine çocuklara yönelik “çocukluğumuzun şarkıları”nı onlara da öğretecek bir çocuk şarkıları albümünü miniklere hediye etmiştim.

Peki, icracısı olduğunuz Karagöz’den bahsetseniz biraz da…

Karagöz’ün kökenini araştıranlar internet sitemizden ansiklopedik bilgi alabilirler. İsterseniz burada fazla kalabalık yapmayalım ama “bizim için ‘Karagöz’ ne anlam ifade ediyor?” diye sorarsanız: Karagöz bir tepki idi. Şeyh Küşteri’nin dile getirdiği bir haykırıştı hatta! Sistemin (Hacivat) halk (Karagöz) ile arasındaki mesafe ya da bağ idi. Hacivat Karagöz’ün arkadaşı belki ama hep menfaat arzusunda olan bir arkadaş. Karagöz ise bir türlü dostum dediği Hacivat’tan kopmayan ve her defasında hüsn-ü zan eden bir Anadolu insanı. Belki Hacivat gibi okumamıştır Karagöz. Çoğu zaman işsizdir ama yalansızdır. Yani Karagöz oyunu hayatın birbirine zıt iki rengini bir araya getirmeyi başaran bir ustalık işidir.Karagöz

Bir gölge sanatı olan Karagöz’ün ete kemiğe bürünmesinden muradınız ne?

Gelenekçiyiz. Pandomim yapmıyoruz, palyaçoluk yapmıyoruz, animatör hiç değiliz. Karagöz oynuyoruz. Yenilikçiyiz. Karagöz elbette perdede olmalı fakat sadece perdede kalmamalı fikrini savunuyoruz.

Alpay Ekler bir TV programında Karagöz’ün bir perde oyunu olduğunu ve Karagöz’ü ete kemiğe bürümenin bir şaklabanlık olduğunu söyledi. Bu ağır bir iddia, ne diyeceksiniz?

Bildiğimiz kadarıyla Karagöz 1300’lü yıllardan beri oynatılıyor. Orhan Gazi devrinde herhalde Karagöz oyunu da bir yenilikti. O zaman da karşı çıkanlar vardı. Bugünün yeniliği olan canlı Karagöz de elbette yarının geleneği olacaktır. Alpay Hocam, “geleneği bilmeyen bir sürü vatandaş kıyafetler giyip şaklabanvarî şekilde sahnelerde boy gösteriyor” diyor. Bu doğru ama bu durum perdede de var. Birkaç tasvir alıp “Hayalî’yim” deyip piyasada sahne işgal eden çok adam var. Üzülmeyiz. Çünkü taklitler aslını yaşatır.

Nur Haktan: Alper Hocamızla bir tartışmada şu örneği vermiştim. “Barutu Çinliler buldu, Türkler silah yaptılar ama bugün Türkler silahı ithal ediyorlar.” O yüzden gelenekçi olsaydık, barutu biz de sadece kızkaçıran ya da torpillerde kullanırdık. Havai fişekte de fena durmazdı hani.

HacivatPeki, neden ortaoyunundaki Kavuklu ve Pişekâr’ı değil de bir gölge oyunu olan Karagöz’ün karakterlerini kullanıyorsunuz? Kavuklu ve Pişekâr’ı oynasanız kimseyle karşı karşıya gelmeyeceksiniz…

Bir önceki sorunuzda bunun cevabını da vermiştik. Hem bizim tek sermayemiz de Karagöz değil. Karagöz’e ayırdığımız zamanı diğer sanatsal uğraşlarımıza versek çok daha iyi para kazanırız, bunu unutmayın. Ama bizim bir idealimiz var. Karagöz marjinal bir karakter. Kavuklu ve Pişekâr’da bu yok. Hem Karagöz öyle bir karakter ki Kavuklu’dan daha çok biliniyor. Bu tabiatından ileri geliyor. Mesele de bu ya. Bu bilinen karakteri sahneye, sinemaya, çizgi filmlere, animasyon oyunlarına taşıyalım.

Toraman: Hem “Karagöz=Kavuklu” diyenler de hata ederler. Aynısı değildir.

Bu söylediklerinizden Karagöz geleneğine zarar vermek gibi bir niyetinizin olmadığı anlaşılıyor.

Pek tabii. Karagöz elbette perdede de yaşamalı. Teşvik de edilmeli. Ama karakter olarak perdede sıkışıp kalmamalı. Bir bebek düşünün, cenin döneminden doğum vaktine kadar anne karnında büyüme evresi geçirmiş ve artık nihayet tamamlamış. Bu bebeğin doğması gerek. Eğer doğmazsa hem anneye zarar verir hem de kendine. Biz de günümüz teknolojisi içerisinde Karagöz’ü yaşatmak istiyoruz. Elimizden gelse sinema filmini de yaparız çizgi filmini de.

Toraman: Bu arada her oyunumuzdan sonra, “sahnede izlediniz ama perdede de yalnız bırakmayın” deyip bitiririz.

Bir de internet siteniz var: www.karagoz.tv Neler olacak karagoz.tv’de?

Aslında oldukça yeni ancak kısa zamanda ilgi çeken bir site oldu. Bu sitede yakın zamanda yeni video kayıtları, örnek oyunlar ve yeni fotoğraflar olacak. Karagözseverler etkinlikleri takvimden takip edebiliyorlar. Ziyaretçi defterimiz oldukça aktif. Sevenlerimiz de oraya düşüncelerini yazabiliyorlar.

Peki, son olarak takipçilerinizden nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Tepkiler iyi. Olumsuz eleştirileri ortaya konuşan üstatlardan alıyoruz. Onlar da bizi anlayacaktır diye ümit ediyoruz. Dostlarımız da moral verici, teşvik edici şeyler söylüyorlar. Ziyaretçi defterinde de bunu görmek mümkün.

Bir de Karagöz ve Hacivat olarak son sözünüzü söyleyin.

Her oyundan sonra dediğimiz gibi: Her ne kadar sürç-ü lisan etti isek afvola.

19840

Besim Bal konuştu

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2010, 18:29
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Atakan
Atakan - 10 yıl Önce

Röportajdan çıkardığım pay.
Gelenekçiyiz. Pandomim yapmıyoruz, palyaçoluk yapmıyoruz, animatör hiç değiliz. Karagöz oynuyoruz.
Yenilikçiyiz. Karagöz elbette perdede olmalı fakat sadece perdede kalmamalı fikrini savunuyoruz.

Emre Can
Emre Can - 10 yıl Önce

Merak ediyorum sonu nereye varacak. Arkadaşlar bildiğimiz işler ama Karagöz sanatı da hassas bir noktada. Hayrolsun diyelim...

neziha cankurtaran
neziha cankurtaran - 9 yıl Önce

gerçekten sizmisiniz

banner19

banner13

banner26