Kamerun'da Ramazan nasıl geçermiş, sorduk

Kamerunlu Müslüman bir genç Ahmadou Tigana Njimoke Tijani ile Kamerun’da İslamî hayatı ve Türkiye’de kendisinin dikkatini nelerin çektiğini konuştuk..

Kamerun'da Ramazan nasıl geçermiş, sorduk

Türkiye’ye Türkçe öğrenmek için gelen Kamerunlu Müslüman bir genç Ahmadou. “Türkçe’de ismimi Ahmet olarak yazıyorsunuz siz.” dedi, ama biz yine de orjinalini bozmak istemedik. Kendisiyle Kamerun’daki İslami hayat, Türkiye’de zorlandığı şeyler ve sevdiği özellikler üzerine kısa bir söyleşi yaptık. Kara kıtanın ülkelerinden birinden gelen bu misafirimiz bakın bize neler anlattı.

Öncelikle kısaca kendinden bahseder misin?

İsmim Ahmadou Tigana Njimoke Tijani. Kamerun’da Yaounde II Üniversitesi’nde iktisat ve yönetim okudum.

Ne kadar süredir Türkiye’desin?

9 aydır Türkiye’deyim.

Türkiye’ye ne amaçla geldin?

Buraya Türkçe öğrenmek için geldim. İlk amacım buydu. Bundan sonra da olabilirse eğer okula devam etmek istiyorum. Yüksek lisans yapmak istiyorum. Kamerun’daki üniversitelerde iktisat 3 yıl sürüyor. 3 yıl bitirdim ve bu sene Türkiye’ye geldim. Yüksek lisansımı da işletme üzerine yapmak istiyorum.

Biraz Kamerun’dan bahsedecek olursak, ülkenin resmi dili nedir?

Resmi dil Fransızca ve İngilizce. Fakat ana dil olarak Kamerun’da 200’den fazla yerel dil var.

Peki, bu kadar farklı dil varken ülke içinde birbirinizle nasıl anlaşıyorsunuz? :)

Genelde Fransızca konuşuyoruz, bazen Arapça da konuşuluyor. Ülkenin çok küçük bir bölgesinde İspanyolca da konuşuluyor. Ama genelde Fransızca ve Arapça konuşulduğu için anlaşma konusunda bir sıkıntı yaşamıyoruz. İngilizce, Fransızca ve Arapça dışında ülke genelinde kullanılan yerel diller de aslında Türkiye’deki lehçeler gibi. Birbirimizi anlıyoruz, bazen bazı kelimelerimizde değişiklikler oluyor, o zamanlar da iletişim konusunda sorun yaşanabiliyor

Ülke genelinde 200’den fazla farklı dilin olması nasıl ortaya çıkmış acaba?

O diller eski yerli kabilelerin kullandığı diller. Farklı kültürlerden ortaya çıkmış.

Diller farklı olunca kültürde de bir farklılık yaşanıyor mu?

Evet, kültürler de birbirinden çok farklı olabiliyor. Hatta yemeklerinde bile farklılıklar görebiliyorsunuz.

Peki, Müslüman nüfus fazla mı Kamerun’da?

%30 civarında Müslüman nüfus var Kamerun’da. İlk devlet başkanımız Müslümandı fakat şimdiki devlet başkanı Hristiyan. Son 30 yıldır aynı devlet başkanı var ülkede.

Sen böyle 200’den fazla değişik kültür ve dil var deyince bana çok ilginç geldi, peki senin Türkiye’de ilginç bulduğun şeyler var mı?

En başta kültürünüz farklı geldi bana doğal olarak. Yemekleriniz bizimkilerden çok farklı. İlk geldiğimde ayran içmiştim ve çok şaşırmıştım. Süt gibi ama tuzlu. Peynirli sandviç yemiştim. İçindeki peynire alışamadım bir türlü. Bazen çorbalarınız hoşuma gitmiyor. Sizin buradaki pilavınızın pirinci Kamerun’da da var. Aynı şekilde pişirilmiyor ama tadı çok benziyor. Benim için en özel yemek ıspanak, çünkü kendi memleketimde en çok yediğimiz yemek ıspanaktır.

Peki, gelelim Kamerun’daki İslami hayata…

Ben Yaunde’de yaşıyorum. Yaşadığım bölgede büyük çoğunluk Müslüman. Bizim camilerimiz buradakinden biraz daha farklı mesela. İslami hayat buradakinden çok az farklı. Kamerun’da Tijani isminde bir tarikat var. Namaz kılış şekillerimizde çok az farklılık var.

Mezhep var mı yaşadığınız bölgede?

Evet var, Sünni ve Şiiler var Kamerun’da.

Bulunduğun bölgede Ramazan nasıl geçiyor?

Ramazan’da insanlar saat 3’te sahur için uyanırlar. Biz en fazla akşam 6.30’a kadar oruç tutuyoruz. Saatler buradakinden biraz daha farklı. Normalde akşam ezanı okununca biz hemen orucumuzu suyla açarız ve biraz meyve yeriz. Sonra akşam namazını kılarız. Ondan sonra yemek yeriz. Yani orucumuzu açtıktan sonra namaz kılarız ve iftarı sonra yaparız. Bazı insanlar Ramazan’da çok yoruluyor. Çok tuhaf bir şey var, Ramazan’da kilo alıyoruz biz.

Ramazan’a özel olarak yapılan yemekleriniz var mı? Mesela Türkiye’de güllaç isminde bir tatlı var, genelde o Ramazan’da yapılır.

Çok özel bir yemek yapılmaz ama Ramazan’da diğer zamanlardan daha çok meyve yenir Kamerun’da.

Peki, üniversitelerde İslamiyet adına herhangi bir çalışma var mı?

Evet var, benim okuduğum üniversitede kulüp çalışmaları yapılıyordu. Daha çok yardım toplantıları yapılır. Mesela bir öğrencinin bir şeye ihtiyacı oluyor, parayla ya da başka bir şekilde ona yardım etmeye çalışırız.

Az önce hem Sünni hem de Şiiler var dedin aynı bölgede, dünya üzerindeki mezhep çatışmaları Kamerun’da da var mı?

Evet var maalesef. Şiiler ve Sünniler birbirlerini görmek istemiyorlar. Kamerun’da da bu çatışma yaşanıyor.

Bunların dışında sen neler söylemek istersin?

Ben sigara konusuna değinmek istiyorum. Türkiye’de bu kadar çok sigara içilmesi benim çok garibime gidiyor. Burada herkes, çocuklar, kızlar, kadınlar herkes sigara içiyor. Kamerun’da sigara çok kötü bir anlama geliyor. Çünkü Müslümanların sigara içmesi hoş karşılanmaz. Bir de son olarak burada insanlar futbola bir din gibi bakıyorlar. Dört defa stadyuma gittim. Fenerbahçe maçını izledim. Afrika’da da futbol çok yaygın ama siz çok daha farklı bakıyorsunuz. Bazı insanlar birbirleriyle futbol yüzünden kavga bile ediyorlar. Bu çok değişik geliyor bana.

Çok haklısın. Röportaj için çok teşekkür ederim sana.

Ben teşekkür ederim.

Hatice Sarı konuştu

Yayın Tarihi: 13 Temmuz 2013 Cumartesi 14:22 Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 12:56
banner25
YORUM EKLE

banner26