Kalemine Güven! Üstad'ı Anlat

www.n-f-k.com 3. nesir/şiir yarışmasını başlattı. Yarışma Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile ilgili nitelikli yazılar elde etmeyi hedefliyor.

Kalemine Güven! Üstad'ı Anlat

Bundan bir hafta önce Mp3 İndirmek Caizdir diye bir dosya yapmıştık. Dosyamızda Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in eserlerinin yer aldığı bir siteden bahsetmiştik. www.n-f-k.com sitesini ziyaret ettiğimizde bir yarışma düzenlediklerini gördük. Yarışmanın amacını şöyle açıklıyorlardı.

“Son iki sene, özellikle de geçen sene yapmış olduğumuz yarışmanın tatmin edici bir keyfiyete vesile olduğunu görmenin de verdiği teşvikle, 3. nesir/şiir yarışmamızı başlatmış bulunuyoruz. Bu yarışmamız da, tıpkı 1. ve 2. yarışmalar için de geçerli olduğu üzere, Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile ilgili nitelikli yazılar elde etme amacını taşıyor. Umarız bu yarışmamızda katılan yazı sayısı ve yazıların kalitesi yönlerinden çitayı daha da yukarıya taşımak nasip olur. Yarışmanın süresi 26 Temmuz 2009 günü dolacaktır.”

 Necip Fazıl Kısakürek

Biz de bu çok önemli çabaya duyarsız kalmak istemedik ve sitenin kurucusu Ahmet Yıldırım'a bir kaç soru yönelttik. Yıldırım sorularımızı içtenlikle cevapladı.

 

Sitenizin kuruluş amacı nedir? Kimler tarafından kuruldu bu site?

n-f-k.com sitesini, 2005 yılında internet üzerinden Üstad vesilesiyle tanıştığımız ve uzun süre boyunca mail yolu ile fikir alışverişlerinde bulunduğumuz bir arkadaşla beraber kendi imkanlarımızla kurduk. O sıralarda ben lise öğrencisiydim, arkadaşım ise üniversitede okuyordu.

Sitenin kuruluş amacı?

Üstad Necip Fazıl hakkındaki en doğru bilgileri ve mevcut materyalleri tek çatı altında derlemek; kendi düşünce yapımızı borçlu olduğumuz bu büyük fikir, sanat ve aksiyon adamını olması gerektiği gibi, kendi özellikleriyle bir bütün olarak anlatabilmek; bu alanda ortaya dikkate değer çalışmalar koyabilmek ve ileride bu doğrultuda yürüteceğimiz çalışmalar için bir hareket noktası oluşturmaktı. Üstadı anlatmak iddiasında olanların, onu kendilerinin sahip olduğu görüşlere göndermeler yaparak ele aldığını müşahede etmemiz bizi bu hususta hareket geçiren saiklerden biriydi. Zira Üstad ya tek bir özelliğiyle ele alınarak işleniyor, yahut da olduğundan farklı bir biçimde resmediliyordu. Ayrıca insanları, Üstad’la gerektiği gibi tanıştıracak ve onu şairliğinden ötedeki özellikleriyle yakından tanıma konusunda teşvik edecek miktar ve sayıda materyale derli toplu bir biçimde internet üzerinden ulaşmak mümkün görünmüyor, Üstad yeterince anlatılmıyordu.

Kendi zihin yapısını, hayat görüşünü ve yaklaşım tarzını Üstad’a borçlu olan kimseler olarak, biz Necip Fazıl'ın neden Üstad olduğunu hissetmiş, hatta bire bir yaşamıştık diyebilirim. O; kendine ithaf edilenlerle değil, kendi sahip olduğu özelliklerle "Üstad" sıfatıyla anılan bir şahıs olmuş, bizim şahsiyetlerimizi bizzat kendi eserleriyle yoğurmuş bir insandı. Biz kendi entelektüel varlığımızı Necip Fazıl'a borçlu idiysek, o kelimenin tam manasıyla bir Üstad'dı ve tek bir yönüyle yalan-yanlış anlatılan şahıs bizim zihnimizi yoğuran üstadımız olamaz, Üstad yeni insanlarla bu şekilde tanıştırılamazdı. İdeali olan bir insanın aksiyon ruhu da olur ve her insanın, inancına hizmet etmek noktasında yapabileceği bir iş mutlaka vardır. Biz de sitemizi bu istinat noktasından hareketle kurduk.

 Onu rehber almaya devam etmeye, onu anlatmaya ve onun için çaba sarf etmeye hayatlarımızı adadık. O hiç durmamayı öğreten ve mütakiplerine seviye kazandıran bir insandı, hakkıyla bilinmeyen bu dehaya tüm toplumumuzun ihtiyacı vardı. Sitenin kurucusu olan diğer arkadaşımız şahsi işlerinden dolayı bir süre sonra ayrılmak durumunda kalsa da, sitedeki paylaşımlarıyla tanıyarak yönetimimize dahil ettiğimiz arkadaşlarla beraber amacımız için çalışmaya devam ettik ve muhteşem bir sinerji oluşturduk. Her biri, aynı duygularla, aynı amaç için siteye dahil olan yöneticilerimizle mutabakat içerisinde ve geniş bir vizyon ile kararlar alarak uyguladık.

Tamamen gönüllüler!

Tamamıyla gönüllülük esasına dayanan bu çalışmalar esnasında yöneticiler birbirinin eksiğini doldurdu, forum kalitesini korumak ve teknik işleri yürütmek için çaba sarf etti. Örnek vermek gerekirse teknik ve stratejik altyapı ile ben ilgilenirken görme engelli olduğumdan dolayı logo benzeri görsel materyallerin hazırlanmasıyla, yüz yüze tanışıklığımız dahi olmayan başka bir arkadaşımız ilgilenmek durumunda kaldı; forumu hep beraber uygun olduğumuz vakitlerde idare ettik. Neticede de, ortaya uyum içerisinde yürüyen bir site çıktı diyebilirim. Şu anki yönetimimiz, çoğunluğu Boğaziçi, Yıldız Teknik, Gazi gibi üniversitelerde okuyan gönüllülerden oluşuyor ve sitenin masrafları bu ekibin burslarıyla karşılanıyor.

 5900

Bu amaç doğrultusunda bugüne kadar neler yaptınız?

Bugüne kadar düzenlediğimiz faaliyetler, henüz gerçekleştiremediğimiz bazı hazır projelerimizi saymazsak, genellikle sitemizi geliştirmek ve internet kullanıcılarını Üstadla ilgilenmeye davet eden çalışmalar yürütmek biçiminde gerçekleşti. Forumumuzun seviyesini yükseltmek ve sitemizi bu yolla bir akademiye çevirmeye çalışmak gibi rutin çabaların dışında, 4 yıl içerisinde oldukça geniş bir arşiv derledik. Bu download arşivimizde Üstad'ın senaryolarına çekilen filmler, eserlerine yapılan besteler, şiirleri için yapılan seslendirmeler, Üstad hakkındaki program ve konferanslar ile Üstad'ın kendi sesinden konferans ve hitabeleri yer alıyor. Bu arşiv çalışmamızı daha da genişleterek, elimizdeki Büyük Doğu ve Ağaç dergilerinden bir kısmını tarayıp fikir vermesi için kullanıcılarımızın istifadesine sunduk ki, bu gibi numuneler, davasını bu yayınlar etrafında savunan Üstad'ımızın anlaşılabilmesi için hayli büyük bir önem ifade ediyordu. Arşivimizi zamanla daha da genişletmeyi düşünüyoruz.

Gerek Üstad'ın kaleminden çıkan, gerekse onu anlatmak için başka şahsiyetler tarafından hazırlanan dikkate değer yazıları döküman kategorilerimizde derleyerek Necip Fazıl hakkında araştırma yapmak isteyen yahut onu daha yakından tanımak arzusundaki herkesin, Üstadla ilgisi bulunan her konuda döküman bulabilmesine imkan tanıdık. Sitemiz, Üstad'ı tanımayan bir insanın onu en doğru biçimde, en derin özelliklerine kadar tanıyabilmesine imkan sağlayan bir çehre kazandı. Amacımız yalnızca arşivcilik yapmak değil, ortaya yeni materyaller de koyabilmekti. Bu doğrultuda, forumdaki yazılarından konu ile ilgili bilgili ve yetenekli olduğunu tespit ettiğimiz kullanıcılarımızı, Üstad'la ilgili çeşitli çalışmalar hazırlamaya yönlendirdik ve bu görevlendirmelerin neticesinde, kullanıcılarımızla el ele birtakım tahlil metinleri oluşturduk. Yakın bir zamanda kitaplaştırılacak noktaya gelmesini ümit ettiğimiz bu çalışmalar; öyle sanıyorum ki, Üstad'ın ve belirli eserlerinin, zihinsel varlıklarını Üstad’a borçlu olan şahısların kalemi aracılığıyla anlaşılmasına büyük bir katkı sağlayacaktır. Ürettiklerimizin arasında, bu çalışmalara ek olarak, çeşitli multimedya öğelerinden de söz etmek gerekir.

Pek iyi tanınmayan Üstad'ın, en çok ithafta bulunulan özelliği şairliğidir ve onu yakından tanımayanlar, onu yalnızca iyi bir şair olarak görür. Biz bu gerçeği de gözönünde bulundurarak, şiirlerini çeşitli görsel kompozisyonlarla birleştirerek estetik açıdan dikkate değer resimli şiirler oluşturduk ve Üstad'la ilgili slayt ve videolar hazırlayarak farklı platformlarda bunları paylaştık. Üstad'ı tanıtmak amacıyla program düzenlemeye niyetlenen ve bizden bu hususta destek talep eden öğrenci, öğretmen ve kurumlara her türlü materyal ve fikir desteğini sunduk. Bir süre önce de, dünyadaki her insana söyleyecek sözü olduğuna inandığımız Üstad'ın yabancılarca da anlaşılmasını sağlamak adına, onun hakkında yabancı dillerde hazırlanan materyalleri derledik ve site bünyemizde, mesleği çevirmenlik olan veya kullandığı yabancı dile hakim arkadaşlarla bir tercüme ekibi oluşturduk; Üstad'ın bazı eserlerini büyük bir titizlik ve daima dikkatli bir gözden geçirme ile çevirmeye ve international.n-f-k.com adresinde yayınlamaya başladık. Yine Üstad'ı kendi eserleriyle anlatmak ve onun hakkındaki yetkin yazıların ortaya çıkışına imkan tanımak adına, sonuçlarında Üstad'ın kitaplarını dereceye giren kullanıcılarımıza hediye ettiğimiz nesir/şiir yarışmaları düzenledik. N-f-k.com ekibi olarak, yine Üstadımız gibi hakkıyla tanınmayan II. Abdülhamid Han için ikinciabdulhamid.com sitesini yayınladık. Bilgisayarlarımızın ardından sürdürdüğümüz birlikteliği,  çeşitli buluşmalar tertipleyerek gerçek hayata da aktardık ve Üstad etrafında sohbet buluşmaları düzenledik. Zamanla inşallah çalışmalarımızın sayı ve niteliği daha da artacaktır.

Necip Fazıl Kısakürek

Gösterdiğiniz çabanın karşılıksız kalmadığını düşünüyor musunuz? Ne gibi geri dönüşler aldınız?

Bu çalışmayı büyük bir arzu ile devam ettirmemizi sağlayan en büyük etken, belki de aldığımız geri dönüşler ve kullanıcılarımız üzerindeki müspet tesirimizi müşahede etmemizdir. Sitemizdeki paylaşım ortamının bazı kullanıcılarımızın zihni açıdan büyük bir gelişim kaydetmesine ve Üstad’ı daha yakından tanımasına vesile olduğunu mutlulukla gözlemliyor, yola çıkış amacımıza hizmet etmekte olduğumuzu böylelikle daha iyi anlıyoruz. Bu başarımızın da, daha ziyade, Üstad gibi bir dehayı olduğu gibi, kendi eserleriyle anlatma gayretimizden kaynaklandığı fikrindeyim. Gözlemlerimizin dışında, Üstad’ı gerçekten seven herkesin, çalışmamızın taşıdığı ehemmiyeti ve yerindeliği vurgulayarak takdirlerini esirgemediğini ve bizim bu yaklaşımlarla motive olduğumuzu belirtmem gerekir. Elbette ki, herhangi bir takdir görmesek de biz bu çalışmamızı devam ettirecek ve amacımız doğrultusunda yürüyecektik; fakat pekçok üstadseverin takdirine mazhar olmak bizleri daha büyük bir şevkle çalışmaya yöneltiyor. Üstadla ilgili çalışmalarını bizim vasıtamızla duyurmak isteyen, düzenledikleri konferansları veya radyo/televizyon programlarını henüz biz talepte dahi bulunamadan sitemize ulaştıran, yaptıkları akademik incelemeleri bize göndererek yayınlamamıza imkan tanıyan üstadseverlerin varlığı,  bizlere en büyük teşvik oluyor. Öte yandan, Üstad’la ilgili birşeyler yapmak isteyenlerin de sitemizden destek istemesi, gerçekten büyük ve önemli bir ihtiyaca cevap verdiğimizi bize hissettiriyor. Bu vesileyle manevi desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür etmek istiyorum.

 

Sitenizi takip eden kişilerin profili nedir? Mesela hangi yaş aralığındaki kişilere hitap ediyorsunuz?

Sitemizin hedef kitlesi aslında her yaşı ve meslek grubunu kapsıyor. Yalnız, internetten daha geniş bir dairede faydalanan bilgisayar kullanıcıları 17-30 yaş arasında yoğunlaşıyor ve bu kimseler genelde ya öğrenciliğe devam ediyor, yahut okulunu yakın zamanda bitirmiş oluyor. Bu genel eğilim sitemize de yansımış durumda. Eski yöneticilerimizden Üstad ile görüşme fırsatı bulan ve okul müdürlüğü yapan bir ağabeyimiz 50 yaşındaydı, fakat şu anki yönetim kadromuz 20-25 yaş arasındaki gençlerden oluşuyor. Kullanıcı profilimiz için de aynı durumdan söz edebiliriz. Üstad'la haşır neşir olmaya ihtiyaç duyan ve birikimimize birşeyler katabilecek olan herkese kapımız sonuna dek açık. Yöneticiden işçiye, öğretmenden öğrenciye kadar geniş bir kullanıcı profiline sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Yalnız asıl hedefimiz, Üstad’ı anlayabilecek ve ondan öğrendikleri doğrultusunda, tıpkı bizler gibi, zihinlerini pişirebilecek gençlerle büyük bir rehberi buluşturmak olduğundan; genç arkadaşlarımızın katılımını sağlamak için özellikle çaba harcıyoruz.

 

Necip Fazıl KısakürekDüzenlediğiniz yarışmalara gösterilen ilgi hangi boyuttaydı? Dereceye giren eserler sizi tatmin etti mi?

İlk yarışmamız için bu soruya evet diyemeyeceğim, fakat siftah mahiyeti taşıyan bu yarışmamızın ardından kullanıcı sayımızın artmasına  bağlı olarak gösterilen ilginin ve yarışma kalitesinin de arttığını söylemek gerekir. İkinci yarışmamıza gösterilen ilgi ve yazı kalitesi beklentilerimizin üzerindeydi, üçüncü yarışmamızın henüz bitiş tarihine uzun bir zaman bulunmasına rağmen beklentilerimizin üzerinde bir katılım oranına ulaştığımızı söyleyebilirim. Beklentilerimizin altında olmayan yazı kalitesinin zamanla daha da yükselmesini ümit ediyorum.

 

Geleceğe dair planlarınız, faaliyetleriniz var mı?

Elbette. Sitemizin kuruluşu, düzenlemeyi planladığımız bir dizi faaliyetin başlangıç noktasıydı. Bu ana kadar yaptıklarımızı elbette yeterli görmüyor, bunların birer başlangıç olduğunun bilincini daima muhafaza ediyoruz. Sitemizin sahip olması gereken temel alt yapıyı bu sene tamamladığımızı düşünüyor ve Internet sınırlarını aşarak sosyal hayatı doğrudan hedefleyen çalışmaların altına imza atmak vaktinin geldiği fikrini taşıyoruz. Katılımcı teveccühünü çekecek ve Üstad'ı hakkıyla en yetkin şahsiyetler tarafından, yeterince vurgulanmayan önemli yönleriyle anlatmayı hedefleyen anma programları düzenlemek, sitemizdeki telif çalışmaların  sayısını arttırdıktan sonra matbu eserler vermek, Üstad'ın eserleriyle geniş halk kitlelerini tanıştırmak için bir dizi faaliyet düzenlemek, onu tanıtmak amacıyla bir STK kurmak, dizi halinde programlar düzenleyerek Üstad'ın eserlerini belli bir akış dahilinde ele alıp yorumlamak, kaliteli ve tanınan ekiplerle koordine bir biçimde çalışarak görsel ve işitsel ürünler ortaya çıkarmak benzeri bir çok plan ve projeye sahibiz. Bunlardan bazıları için halihazırda çalışmaya başladık. Örneğin anma toplantısı girişimimizin, bazı belediyelerin kültür müdürleri tarafından sergilenen hayal kırıcı, lakayıt ve hatta üzülerek söylüyorum ki cahilce yaklaşımlara takılmasına rağmen, en azından gelecek sene için ortak projelere başlayacağımızın sözünü almak da bizim açımızdan mutlu edici bir gelişmeydi. Üstad'ın eserlerini dağıtmak amacıyla yürüteceğimiz çalışmalar için sponsor arayışlarına ve çeşitli kurum ve kişilere dağıtılmak üzere interaktif arşiv DVD’leri hazırlamaya başladık. Elbette ki kendi maddi imkanlarımızı da tüm darlığına rağmen bu işler için organize etmeye gayret ediyoruz.

 Dünyabizim.com´u takip ediyor musunuz? Eğer ediyorsanız fikriniz ne hakımızda?

Dunyabizim.com u şahsen takip ediyor ve bu sitenin de büyük bir boşluğu doldurduğu fikrini taşıyorum. Bizim fikir dünyamız’ı kucaklayan, ufku geniş bir kültür-sanat sitesine ihtiyaç duyuluyordu ve dunyabizim.com, kısa zamanda topladığı ilgiyle bu ihtiyaca cevap verebilmek için sahip olduğu liyakati ispatladı. Şahsen kültür-sanat haberleri için dunyabizim.com'u sıklıkla ziyaret ediyorum. Normal haber ve gazete takiplerimde rastlayamadığım kültür-sanat haberlerini okuyabilme imkanı benim için önem ifade ediyor.

 

Cesur Küçük görüştü, konuştu

cesurkucuk [at] gmail.com

Yayın Tarihi: 07 Temmuz 2009 Salı 18:18 Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2010, 18:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dervish
Dervish - 13 yıl Önce

3. yarışmayı düzenleyen, maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Üstad severlere teşekkürlerimi sunuyorum.

www.n-f-k.com'a ve sahibi Ahmet Yıldırım'a başarıklar diliyorum.

Betülüddin Pasinüddin
Betülüddin Pasinüddin - 13 yıl Önce

dunyabizim.com sitesinin kalitesine müteveccih sualler, n-f-k.com sitesinin keyfiyeti yüksek yöneticisi tarafından ehl-i kelâma layık bir şekilde cevaplanmış ve ortaya lezzetli bir söyleşi çıkmış. Teşekkürü bir borç biliyor ve borcumuzu ödüyoruz. Üstad Necip Fazıl'a dair sivil faaliyetlerin gençler tarafından sürdürülüyor oluşu ise ayrı bir memnuniyet ve mesruriyet kaynağı. Üstad'ı okuma, anlama ve davasını dava edinme cehdindeki gençlerin mülâkî olacağı bir mekân.

mitajanı
mitajanı - 13 yıl Önce

Helal olsun, valla helal olsun!

Mürid
Mürid - 13 yıl Önce

Bu takdire şayan çalışmada emeği geçen herkese, başta bu güzide ve ehemmiyetli sitenin kurucusu Sayın Ahmet Yıldırım olmak üzere, tüm yönetici kadrosuna sonsuz şükranlarımı sunar, muvaffakiyetlerinin devamını dilerim. www.n-f-k.com' un bizlerin istifadesine sunulmasında aracılık görevi üstlenen dünyabizim.com yöneticilerine de ayrıca teşekkür ediyorum.

sinan
sinan - 13 yıl Önce

ALLAH ustaddan razi olsun, mekanini cennet eylesin. buyuk mutefekkiri bir kere de daha rahmetle aniyoruz ve ustadin taninmasin da, okunmasin da emegi gecen butun herkese, basta da sayin n-f-k .com yonetimine cok tesekkur ediyoruz.

tarık026
tarık026 - 13 yıl Önce

Değerli kardeşim Ahmet nam-ı diğer 'nfk' arkadaşlarınızla birlikte yürüdüğün bu yolda, Rabbim sizleri şer gözlerden, şer olaylardan, şer insanlardan ve görünür-görünmez tüm şerler uzak eylesin. Rabbim tüm işlerinizi hakkınızda hayırlı ve kolay eylesin İnşaallah...

Abdurrahman AKIN
Abdurrahman AKIN - 13 yıl Önce

Üsdat'ın tanınması ve yeni kuşağa anlatımlasına dair söylenmış ,söylenecek her söz ,atılan her adım tarafımdan dikkatlice ve gıptayla izlenmektedir..oğluma Necip Fazıl ismi verirken ki duyduğum heyecanı bu sayfalarda ki çalışmaları görünce aynı duygulara kapıldığımı ifade etmek istiyorum..Ben ,çay haber ve kaçkar gazetesinin sayfaları başta olmak üzere bir çok sitede yazıları yayınlanan birisiyim..bu yazılarımı "fikir hamurkarım" Üsdat'ın izlerini takıp ederek yazıyorum...selam ve dua ile..

Kübra Günaltun
Kübra Günaltun - 12 yıl Önce

www.n-f-k.com sitesini bugün Moral FM de İsmail Tongar beyin Onyedi Yirmibeş programına katılan arkadaşlardan ilk kez duydum ve ziyaret ettim. Ne mutlu ki genç kardeşlerimiz fikir dünyamızın ışığı Üstadımıza hayatlarını adayıp böyle güzel çalışmalara imza atıyorlar. Muvaffakiyetler diliyorum. Yolunuz açık olsun.


banner19

banner26