İstanbul'un Merkezinde Bir Ramazan Klasiği Kitap Fuarı

Bu yıl 37.’si düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı İstanbul’da Ayasofya önünde, Ankara’da Melike Hatun Camii avlusunda Ramazan’ın birinci günü açıldı. Bu yıl fuara ilgi nasıl, merak ettik ve yayınevlerine sorduk.

İstanbul'un Merkezinde Bir Ramazan Klasiği Kitap Fuarı

37.’si düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Ramazan’ın ilk gününde kitapseverlere kapılarını açtı. Yer değişikliği sebebiyle İstanbul’da Ayasofya önüne taşınan fuar, yayıncılarla okurları bir araya getiriyor. Geride bıraktığımız 20 günlük süreci baz alarak fuarın nabzını ölçelim dedik. Ve bu amaçla, işin mutfağında yer alan 6 yayınevine okurların ilgisini, en çok ilgi gören kitaplarını ve satışlarını sorduk.

Şule Yayınları’ndan Dursun Güzel

Şule Yayınları için fuar nasıl gidiyor?

Fuar beklediğimizin altında devam ediyor. Beyazıt’ta açıkçası daha memnunduk. Tabii bunu ticari olarak söylüyorum. Her kitapçının söyleyeceği gibi… Aslında fuarın Sultanahmet’te daha iyi olacağını umuyorduk. Ama beklediğimizin epey altında gidiyor şu an satışlar. Hatta yarıya yarıya bile diyebilirim kendi yayınevim için.

Ne yapılabilir peki?

Doğrusunu söylemek gerekirse bu durumun bu yıla has böyle olduğunu düşünüyorum. Fuarın Sultanahmet’te, Ayasofya’nın yanında ilk senesi. Gelecek yıllarda daha iyi olacağını düşünüyorum. Aynı şeyi Beyazıt’a taşındığımızda da yaşadık. 2. yıldan sonra artmıştı ilgi. Ayrıca seçim arifesi. Böyle dönemlerde insanlar çok kitaba rağbet etmiyor. Seneye daha iyi katılım bekliyoruz.

Hangi kitaplarınız daha çok ilgi görüyor?

Ali Ural’ın kitaplarını öneriyoruz okura ve zaten en çok da onlar beğeniliyor. Yeni çıkan kitaplarımız var. Fatih Sultan Mehmed Vakıf Üniversitesi rektörü Fatih Andı’nın Şiirin Ufku kitabı ilgi görüyor. Naatlar üzerine yazılmış bir kitap. Hasan Akay Hoca’nın kitapları da aynı şekilde talep ediliyor.

İlgi görenler arasında öykü kitapları var mı?

Var. Ali Hoca’nın öğrencilerinden Naime Erkovan Hanım’ın kitapları özellikle ilgi görüyor. Arzu Kadumi Hanım ve Azize Rüya’nın kitaplarını da tavsiye ediyoruz.

Siz de şair olduğunuz için şiir kitaplarını sormayalım :)

Şiir kitabı soranlara kendimi tanıtmıyorum. Tepkisi ne olacak merak ediyorum okurun.

Kitapevi Yayınları’ndan Mehmet Varış

Yayıneviniz açısından fuar nasıl gidiyor?

30 yıla yakındır bu fuara katılıyoruz. Bu sene şansımıza güzel bir yer düştü. Çok fazla okuyucu gelmemesine rağmen geçmiş yıllara göre satışımız fena değil. Ama fuara nasıl ilgi artar diye sorarsanız bence o kadar televizyon ve radyo kanallarımız var. Onlardan birisi ve birkaçının fuarda canlı yayın yapması lazım derim. Özellikle imza günlerinde yazarlarla, okurlarla ve yayıncılarla röportajlar yapılsa duyuru artırılabilir.

Fuara özel çıkardığınız kitaplar var mı?

Bizim standart, belli bir yayın politikamız var. Malumunuz bir yayınevinin yaşayabilmesi için ayda en az 3-5 kitap çıkarması gerekir. Biz de buna uymaya çalışıyoruz. Genelde her ay 5 kitap yayınlamaya çalışıyoruz.

Bu yıl fuarda en çok satan kitaplarınız hangileri?

1860’lı yıllarda İstanbul’dan Basra Körfezi’ne giden iki korvetimiz Kanarya Adaları’nda yönlerini değiştirip Brezilyaya gider. Bu hadiseyi anlatan iki seyahatnamemiz var. Birini geminin kaptanı mühendis Faik Bey kaleme almış. Türk Denizcilerin İlk Amerika Seferi diye. Diğerini de geminin imamı Bağdatlı Abdurrahman Efendi yazmış. Aynı yolculuğu anlatan bu iki ayrı seyahatname şu anda en çok satan kitaplarımız. Yine Ahmet Refik’in İbretler Kitabı da beğeniliyor. Ayrıca Bizans Karşısında Türkler de öyle. Seyahatname ve hatıratlar daha iyi gidiyor diyebilirim.

Yakın zamanda çıkarmayı planladığınız kitaplar var mı?

Haziran ayında çıkacak 5 kitabımız daha var. Biri tekrar, diğerleri yeni baskı olacak. Bunlardan biri Nusayriler, Ay Işığı dizimizden çıkacak. Ayrıca Nesturi Kilisesi ve Antakya Teolojisi kitabı ve İran’da eski bir şehir olan Sistan’ın tarihine odaklı 2 kitap daha çıkacak. Filistin’e Musevi Göçü ikinci baskıyı yapacak. Yine Tunus örneği üzerinden Osmanlı dünyasındaki anayasacılık hareketlerini inceleyen bir kitabımız da yolda.

Aşina Kitap’tan Yusuf Temizcan

Aşina Kitap olarak fuar nasıl geçiyor? Neler söylemek istersiniz?

Fuar bu yıl biraz durgun. Daha önce biliyorsunuz fuar Beyazıt’taydı ve orası çok hareketliydi. Türkiye Diyanet Vakfı çok fazla P&R çalışması yapıyordu. Bu yıl göremeiyoruz pek. İstanbul’da kültür sanat hayatıyla bir şekilde içli dışlı olan insanlar bile fuardan haberdar değil. “Aşina Kitap olarak buradayız” dediğimizde “Fuar başladı mı” diyorlar. “Beyazıt’ta mı” diye soruyorlar. Fuarı çoğu kişi tam olarak bilmiyor.

Bunda seçimin etkisi var mı?

Öncelikle fuarın duyurusu geç yapıldı. Seçim daha sonra çıktı ortaya; onunla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Bir duyuru eksikliği var. İftardan sonra biraz daha hareketli olduğunu söyleyebilirim ama daha önceki fuarlarla kıyasladığımızda ilgi  düşük. Yayınevi açısından da, doğrudan satışlara yansıması açısından da başka fuarlara kıyasla iyi değil maalesef.

Yayınevinin çalışması nasıl gidiyor?

Biz 10. kitabımızı yayınladık. Uzun soluklu ve ağır ağır giden bir sürecimiz var. Onunla eş zamanlı olarak Okur dergimiz var. Kitap dergisi, 3 ayda bir çıkıyor.

Hangi kitaplar daha çok rağbet görüyor?

Açıkçası Taha Kılınç’ın kitapları daha fazla ilgi görüyor. Birkaç hafta önce Seyrüsefer çıktı. Kudüs Yazıları tamamen Kudüs’le ilgili metinler içeren bir kitap. Kırmadan İncitmeden de uzun yıllardır aldığı notları ihtiva ediyor. Bugün standımızda Mehmet Lütfü Arslan Bey’in imza günü var. Onun Uyanın Rüya Vaktidir kitabı da ilgi gören yayınlarımızdan.

Fuara yetişecek başka kitabınız var mı?

Seyrüsefer’i özellikle fuara yetiştirmeye çalıştık. Renkli bir baskı oldu. Şu an fuarda en çok ilgi gören kitap da bu açıkçası. Lübnan’dan Japonya’ya, Yemen’den Filistin’e pek çok ülkeye yapılan seyahatleri anlatıyor. Bırakma Kendini kitabımız dördüncü baskısını yaptı henüz çıkalı 6 ay olmasına karşın. Uyanın Rüya Vaktidir 7-8 ayda 3. baskıyı yaptı. Kırmadan İncitmeden de öyle. Son aylarda en çok ilgi gören kitabımız o aslında. Açıkçası bu kadar beğenileceğini düşünmüyorduk.

Taha Kılınç’ın Facebook paylaşımları galiba?

Öyle ama kendisi Facebook’u bir not alma mecrası olarak kullanıyor. Biz de onları topladık. Güzel bir iş oldu. Okuması mı daha kolay geliyor, pratik mi geliyor bilemiyorum ama çok beğenildi diyebilirim.

Belki de zamanın ruhuna uygundur?

Olabilir. Biz diğer kitaplardan daha fazla basıyoruz onu. 4. baskısı da yolda.

Bundan sonraki süreçte hangi kitapları basacaksınız, projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Özellikle Eylül-Ekim dönemine doğru piyasaya çıkacak yeni kitaplarımız var. Yazın biliyorsunuz yayıncılık açısından biraz zayıf geçer. Ama şimdilik isim ve yazar adı vermeyeyim. Bunların aralarında hem düşünce kitapları hem de çeviri kitapları olacak. Özellikle de dünya klasiklerinden bazı eserleri okurla buluşturmayı hedefliyoruz.

Ensar Neşriyat’tan Ömer Sarı

Fuar nasıl gidiyor diyelim öncelikle?

Fuar bu yıl beklentinin çok altında.

Bunu neye bağlıyorsunuz?

Organizasyona bağlıyorum. Ben hiçbir yerde reklam göremiyorum. Tanıtım eksikliği var. Televizyonlarda fuardan bahsedilmiyor. Sosyal medyada da çok fazla bir şey göremiyorum. Mesela geçenlerde okçulukla ilgili bir organizasyon düzenlendi ve biz İstanbul’un her yerinde tanıtım afişlerini gördük. Aynı şeyin fuar için de yapılması gerekiyor. İstanbul’un merkezinde, Tarihi Yarımada’da kitap fuarı yapıyoruz ama insanlar bundan haberdar değil. Bu fuarı TÜYAP yapsa burada insandan adım atmaya yer kalmazdı diye düşünüyorum. TÜYAP İstanbul’un dışına kadar insanları götürmeyi başarıyor. Bunu biz niye yapamıyoruz şaşırıyorum.

Fuara özel çıkardığınız kitaplar var mı?

Rutin şekilde çıkardığımız kitaplarımız var, özel bir kitap çıkarmadık.

En çok satan kitaplarınız hangisi fuarda?

“Temel Kültür Serisi” başlığı altında çıkarmaya başladığımız Ana Hatlarıyla İslam Tarihi, Ana Hatlarıyla İslam Hukuku daha çok gidiyor. Bir de Maturidi’nin tefsirini çıkarıyoruz bir süredir. Yeni bir tefsir, 9. cilde kadar ulaştı şu an. Bittiğinde 17 cilt olacak. O çok rağbet görüyor. Ayrıca Arapça kitaplarımıza da ilgi var.

Beyan Yayınları’ndan Mehmet Tevfik Ekiz

Beyan Yayınları açısından bu yıl fuar nasıl gidiyor?

Sadece Beyan Yayınları açısından değil, herkes için kötü. Neticede bir geminin içerindeyiz. Bu kadar güzel fiziki şartları oluşturan İstanbul Belediyesi’ni tebrik etmek boynumuzun borcudur. Fiziki şartları bakımından çok iyi bir yer, çok rahat bir mekân. Bu ana kadar 37.’si yapılan fuarın hakikaten en güzel mekânı diyebilirim. Ayasofya’ya gelince bu iş burada olur dedik. Ama sıkış tepiş bir şekilde çalıştığımız Beyazıt’ı arar olduk. Orasıyla kıyasladığımızda satışlarımız onda bir civarında kaldı. İlk 10 gün içinde neredeyse insan yüzü görmedik. Hafta sonu biraz hareketlendi. Ama yine Beyazıt’a kıyasla iyi değildi. Hafta içi çok tenha zaten.

Sebebi yer değişikliği mi sizce?

Kesinlikle değil. Yeterince reklamı yapılmıyor. İnsanlar duymuyorlarsa onları haberdar etmek gerekir. Biz Ankara’da yapılan ilk fuardan beri bu organizasyonun içindeyiz. Tanıtım problemi var. Fuarın açıldığına dair okullara bilgi verildiği söyleniyor, yine Cuma günü hutbede duyurusu yapıldı deniliyor ama etkisini göremedik.

İlk katılan yayınevlerindensiniz yani?

Evet. Tabii o zamanlar Türkiye’de fuar nedir bilinmiyordu. Fuarcılık Türkiye’de çok yeniydi.

Fuara özel çıkan kitabınız var mı?

Bizim bir programımız var, o program çerçevesinde çıkıyor kitaplar. Ama en az 15 kitabımız var ki, ilk defa bu fuara geldi. Mart’tan bu yana çıkan yeni kitaplarımız bunlar. Eskiden insanlar gelip yeni kitapları sorarlardı. Şimdi o da yok. Okur yok, yeni kitapları soran da yok.

Ketebe Yayınları’ndan İsmail Demirci

Yeni bir yayın evi olarak İstanbul’daki Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’na ilk defa katıldınız. Memnun musunuz?

Evet yeni bir yayıneviyiz, ilk fuarlarımıza katılıyoruz. Ramazan fuarının Sultanahmet bölgesine geri gelmesi güzel oldu. Her ne kadar fuar alanı ve stant düzenlemesinde sıkıntılar olsa da "Oku" emrinin indiği Ramazan’da, kitap fuarının bir gelenek olmasından dolayı, doğrusu burada bulunmayı önemsiyoruz.

En çok hangi kitaplarınız rağbet görüyor?

Sermayem Yok Derdimden Başka, Tanklar Kâbe'ye Dayanmadan, Abdulhamid'in Kurtlarla Dansı-3, Batı Aklına Karşı Türkiye, İpekyolu’ndan Afganistan'a, Böyle Şeyler Filmlerde Olur, Bu Hüznün Mesnevisi, 40 Soruda Postmodern Edebiyat, İmparatorluk Oyunları, Modern Çağın Sonu başta olmak üzere, yeni bir yayınevi olarak kitaplarımıza gösterilen ilgiden memnunuz. Ayrıca dün itibariyle Haziran yayın programımızdaki 9 yeni kitabımız da fuara geldi.

Gelecek aylardaki projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hamzaname, Tuhfe-i Bahriyye, Uğursuz, Gelecek ve Diğer Meseleler, Menderes ve Türkçe Ezan ile birlikte Prof. Dr. Bilal Kemikli'nin editörlüğünde geniş bir akademik heyet tarafından hazırlanan “Türkçeyi Kuranlar” serisinden üç kitabımız daha yayınlandı.

Böylece Mart ayından bu yana, 4 aylık sürede, 50. kitabımızı yayınlamış olduk. Yeni sezonda da çok kıymetli projelerle yürüyüşümüzü sürdüreceğiz.

 

Röportaj: Munise Şimşek

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2018, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER