İstanbul enerjik ve güzel bir şehir

Harman Staj Programı kapsamında ülkemizde bulunan Bosna Hersek'ten Semir Dzerbo, Bosna'daki kültürel ve siyasi ortamı, önde gelen kültür ve ilim adamları, İslam adına yapılan çalışmalar hakkında Nazif Koca'nın sorularını cevaplandırdı.

İstanbul enerjik ve güzel bir şehir

Bir çok yabancı öğrenci ya eğitim ya staj ya turistik maksatlarla ülkemizi ziyaret ediyor, Türklerle etkileşime geçiyor. Dilimizi öğreniyor, kültürümüzü tanıyor. Aynı zamanda kendi kültürlerini ve dillerini de buradaki muhataplarına az çok tanıtıyorlar.

Özellikle ümmet coğrafyasından gençlerin birbirleriyle iletişime geçmesi, etkileşim içinde olması ise paha biçilemez değerde. Buna imkan veren her tür organizasyon baştacı edilmeli.Harman Uluslararası Öğrenci Değişimi ve Staj Programı da böylesi bir etkileşime kapı aralayan bir oluşum. Bu program kapsamında dünyanın dört bir yanından gelip ülkemizde belli bir süre bulunan bazı öğrencilerle tanıştık ve onlara kendi ülkelerini, oradaki kültürel ve siyasi ortamı, önde gelen kültür ve ilim adamlarını, İslam adına yapılan çalışmaları sorduk. Bu söyleşi dizisi kapsamında konuğumuz Bosna Hersek'ten Semir Dzerbo...

Bize bulunduğun ülkeden kısaca bahsedebilir misin? Ülkenin nüfusu dini açıdan kimlerden oluşuyor?

Bosna Hersek’liyim. Bosna Devlet İstatistik Ajansı'nın 2008 yılı verilerine göre Bosna’da Müslümanlar %45, Sırp Ortodokslar %36 ve Katolikler %15 ile en büyük üç dini topluluğu oluştururlar.

Ülkenin yönetiminde kimler var?

Dayton anlaşmasının bir sonucu olarak Bosna’da siyaset etnik yapı üzerine kuruludur. Üç temel ve baskın etnik grup; Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlardır. Siyasi arena bu günlerde milliyetçi partiler tarafından domine edilmiş haldedir. Bu partiler aynı zamanda kendilerini büyük oranda dinle de irtibatlı olarak sunarlar. Ancak bana göre din politikaya çok fazla etki etmemektedir.

Ülkendeki İslami hayattan bahseder misin? İslam'ı gereğince yaşayabiliyor musunuz?

İslam'la ilişkimiz Osmanlıların Balkanları almasına kadar uzanır. Demokratik bir ülke olduğundan dolayı, herkesin yasal ve kültürel olarak dinini yaşanmasında hiçbir sıkıntı yoktur. Herkes kendi dinini özgürce yaşayabilir.

İslami çalışmalar yapan organizasyonlar, vakıflar var mı yaşadığın bölgede?

Bu tür çalışmalar yapan vakıf ve organizasyonlar var, ancak çok detaylı bilgi sahibi değilim.

Ülkendeki müslümanlar Kur’an okumayı ve İslami bilgileri hangi yollardan öğreniyor? (Medrese, kurslar, tekkeler gibi.)

Hem ilkokul hem de liselerin din dersleri var. Ben ilkokuldayken sekiz sene boyunca haftada iki saat din dersimiz vardı. Lisede ise ilk sene bir saat olarak devam etti. Buna ek olarak camiler ilkokul öğrencileri için “mektep” denilen kurslar organize ediyorlar ve bu kurslarda Kuran okuma, ezberlerme gibi çeşitli kısımlar bulunuyor. Aynı zamanda pek çok medrese din eğitimi veren lise olarak hizmet vermektedir.

Ülkendeki Müslüman âlimlerden kimleri biliyorsun? Dünyadan duyduğun, takip ettiğin âlim ya da âlimler var mı, varsa kimler?

Dzemaludin ef. Causevic, Adil Zulfikarpasic, Aliya Izetbegovic.

Bize ülkendeki Müslüman edebiyatçılardan, yazarlardan, şairlerden, müzisyenlerden de bahseder misin? Kimleri takip ediyorsun?

Benim favori yazarlarımdan birisi Mesa Selimovic’tir. Derviş ve Ölüm kitabını diğer eserleriyle birlikte herkese tavsiye ederim. Abdullah Sidran meşhur bir şairdir. Ayrıca Burhan Saban ve Hafiz Aziz Alili gibi müzisyenler vardır.

Ülkende Müslümanca yayın yapan gazete, dergi, TV kanalı vs. var mı? Takip ediliyorlar mı?

Preporod” en popüler İslami gazetedir, diğerlerini çok fazla bilmiyorum. Ancak bu günlerde çok sayıda internet portalı yayına girdi.

Ülkendeki üniversitelerde İslamiyet’e dair herhangi bir çalışma yapılıyor mu?

Evet, Saraybosna Üniversitesi'nin İslami İlimler Fakültesi bu konuda çalışmalar yapıyor.

Harman organizasyonu çerçevesinde belli bir süre Türkiye'de bulundun. Belki daha önce de başka vesilelerle ülkemize gelmişsindir. Gelmeden önce Türkiye hakkında herhangi bir fikrin var mıydı? Geldikten sonra neler gördün? Beğendiğin ya da eleştirdiğin neler var ülkemizde?

Bu benim Türkiye’ye ilk gelişimdi. Türkiye’yi tarihi ve kültürel olarak çok zengin bir yer olarak düşünüyordum ve düşündüğüm gibi de buldum. İstanbul ziyaret etmeye değer pek çok yeri olan enerjik, hareketli ve güzel bir şehir. İnsanlar kibar ve sıcaklar. Beğenmediğim bir şey olmadı, belki sadece her yerin çok kalabalık olmasını söyleyebilirim ama bu da ancak İstanbul’da bu şekilde olabilir. Sonuç olarak çok güzel bir deneyimdi, tekrar tekrar gelebilmeyi çok isterim.

 

Nazif Koca konuştu

Yayın Tarihi: 08 Ocak 2015 Perşembe 16:23 Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 11:02
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Veyis DOĞAN
Veyis DOĞAN - 6 yıl Önce

Semir Benim Bosna Hersek ten arkadaşımdı. Bosnada bulunan türkü, kürdü,boşnağı, ve diğer misafir öğrencilerine karşı her zaman masum ve hoş bir tavır takınmıştır. Ayrıca Röportajda da Bosna yı Çok net bir şekilde ifade etmiş.

banner26