İslam'da ekonomi ve iktisat kalpten başlar

Kamerun Merkez Camii İmamı Aliyou Youenyouene ile konuştuk

İslam'da ekonomi ve iktisat kalpten başlar

 

Geçtiğimiz günlerde Kamerun’un başkenti Yaunde’nin en büyük camisinin imamı ve caminin bitişiğindeki İktisadi Araştırmalar Merkezinin başkanı Alıyou Youenyouene ile tanıştım. Kendisinden Hıristiyanların çoğunlukta olduğu ve devleti yönettiği Kamerun’un nüfusunun yüzde otuz beşini Müslümanların teşkil ettiğini fakat buna rağmen Müslümanların Kamerun’da inançlarını özgürce yaşayabildiklerini öğrendim. Mesela başörtüleri ile üniversiteye gidebiliyorlarmış…

Batılı emperyalistler Türkiye’ye ne yapmışlarsa, nasıl bazı anlayışları kazandırmışlarsa, nasıl bazı şeyleri benimsetmişlerse Kamerun’a da aynı şeyi yapıyorlar… Tabir-i caizse Türkiye’nin geçtiği yollardan onlar da yavaş yavaş geçmekteler... Bilmiyorum onları üzerlerinden geçen bu buldozere karşı uyaracak Bediüzzamanları, İskilipli Atıfları, Mehmet Akifleri, Necip Fazılları, Sezai Karakoçları var mı? Yoksa onlar da laiklik ve demokrasiyi tek kurtuluş olarak mı görüyorlar? Akıbetimiz hayır olsun…  

Kamerun’u ve oradaki dini düşünceyi tanımak amacıyla Aliyou Bey’e bazı sorular sordum. Çok ilginç bir söyleşi oldu. Kamerunlu olan tercümanımız, Aliyou Bey’in söylediklerini bazen beğenmedi ve şerh düşerek bize aktardı. Tercümanımız Kamerunlu bir tarikata mensuptu, Aliyou Bey ise tarikatlara pek sıcak bakmıyordu. Bunda zannedersem Aliyou Bey’in Arap ülkelerinde aldığı eğitimin bir payı var.

İkinci anlaşamadıkları nokta ise Kaddafi hakkında oldu. Aliyou Bey, Kaddafi’nin çok zengin olduğunu ve halkını parayla susturduğunu falan söyledi. Tercümanımız ise Kaddafi’nin Afrika birliğini kurmaya çalıştığı için devrildiğini söyledi. Aliyou Bey’e Suriye’deki durumu sorduğumda ise bazı politik cevaplarla “bu Suriye’nin iç sorunu” falan dedi.Kamerun Merkez Camii İmamı Aliou Youenyouene

Aliyou Bey şuan helal finansman ve iktisadi kalkınma konusunda bazı temaslar yapmak üzere İstanbul’da bulunuyor. Bu konuda yetkin ve yetkili kişilerle görüşüyor. Yoğun görüşmeleri arasında bize de vakit ayırdı ve sorularımızı cevaplandırdı. 

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Üniversiteyi Sudan’da Usulid Din Fakültesi’nde okudum. 1996’da Kamerun’a geri döndüm. Kamerun’da imamlık yapıyorum. Mescidimizin yanında bir İslamiyet enstitüsü var, orada da çeşitli projeler yürütüyorum. İslamî konularda danışmanlık yapıyorum. Kamerun’da ilk olarak İslam Sosyal Topluluğu üzerine fikir ortaya koyan kişi benim. İslam’ın iktisat ve ekonomi anlayışı üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu konudaki araştırmalarımı Nijerya’da ve Çad’da yaptım. Araştırmalarım esnasında birçok büyük akademisyenle görüştüm.

Neden İslam iktisadı ile ilgileniyorsunuz?

Kamerun’da Müslüman gençler üniversiteyi okuyorlar ama bitirdikten sonra iş bulamıyorlar. O gençlerin istihdam edileceği bir alan yok. Bu gençlerin geleceği konusunda neler yapabiliriz diye düşündüm. Bu gençlerin birçoğu da oradaki ilahiyat fakültesinde okuyorlar. Dinlerini öğreniyorlar ama sosyal hayata yönelik, çalışmaya yönelik kimse bir şey düşünmüyor. Sanki İslamiyet ekonomiye ve iktisada yönelik öğütler vermiyormuş gibi… Ve orada bulunan zengin Müslümanlar mallarını İslami hizmetler konusunda sarf etmiyorlar. Kamerun’un yüzde otuz beşi Müslüman. Fakat Kamerun’da Müslüman zengin ile Hristiyan zengin arasında hiç bir fark yok. Müslümanlar mallarını Müslüman gibi kullanmıyorlar. Müslümanların çoğunlukta olduğu yerler genellikle fakir yerler. Ama Müslüman olup da çok aşırı derecede zengin olanlar da var. Fakat onlar fakirlerle ilgilenmiyorlar. Bu fakirlik ve kötü durumdan kurtulmak için İslam’ın esasları ile çelişmeyen bir kalkınma modelinin Kamerun’da hayata geçirilmesi gerekiyor.

İslam iktisadının prensipleri üzerinde ne söylemek istersiniz?

İslam’da ekonomi ve iktisat kalpten başlar. Yani kapitalizmdeki gibi madde üzerine kurulmuş bir sistem değildir. İnsancıl bir yapıdadır. İslam iktisadının prensipleri şunlardır: Birincisi, paylaşmak ve yardımlaşmaktır. İkincisi, malını Allah için kullanmak yani mal ile hizmet yapmaktır. Sonra toplumdaki maddi sıkıntıya engel olmaktır. Başka bir prensibi; ekonomiye zengin fakir herkes dâhil olmalıdır. Yani zenginlerin ekonomisi ayrı olmamalıdır. Bu ideal ve adil olan ekonomik sistemdir.

Kamerun’da İslamiyet yaşanabiliyor mu?

Kamerun bu konuda ileri gidiyor, günden güne gelişiyor. İslamiyet gençlerle yürüyor. Yani İslam’a en çok ilgiyi gençler gösteriyor. Arap ülkelerinde okuyup gelmiş gençlerimiz var. Kamerun devletini yönetenler Hıristiyan ama Müslümanlara baskı yapmıyorlar. Onlar Müslümanlarla gurur duyuyorlar.

Müslüman kızlar üniversiteye örtüsüyle gidebiliyorlar mı?     

Hiç problem yok. İsterse çarşafla bile giderler.

İslam birliği konusunda ne düşünüyorsunuz?

İslam birliği mutlaka kurulmalıdır. Şuanda dünya üzerindeki küffarın bile buna ihtiyacı var. Çünkü Müslümanlar birleşse, çok az savaş olur, çok az adaletsizlik olur. Müslümanlar birleşse, emperyalistleri durdurabilirler. Müslümanlar birleşse dünyaya iyilik hakim olur. Çünkü İslam barışı ve kardeşliği temin eder. Müslümanlar bölük pörçük olurlarsa güçleri olmaz. Dünya Müslümanları mezhep taassubunu bırakarak birleşmelidirler.

Kamerun’da cemaat taassubu var mı?

Kamerun’da birçok tarikat var. Her kabilenin farklı bir dini yapısı var. Her yerde olduğu gibi Kamerun’da da bazı yanlışlar olabiliyor. Namazlarda hepimiz Allahü ekber diyoruz, namaz geçtikten sonra “şu büyüktür, bu büyüktür” dersek olmaz. Bir hoca daha iyi, öbür şeyh daha iyi gibi tartışmalar yanlıştır. Biz insanların çok yüceltilmesine karşıyız. İnsanlar aşırı yüceltilirse Allah’la insanlar arasına perde olurlar. Müslümanların bir tek önderi var; o da Hz. Muhammed sallalühü aleyhi ve sellem.

Aydın Başar konuştu

Yayın Tarihi: 23 Aralık 2011 Cuma 23:07 Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2011, 23:07
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet kamil
mehmet kamil - 10 yıl Önce

Bu başlık bile meseleyi daha baştan çözüyor.Elinize, emeğinize sağlık Aydın Kardeşim...

banner26