İş ticarîleştikçe kalite düşüyor!

İnsan Yayınları e-kitap uygulamasına devam edecek mi? Yakında hangi eserler okurlarla buluşacak? İstiklal'deki İnsan Kitap, nasıl bir işlev görüyor? İşte ayrıntılar..

İş ticarîleştikçe kalite düşüyor!

İnsan Yayınları köklü, nitelikli bir yayınevi. Türkiye'de nitelikli bir okur olup da kitaplığında İnsan Yayınları’nın eserlerinden bulunmayan birini bulmak kolay değil kanaatimizce… İnsan Yayınları’nı, yayınevi editörü Erhan Güngör ile konuştuk.İnsan Yayınları

Bu sıralar hangi alanlarda kitaplar yayına hazırlanıyor İnsan’da?

Öncelikle Bismillah diyerek sözlerime başlıyorum. Bu günlerde özellikle tasavvuf ve edebiyat kitaplarına ağırlık verdik. Ayrıca Kur’an üzerine hazırlanan bazı tez çalışmalarını da yayınladık ve yayınlayacağız. Önümüzdeki yıldan itibaren S. Hüseyin Nasr, Rene Guenon, Fritjhof Schoun ve Titus Burckhardt gibi tradisyonel ekolün önemli isimlerinin yayınlanmamış eserlerini de yayınlamaya başlayacağız. Tabii daha önce yayınlanmış olan eserlerini de tekrar gözden geçirmeyi ihmal etmeyeceğiz.

İngilizce kitaplar da yayınlıyorsunuz. Nerelere dağıtabiliyorsunuz yurtdışında kitapları? Bir pazar oluşabildi mi İngilizce kitaplarda?

Şu ana kadar 10 adet İngilizce kitap yayınladık. Bunların çoğu akademik eserler olup, hedef kitlesi de dünyanın her yerinde, özellikle İslam medeniyeti ve Osmanlı üzerine araştırmalar yapan akademisyenlerdi. Böyle olunca, bu kitaplara oldukça yoğun emek sarf etmek zorunda kaldık. Hem çok iyi bir çeviri yapılması, hem akademik dilin gözetilmesi, hem baskı kalitesinin yüksek olması gerekiyordu. Bu arada tabii, İngilizce yayınlarımızın editörlüğünü yapan Adnan Aslan Hocamıza da özverili çalışmalarından dolayı teşekkürü borç biliriz. Pazar konusuna gelince... Doğrusu en büyük sıkıntımız bu oldu. Yeterince dağıtım yapamadık. Şu an bu sorunu halletmeye çalışıyoruz. 

İnsan Yayınlarıİnsan yayınları Türkçe roman ve öykü yayınına girmeyi düşünmez mi?

Tabii ki düşünüyoruz. Düşünmekten de öte bu alanda projelerimiz var. Mesela, Nur Arıoğul’un, bu ay sonuna doğru çıkacak olan Uçtum Rengime Kondum isimli öykü kitabının okuyucu tarafından büyük ilgi göreceğini umuyoruz. Kısa kısa 19 öyküden oluşan bu eser, 19 farklı rengin öyküsünü şiirsel bir dille anlatıyor. Okuyucu bu öyküleri okurken kendisini mistik bir yolculukta hissedecek.

Ayrıca Necmettin Şahinler’in yine usta kalemiyle yazmış olduğu denemelerden oluşan iki kitabı var. Bu denemeler gerçekten öykü tadında ve oldukça sürükleyici de. Necmettin Şahinler Abimiz, Kur’an kıssalarından hareketle yazdığı bu enfes yazılarında bize Kur’anî tasavvufun perdelerini aralıyor.

Yine yakın bir zamanda yayınlayacağımız biyografik bir roman var. Kalender ve Kale ismini taşıyan bu çeviri eser, Şeyhu’l-İşrak Sühreverdi’nin hayatını anlatırken, onun düşünceleri hakkında da bilgilendiriyor bizleri. İrfan ve tasavvuf alanında çok kıymetli eserler vermiş olan İranlı profesör Seyyid Yahya Yesribi’nin kaleminden çıkmış olması, bu esere ayrı bir değer katıyor. Sayın Yesribi gerçekten çok değerli bir akademisyen olmasının yanı sıra, edebî yönü de kuvvetli bir şahsiyet.

Erhan Güngör

Sitenizden e-kitap uygulamasına başladınız. Tepkiler nasıl? Yeni e-kitaplar yayınlayacak mısınız?

E-kitap uygulaması şu an ülkemizde çok yaygınlaşmasa da, teknolojiye, özellikle de iletişim teknolojisine gün geçtikçe daha da çok bağlanan insanımız yakın bir zamanda e-kitabın tiryakisi olacaktır diye düşünüyoruz. Biz de bu durumu dikkate alarak okuyucuyu e-kitapla tanıştırmak, bu uygulamayı benimsetmek amacıyla 8 adet kitabımızı pdf formatında web sitemize (www.insanyayinlari.com.tr) koyduk. İsteyen herkes sitemize girip bu kitapları ücretsiz olarak bilgisayarına indirebilir. Biz bu uygulamaya başladığımızda dünyanın her tarafından sitemize yoğun bir ilgi oldu. Özellikle Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları ücretsiz e-kitaba çok ilgi gösterdiler. İnşallah önümüzdeki aylarda bu kitapların sayısını artıracağız.

İnsan Kitap, İstiklal'de zengin bir kitap mekânı olarak hizmet veriyor. İnsan Yayınları’nın kitaplarını keşfettiğini söyleyen okurlarınız oluyor mu? İnsan Kitap'ın bu anlamda bir gelişmeye katkısı olmuş mudur?

Beyoğlu’nda açılan kitap mağazamız İstiklal Caddesi’ne farklı bir hava getirdi. Daha önce İstiklal’de bulunmayan kendi ruh ve gönül dünyamızdan, kültür birikimimizden eserler kitapseverlerin ilgisini çekmeye başladı.  Özellikle İnsan Yayınları’nın eserleriyle burada tanıştığını, tasavvufla ilgili eserlerden etkilendiğini ifade eden okurlar oldu. Tabii bu durum yayıncılığın ve kitapçılığın aslında ne kadar önemli bir misyonu olduğunu da bize gösteriyor.

Külliyat Yayınları devam edecek mi peki?

Külliyat Yayınları’yla biz farklı bir çizgi oluşturmaya çalıştık. Özellikle bu çizginin takipçisi olan okurlarımız, Külliyat Yayınları’nın kitaplarının adeta tiryakisi oldular. Bu ilgi tabii bizi memnun etmekle beraber, bazı sebeplerden dolayı yayın sürecinde bir duraklama oldu. İnşallah en kısa süre içerisinde bu sorunları çözüp kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Yayıncılıkta aşılması gereken en önemli sorun sizce nedir/nelerdir?

Bence Türkiye’deki yayıncılığın en önemli sorunu misyonsuzluk. Yayıncılığı sadece bir ticarî faaliyet olarak görüp, kitaba da ticarî bir meta olarak bakmak bu işin seviyesini düşürüyor. Kitaplardaki seviye düştükçe okurun seviyesi de düşüyor. Edeb’in yerini edebsizlik, ilmin yerini cehalet ve dezenformasyon alıyor. Halbuki yayıncılık özü itibariyle bir amel-i salihtir. Ama maalesef bu amel-i salih, amel-i fasid haline getiriliyor. Buna karşı direnmek hepimizin görevi.

Yayıncılığın yıllardır devam eden kronikleşmiş başka sorunları da var. Bunların birçoğu sektörün içsel sorunları olduğu için okurlarınızı bunlarla meşgul etmek istemem.

Son olarak şahsınıza ve Dunyabizim.com mes’ullerine tekrar teşekkür ediyor, tüm gönüldaşlarınıza selam ve muhabbetlerimizi iletiyorum.

 

 

 

Ömer Faruk Pekuz sordu

Yayın Tarihi: 17 Mayıs 2010 Pazartesi 19:31 Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 20:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Necip
Mehmet Necip - 12 yıl Önce

Muhteva itibariyle kaliteli yayınlara imza atan İnsan'ın, neşrettiği eserleri yeterince edisyon kritikten geçirmediğini görmekte ve karşılaştığımız hatalarla inkisar-ı hayale uğramaktayız. İstiklal'de açılan mağaza hususunda [ilk ve son gidişimin üzerinden bir seneye yakın zaman geçti amma] ise denecek o kadar çok şey var ki. Kitap ile alakası ancak orada çalışmakla mahdut personel, çalınan ucube müzik ve İnsan'ın kitaplarının en ücra köşeye tıkıştırılması, üzülüyoruz

banner26