İmam hatip nesli kitap okumakta yarıştı

İstanbul'daki imam hatip liseleri arasında düzelenen “Çok Okuyan Çok Gezer” adlı kitap okuma yarışması hakkında, projenin koordinatörü Mehmet Asağ, İsmail Demirel'in sorularını cevaplandırdı.

İmam hatip nesli kitap okumakta yarıştı

Geçtiğimiz günlerde Ataşehir Kültür Merkezi'nde bir ödül töreni vardı. Bu ödül töreni, İstanbul'daki imam hatip liseleri arasında düzenlenen “Çok Okuyan Çok Gezer” adlı kitap okuma yarışmasında dereceye giren öğrenciler için yapıldı. Biz de törene iştirak ettik ve yarışmanın koordinasyonunu üstlenen proje müellifi Ümraniye Anadolu İmam Hatip Lisesi edebiyat öğretmeni Mehmet Asağ Beyefendiyle bir söyleşi gerçekleştirdik.

Mehmet Bey, öncelikle tebrik ediyoruz, böylesi güzel bir projeye imza attığınız için. Büyük bir proje. Efendim İstanbul’da kaç imam hatip lisesi olduğunu bu vesileyle sizden öğrenelim.

Bugün itibariyle İstanbul’da yüz otuz dört imam hatip lisesi var.

Efendim, bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Kimdir Mehmet Asağ?

Efendim, ben Ümraniye Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde edebiyat öğretmeniyim. Bugün ödül törenini yaptığımız projenin de koordinatörlük görevini yerine getirdim.

Bu kitap okuma fikri nasıl ortaya çıktı? Ne gibi saikler sizi bu işe itti?

Sanırım dört yıl önceydi. Okulumuzda bir kitap okuma yarışması yapalım istedik. Tabi kitap okumanın yarışması nasıl olur diye de düşünüyoruz. Adı yarışma olsun dedik ama bizim aklımızdaki daha başka bir sistemdi. Okumayan öğrencimiz çok. Okuyan öğrencilerimizin de vaktini lüzumsuz matbuatla geçirdiğini görüyorduk. Şu çok sorulan “acaba okuma alışkanlığını nasıl kazandırırız” sorusuna biz de bir cevap aradık. Tabii bizim düşündüğümüz programlı, bilinçli ve tecrübelerden istifade edilerek oluşturulmuş bir kitap okuma alışkanlığı.

Sonuçta şöyle bir yol izlemeye karar verdik. Altı öğrenci ve bir öğretmenden bir okuma grubu oluşturalım ve bu okuma grubu on günde bir bir araya gelip kitapları müzakere etsin. Biz buna ilim geleneğimize de telmihte bulunması açısından “Okuma Halkası” dedik. Her yıl istişareler sonucu belirlediğimiz altı farklı kitabı öğrencilerimize hediye ettik. Öğrenciler okudukları kitapları on günde bir bir araya gelip okuma halkasından sorumlu öğretmenlerinin gözetiminde müzakere ettiler ve bu kitapları aralarında değiştirerek okudular. Bu halkalardan her yıl ortalama yirmi, yirmi beş halka oluşturduk. Dolayısıyla biz her yıl ortlalama yirmi beş öğretmen ve yüz elli öğrenci ile bu programı uyguladık.

Yani Ümraniye Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde.

Evet. Ümraniye Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde uyguladık.

Efendim, projeden amacınız neydi, neyi hedeflemiştiniz?

Bizim projemiz üç ayaktan oluşmakta: Kitap, öğrenci ve öğretmen. Öncelikle tecrübesinden istifade etmek adına okuma alışkanlığını bildiğimiz dostlarla bir araya geldik. Onların da tavsiyeleri ile her yıl okunacak kitapları belirledik. Böylece talebelerimiz tecrübeden istifade ettiler. Her okuma grubuna altı farklı kitap vermiştik. Onlar on günde bir bir araya gelerek okudukları kitapları müzakere ettikten sonra aralarında değiştirdiler. Dolayısıyla kitabı ve bilgiyi paylaşmayı fark etmelerini istedik. Ayrıca öğrencilerimizin bu müzakerelerde farklı düşünceleri, bakış açılarını kırmadan dökmeden tartışmayı öğrenmeleri de bizim için önemliydi.

Bizim bu projede okuma halkasına bir öğretmenin rehberliğini, tecrübesini eklememizdeki gayemiz ise geleneksel eğitimdeki usta-çırak ilişkisini yeniden canlandırmaya çalışmaktı. Çünkü gençlerimizin çoğunda kitap okuma alışkanlığı yok denecek kadar az olduğu gibi okuma alışkanlığı olan öğrencilerimiz de yalnız başlarına yollarını bulmaya çalıştıklarından faydasız matbuatla zaman geçiriyorlardı. İstifade edecekleri kaynaklara ve isimlere ulaşıncaya kadar da ziyadesiyle zaman kaybetmiş oluyorlardı.

Pekâlâ, efendim, projenin uygulanabilmesi için ortaklara ihtiyacınız vardı. Hangi kurumlarla işbirliği yaptınız?

Ümraniye Belediyesi, Şehir Üniversitesi, İGEDER (İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği) ile işbirliği yaptık.

Peki Mehmet Bey, proje nasıl işleyecekti? Yani bu yarışmaya nasıl hazırlanacaktı okullar ve öğrenciler?

Biraz önce anlattığım sistemi okullarımızdan da uygulamalarını istedik. Bu projenin okullara tanıtılma aşamasıydı. İşin aslı, bu yorucu bir süreç oldu. Tek tek okul müdürleri arandı. Proje onlara anlatıldı. Onlardan okulda projenin koordinatörlüğünü yapacak bir isim istendi. Verilen isme ulaşıldı. Sonra o öğretmenimize de proje anlatıldı. Özellikle Emre Küçükoğlu arkadaşımız işin bu kısmına çok emek harcadı. Ümraniye Belediyesi'nin desteğiyle okullara kitaplar ulaştıktan sonra da projenin uygulamasına geçildi. Dört bin iki yüz öğrencimize kitap hediye edildi.

Kaç okula ulaştınız? Kaç okul size olumlu cevap verdi?

Toplamda yüz on beş okula ulaştık. Okullarımızın tamamı bize olumlu cevap verdi fakat süreç içinde projeden çekilen okullarımız oldu. Yüz on beş okulumuzdan okullar içi ön eleme sınavına yüz dokuz okulumuz, öğrenci olarak da yaklaşık üç bin öğrenci katıldı. Final sınavına ise doksan dokuz okulun birincileri girdi.

Çok güzel efendim? Demek ki %95’in üzerinde bir katılım sağladınız?

Bu anlamda güzel bir sonuç elde ettik diyebiliriz.

Efendim, öğrencilerimiz hangi kitapları okudular?

Muhammed Esed: Mekke'ye Giden Yol

Ertuğrul Düzdağ: Ali Ulvi Kurucu-Hatıralar Cild-1

İvo Andriç: Drina Köprüsü

Ahmed Hamdi Tanpınar: Beş Şehir

Rasim Özdenören: Ben Ve Hayat Ve Ölüm

Nurettin Topçu: Büyük Fetih

Epey baba kitaplar... Kitapların seçiminde nelere dikkat ettiniz?

Efendim öncelikle okulumuzda ve diğer okullardaki okuyan, düşünen, fikir üreten arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarla çeşitli vesilerle bir araya geldiğimizde istişareler yaptık ve on kitaplık bir liste oluşturduk. Eleme yaparak kitapların sayısını altıya indirdik.

Kitapları seçerken kitapların bize ‘biz’i anlatmasına dikkat ettik. Çünkü öncelikli derdimiz, kendimizi, bizi tanımaktı. İstişareler sonucunda ortaya çıkan listeye baktığımızda kitapların bizi bize coğrafyamız üzerinden anlattığını gördük. İşte Tanpınar Anadolu, İvo Andriç Balkanlar, Muhammed Esed Arabistan, Kuzey Afrika ve Ortadoğu, Ali Ulvi Kurucu da Kahire ve Mekke üzerinden bizi anlatmıştı bize.

Okul içi elemesinde birinci olanlar da diğer imam hatip liselerinin birincileriyle beraber final sınavına girdiler. Ardından ilk on belirlendi. Efendim dereceye giren okulları ve öğrencilerin adlarını paylaşabilir misiniz bizimle?

1-Amine Beyazpolat-Kazım Karabekir Anadolu İmam Hatip Lisesi

2-Büşranur Culum-Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi

3-Zilan İsmailoğlu-İhsan Nakipoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi

4-Mevdudi Kılınçer-Abdurrahman Gürses Anadolu İmam Hatip Lisesi

5-Ebrar Dinç-Kartal Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi

6-Safiye Esma Genç-Kadıköy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

7-Zuleyha Dişçi -Tuzla Halil Türkkan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

8-Adem Nalcı-Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi

9-Sena Demirtaş-Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

10-Fırat Yıldızlı-Esatpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Maşallah. Ne güzel? Peki efendim bu güzel öğrencilerimiz için neler vaat ettiniz?

Çok okuyan çok gezer” diye yola çıkınca dolayısıyla hediyelerimiz de gezi oldu. İlk üç öğrencimize umre, 4. 5. ve 6. olan öğrencilerimize Balkan gezisi, 7. 8. 9. ve 10. olan öğrencilerimize de Anadolu gezisi hediye edildi. Bu konuda desteğini esirgemeyen Ümraniye Belediyesi'ne de teşekkür ederim.

Hayırlı olsun diyelim efendim. Müsaade ederseniz ben birkaç öğrencimizle de konuşmak istiyorum bu yarışma vesilesiyle. Evet, adınızı öğrenebilir miyim?

Züleyha Dişçi.

Hangi okuldan katıldınız yarışmaya?

Tuzla Halil Türkkan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi.

Nasıl hazırlandınız yarışmaya?

Okulda kitaplar hakkında konuşup, beyin fırtınası yaptığımız toplantılar oldu ve bu toplantıların yararını fazlasıyla gördüm. Sınava öğretmenimin de yardımıyla gerek boş derslerde gerek teneffüslerde kitaplara vakit ayırarak çalıştım.

Neler hissettiniz?

Bizlerin eline bu fırsatı sunduğunuz ve okuma alışkanlığımızı pekiştirip verimli hale getirdiğiniz için teşekkür ederiz.

Seneye de böyle bir yarışmaya katılmak ister misiniz?

Böyle projeleri daha sık görmek isteriz.

Bu yarışma vesilesiyle neler kazandınız?

Anadolu gezisi kazandım.

Teşekkür ediyorum Züleyha kardeşime.

Peki Mehmet Bey tekrar size dönecek olursak, organizasyon anlayabildiğim kadarıyla çok ayaklı bir organizasyon, elbette çeşitli sıkıntılarla karşılaşmışsınızdır. Ancak bütün bunlar ödül töreniyle unutulur gider. Pekala bu yarışma size neler öğretti?

Öncelikle hiç bilmediğimiz yerlerde, tanımadığımız ama aynı amaçlar için çalışan insanların bir araya gelerek emeklerini bir araya getirip ne büyük işler yapabileceğini gördüm. Zira bu çalışmanın sahipleri projeyi okullarında uygulayan öğretmenlerdir. Bu öğretmenlerimizin birçoğu birbirini hiç tanımadı. Ancak onlarca okuma halkasını bir araya getiren, takip eden, bilgisini, tecrübesini paylaşan bu öğretmenlerimizdir. Sizin de vesilenizle kendilerine emeklerinde dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bu yarışma bize imam hatip neslinden ümitvar olabileceğimizi gösterir mi?

Elbette. Bu anlamda bizim ümitlerimiz arttı.

Efendim ben çok teşekkür ediyorum. Böyle bir projeyi üstlendiğiniz için ve bizimle söyleşi yapma inceliğinde bulunduğunuz için.

Kendimizi ifade edebilme ve projeyi anlatabilme imkânı verdiğiniz için biz de size teşekkür ederiz.

 

İsmail Demirel sordu

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2015, 14:10
YORUM EKLE

banner19