İLEM ne yapmaya çalışıyor?

Üsküdar'daki İlmi Etüdler Derneği (İLEM) yeni eğitim dönemini başlatıyor. İLEM'i Başkanıyla konuştuk.

İLEM ne yapmaya çalışıyor?

Dernek ve vakıfların eğitim programlarını önemseyebiliriz. Değerli ve gerekli ders programları düzenliyor olabilirler. Bize çeşitli faydalar sağlayabilir bu durum. Bazen gerçekten takip etmek, vakit ayırmak gerekebilir. Bir bakmak lazım gelebilir, nerede, ne var?

İstanbul Anadolu yakasında, entelektüel ilgileri olan, okumayı, yazmayı ve düşünmeyi seven, ilim adamı olmayı isteyen gençlerin, mutlaka yolunun uğraması gereken önemli bir kurum var. 

Yusuf AlpaydınUzunca bir süredir sessiz sakin kendi yolunda yürüyen değerli ve nitelikli işlere imza atan İLEM başkanı Yusuf Alpaydın'la konuştuk...

 

Öncelikle derneğin kuruluş aşamasını ve amacını sorsak... 

Çalışmalarımız1990'lı yılların ortalarından itibaren özellikle sosyal bilimlerin farklı alanlarında nitelikli çalışmalar yapan bir grup akademisyen ve öğrencinin girişimleriyle başladı. Giderek genişleyen faaliyetler 2002 yılında İlmi Etüdler Derneği (İLEM) ismiyle kurumsallaştı. 

İLEM kim olduğunu bilen, kendi medeniyetinin özlerini zihninde ve kalbinde barındıran, yaşadığımız coğrafyanın ilim ve medeniyet birikiminden hareketle yaşanan kültürel ve entelektüel kopuşun yaralarını sarabilecek bir aydın tipinin yetişmesi için kuruldu. Böyle bir aydın tipi, geçmiş ve gelecek çağlarla olan irtibatı kurabilir, farklı medeniyetlerle doğru ilişkileri tesis edebilir ve taklitçiliği aşacak, özgün, teorik ve pratik ilmi üretkenliklerde bulunabilir.

İLEMNe gibi faaliyetleri var derneğin, nasıl bir sistemi var anlatır mısınız?  

İLEM'de çalışmalar lisans ve lisansüstü düzeyde olmak üzere iki bölüm halinde devam etmekte. Lisans eğitimlerine devam eden öğrencilerin yer aldıkları Temel Eğitimler Programı'nda katılımcılar lisans sonrası ilmi çalışmalar için gerekli olacak temel bilgi, bakış açısı ve yöntemi kazanacakları üç yıllık bir programa tabi tutulmakta. Bu programda öğrenciler seminerler, haftalık okuma ve tahlil çalışmaları, dönem arası ve yaz yoğun eğitim programları gbi çeşitli faaliyetlere katılmakta. Lisansüstü eğitime devam eden arkadaşlarımız tarafından ilmi gelişimleri ile dil gelişimleri takip edilmekte. Bu süreçte ihtiyacı olan öğrenciler kitap ve dil bursları ile desteklenmekte. Ayrıca, öğrencilerin programı tamamlamak için belirlemiş oldukları alanla ilgili araştırmalarda bulunup, bunun sonucunda bir makale yazmaları gerekmekte. 

İLEMBütün bu çalışmaların sonucunda katılımcılar içinde yaşadıkları toplum ve dünyayı tarihsel ve düşünsel temelleri ile birlikte tanıma ve analiz edebilme yetisi kazanmakta, lisans sonrası ilmi çalışmaları ile ilgili bir yol ve yöntem belirlemiş oluyorlar. Bu eğitimlerden geçen arkadaşlarımızın nitelikli, memleketin gerçek ihtiyaçlarına yönelik ilmi çalışmalar ortaya koyacağını umuyoruz. Yani özetle bu programı tamamlayanlar akademik dünyaya, nitelikli ilmi çalışma yapmaya hazır hale geliyorlar.

Lisansüstü düzeyde ise düzenlenen eğitimlere katılıp ilmi üretim için ön hazırlığı tamamlayan araştırmacıların Siyasal Bilimler, Beşeri Bilimler, Felsefe ve Din Bilimleri, Tarih ve Toplum Bilimleri ve Sanat gibi kendi ihtisas alanlarında oluşturdukları çalışmalar mevcut. Bu düzeyde ortak bir ilim anlayışı etrafında oluşturulan atölye, okuma, araştırma ve neşir grupları yer almakta. 

Her hangi bir yayını var mı derneğin?   

Mensubumuz olan araştırmacıların akademik ürünlerinden bir seçkiyi hakemli akademik bir dergi olan İLEM YILLIK'ta  yayınlıyoruz.   

Anladığım kadarıyla bu çalışmalara lisans ve lisansüstü eğitime devam eden öğrenciler katılıyor. Bunlar dışındaki kişi ve gruplara yönelik bir çalışma da var mı?   

Bütün bu çalışmalara katılma imkanı ve zamanı olmayan kişilerin de katılabileceği bir çok etkinlik de var. Hafta içi seminerleri, anma toplantıları, uluslararası ve ulusal konferans, panel ve sempozyumlara ilgi duyan herkes katılabilmekte. 

 İLEM

İLEM'in 2009-2010 Temel Eğitimler Programı seminerleri şöyle: 

İLMİ ETUDLER DERNEĞİ

TEMEL EĞİTİMLER PROGRAMI 2009-2010

 

I. KADEME

II. KADEME

III. KADEME

I. DÖNEM (17 Ekim-19 Aralık)

Dünya Tarihine Giriş

İslam Dünyasında Toplum ve Siyaset

Fıkıh Usulü

Karşılaştırmalı  Medeniyetler ve Düşünce Tarihi I

Karşılaştırmalı  Medeniyetler ve Düşünce Tarihi I

Modern Hukuk Felsefesi ve Yöntemleri

(ilk 7 hafta)

Bilgi-Bilim-Varlık

(ilk 5 hafta)

Modern Ekonomi-Politiğin Temelleri  

(ilk 4 hafta)

Mantık

(5 hafta)

Gelenek ve Modern Arasında İslam Bilimleri

(son 4 hafta)

Uluslar arası  Siyasal Sistem

 (son 5 hafta)

Araştırma ve Yazım Yöntemleri

II. DÖNEM (6 Mart-8 Mayıs)

Karşılaştırmalı Medeniyetler ve Düşünce Tarihi II

Karşılaştırmalı Medeniyetler ve Düşünce Tarihi  II

Klasik Metin Okumaları:

İbn Haldun'un İlimler Kitabı

İslam Medeniyetine Giriş

Türkiye'de Toplum ve Siyaset

Sosyal Bilimlerden Seçme Başlıklar

İktisadi Zihniyet Meseleleri

(ilk 5 hafta)

Modernitenin Doğuşu ve Türk Modernleşmesi

Kademe Sunumları

İslam Medeniyetinin Kurumları(son 5 hafta)

 

 

Not:   İLEM'de Temel Eğitimler Programı kayıtları başlamış ve devam ediyor. Programa bu yılda sınırlı sayıda öğrenci mülakatla alınacak. Özellikle sosyal bilimlerin farklı alanlarından öğrencilerin programa başvuruları öncelikle kabul edilecek. Faaliyetler hakkında bilgi almak ve çalışmalara katılmak için aşağıdaki iletişim kanalları kullanılabilir.

 

İLEMİletişim Bilgileri:

Adres  : Gülfem Hatun mah. Uncular cad. no:12/2 Üsküdar/İstanbul

İrtibat Tel : 0506 5392763 - 0216 310 43 18 - 0537 495 64 63

E-mail  : [email protected]

Web  : www.ilmietudler.org

 

Esra Türkân sordu.

turkan.esra[et]gmail.com

Yayın Tarihi: 17 Ekim 2009 Cumartesi 06:43 Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2009, 18:02
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hüseyin ketküda
hüseyin ketküda - 11 yıl Önce

İlem iyidir.
Ben 2 buçuk sene evvel gitmiştim.
Yusuf abi ve İbrahim abi değerli şahsiyetlerdir.
Kendilerinden çok istifade ettim. Teşekürler.

İlkay Türkyay
İlkay Türkyay - 11 yıl Önce

lyusuf abi çok saygı değer bi insandır.Ayrıca ibrahim abinin dersleri de kendine özgüdür

servet paşa
servet paşa - 9 yıl Önce

ama logo masonik

sülo
sülo - 9 yıl Önce

Her gördüğün pergel masonik ise, ilkokullar mason dolu.

banner26