İHL Sözlük davet ediyor!

İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici "Zaman Lık" ile konuştuk..

İHL Sözlük davet ediyor!

İHL Sözlük sizi davet ediyor!

İHL Sözlük kurulduğu günden bu yana dikkatleri çekmekte. TV kanalları, radyo istasyonları, gazeteler, dergiler bu sözlüğü konu veya konuk ediyorlar zaman zaman. "Bizim Mahalle"de de pek çok defa tartışıldı İHL Sözlük. Gerek yapıcı gerekse yıkıcı eleştirilerde bulunuldu bu sözlük için. Övgüler de almadığı değil. İHL Sözlük

Sonuç itibariyle orada yazılanları kanlı canlı toplum insanı yazıyor. Ağırlıkta gençlerden oluşan katılımcıları olan bir sözlük bu. Tıpkı internet ortamında bulunan diğer sözlükler gibi. Fakat bu sözlüğün belli başlı farkları var.. Sözlüğün yeni yöneticilerinden zaman lik ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik:

İHL Sözlük’le ne zaman ve nasıl tanıştınız?

İHL Sözlük’le 2009 Mayıs ayının sonunda ekşi de gördüğüm başlık üzerine tanıştım ve aynı gün ekibe katıldım. O günden itibaren de istisnalar ve özel durumlar hariç her gün bir şekilde sözlüğü ziyaret edip zaman geçirdim. Kısa bir zaman önce de sözlükte yöneticilik yapmaya başladım.

Yönetici olmak ile sadece yazar olmak arasında nasıl farklar var?

İHL Sözlük yönetilmesi oldukça zor bir platform. Çünkü bir çizgimiz var. Diyoruz ki; hiçbir inanca, hiçbir değere ve hiç kimseye hakaret ettirmeyeceğiz. Herkesin görüşüne ve kutsal saydığı şeylere karşı saygılı olacağız. Küfür, argo vs tarzı bizce insani değerlere yakışmayan üsluplara izin vermeyeceğiz. Bu tür hassasiyetleri, sanal âlem gibi özgürlüklerin çok geniş olduğu, insanları durdurabilecek tek şeyin vicdanları olduğu bir ortamda yönetmek oldukça zor.

Herkesin algısı ve öncelikleri farklı, herkesin saygı duyduğu ve eleştirilemez dediği noktalar farklı ve bir denge tutturup adalet ile hükmedebilmek neredeyse imkânsız. Bu nedenle İHL Sözlük yazarı olmak bence çok keyifli bir uğraş iken, İHL Sözlük yöneticisi olmak çok zor ve çok fazla sorumluluk gerektiren bir husus. 

İHL Sözlük

Peki, bahsettiğiniz dengeyi tutturabilmek adına ne yapıyorsunuz? İHL Sözlük yönetiminin diğerlerinden farklı olarak kutsal saydığı değer ne?

Öncelikle artık şu herkes tarafından anlaşılmış olmalı ki, İHL Sözlük’ün arkasında herhangi bir güç, grup, cemaat ya da parti yok. Bu hem yazarlar hem de yönetici arkadaşların eğilimlerindeki farklılıklardan anlaşılabilir. Dolayısıyla İHL Sözlük yönetiminin en kutsal saydığı varlık insandır diyebiliriz. Bu sözlük insana ve bilgiye hürmet eden sözlük motto’suyla yayın hayatına başlamış ve bu çizgiden sapmamaya özen göstermiş. O nedenle bizim öncelikli olarak korumaya ve yüceltmeye çalıştığım bir görüş yok, olmayacaktır da.İnternette kişisel bağlantılar

Bahsettiğimiz dengeyi tutturabilmek adına ise tek kıstasımız vicdanlarımız. Mümkün olduğu kadar adil ve doğru kararlar vermeye çalışıyoruz, en azından şu an görev yapan arkadaşlarım adına bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Az önce de belirttiğim gibi yönetmesi cidden zor bir platform. Neyin eleştiri neyin hakaret sayılabileceği noktasında zaman zaman zorlanıyoruz ve muhtemelen şimdiye kadar hatalı kararlar da verilmiştir.

Ancak şunu özellikle vurgulamak istiyorum ki,  hata yapabiliriz, adaletten sapmış olabiliriz, bazı arkadaşlarımızı üzmüş ve kırmış da olabiliriz ancak samimiyetimiz sorgulanmaya başlanıyorsa işte orada cidden bir sorun var demektir. Hem kişisel hem de sözlüğün mevcut yönetimi adına şunu söyleyebilirim ki, hata da yapsak güvenilir ve samimi insanlar olduğumuzu insanlara anlatmak ve hissettirmek zorundayız ki bu platformu sağlıklı bir şekilde idare edebilelim.

İHL Sözlük kuruluşundan bugüne kadar nasıl bir gelişim gösterdi, hedeflenen neydi ve ne kadarına ulaşıldı?

Nisan 2009 da ilk açıldığında site, çok yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Birçok kesim tarafından çok olumlu tepkiler aldı ve hızla büyüdü. Samimi bir itiraf yapmak gerekirse, o hızlı büyümeyi çok iyi yönetemedi. Zaman zaman hızlı büyüme kaynaklı yaşanan tartışmalar, birçok insanı uzaklaştırdı ve belki de kırdı. Ancak bu süreci de normal karşılamak gerektiğine inanıyorum. Ve bize kırılan arkadaşları tekrar sözlüğe dönüp aramıza katılmaya davet ediyorum. Çünkü artık bazı şeyleri oturttuğumuza ve ayaklarımızın yere daha sağlam bastığına inanıyorum. İHL Sözlük büyürken ve gelişirken arkamızda küskün insanlar bırakmak istemiyoruz. 

İHL Sözlük
(+)

Bugün gelinen noktada sözlük, sanal platformda hatırı sayılır bir güç konumunda. Özellikle yönetici olduktan sonra, camianın sözlüğe olan yaklaşımlarını daha yakından tecrübe ettikçe bunu daha rahat kavrayabiliyorsunuz. 10 bini aşkın üye sayısı, 5 bini aşkın yazarıyla İHL Sözlük şu an özellikle belli bir kesimin takip ettiği ve önem verdiği bir mecra. Ve bu sayı ve güç her geçen gün artıyor ve artmaya devam edecek.

Hep belli bir kesimden söz ediyorsunuz? Hep o camiaya hitap eden bir platform olarak mı kalacaksınız? İHL Sözlük muhalif seslere kapalı mı? 

Başta da dediğimiz gibi bizim önceliğimiz insana ve bilgiye hürmet eden bir platform. Ve en baştan beri küfür, hakaret ve inançlara saygı konularında hassas olduk. Bu aslında oldukça genel bir söylem. Her kesimin kabul edip saygı duyması gereken şeylerden bahsediyoruz. Yani her görüşe saygılı olmak, hakaretten uzak durmak bir müslümanın sahip olması gereken erdemler olmakla beraber, her neye inanıyor olursa olsun her insanın sahip olması gereken düsturlar da aynı zamanda. Dolayısıyla biz sadece muhafazakâr camiaya hitap ediyoruz gibi bir kısıtlamamız yok ve aramıza katılan muhalif sesleri de çok önemsiyoruz.

Ancak tabi ki muhafazakâr bir duruşumuz var ve bundan taviz vermeyi de asla düşünmüyoruz. Bu bizim ve sözlüğün genelinin sahip olduğu bir dünya algısı ve biz bu tutumuzla da gurur duyuyoruz. Bu dünya görüşünün bizi kısıtladığını düşünmüyoruz tam aksine bu görüşün çok daha hoşgörüye açık ve herkesi kucaklayan bir yaklaşım olduğuna inanıyoruz. Yine vurgulamak da yarar var ki, her türlü görüş ve inanca, saygı ve karşılıklı hoşgörü sınırları içerisinde kaldığı sürece açığız. Ne kadar fazla farklı görüşü, hoşgörü ve beraber yaşama kültürü içerisinde sözlük çatısı altında bir arada tutarsak o kadar zengin ve kaliteli bir yer olacağımıza da inanıyoruz.

Ne gibi gelişmeler bekliyor sözlüğü, büyüdükçe neler değişecek, neler hedefliyorsunuz? 
 
Öncelikle kısa vadede teknik bir takım değişiklikler olacak. Yeni yıla geçmeden önce İHL Sözlük çok farklı ve çok daha profesyonel bir kimliğe kavuşacak. Şu an bunun için yoğun şekilde çalışan arkadaşlarımız var ve artık hazırlıklar son aşamalarda. Teknik konuları hallettikten sonra ise, İHL Sözlük adı çok değişik organizasyonlarla beraber anılacak.

Var olan 10 bini aşkın üyemizin profili bizi çok umutlandırıyor. Herhangi bir sosyal sorumluluk projesine ya da herhangi bir kültürel etkinliğe katılım noktasında elimizde çok nitelikli bir çoğunluğun olduğuna inanıyoruz ve bunu değerlendirmek istiyoruz. Bunun için de bir takım hazırlıklara başladık. Bazı kültürel faaliyetler düzenleme konusunda çeşitli kurumlarla görüşmeler halindeyiz ve bunları düzenli hale getirmeyi planlıyoruz. Yani sanal dünyada olmanın nimetlerini gerçek dünyaya aktarmak istiyoruz.

Siz İHL mezunu musunuz? Diğer yönetici arkadaşlardan İHL mezunu olanlar var mı? 
 
Mezun olmamakla beraber 4 yıllık bir Fatsa Anadolu İman Hatip Lisesi geçmişim var orta kısımda. Ayrıca Pendik, Kartal ve Kadıköy İmam Hatip Liseli arkadaşlar da var yönetimde.

İHL Sözlük’te yazıyor olmak nasıl bir tat kattı hayatınıza, getirileri ve götürüleri neler? Neden İHL Sözlük’te yazmalı insanlar? 

Böyle bir platformda zaman harcamanın yararları ve zararları üzerine zaman zaman tartışmalara denk geliyorum. Herkes için farklı bir anlamı ve farklı  çıkarımları olabilir. O nedenle İHL Sözlük’e geldiğinizde şunlarla karşılaşıp, şunları öğreneceksiniz ve hayatınıza şunlar eklenecek gibi genel ifadeler vermek pek gerçekçi olmaz. Ancak bu kadar farklı görüş ve ses ile aynı ortamda bulunmanın büyük ve önemli bir zenginlik olduğuna inanıyor ve herkesi İHL Sözlük ailesine katılıp bu zenginliği paylaşmaya ve büyütmeye davet ediyoruz.

Teşekkür ederim.

 

 

 

Kerem Abadi ihlsozluk.com’u takip ediyor

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2010, 08:22
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
farkındalık
farkındalık - 10 yıl Önce

zaman lik ismine dikkat ettimde tersten okunduğunda "kıl namaz" oluyor nick ile mesaj güzel fikir.
arkadaşımızı tebrik ediyorum. ihl sözlük'e yolculuğunda başarılar. ben de yazarınızım ama nickimi söylemem :)

ahlatt
ahlatt - 10 yıl Önce

Farklı görüşlere sayı diyorsunuz . ahlatt ı neden attınız o zaman. insanların şevklerini kırmak için adminler ve ispiyoncular birbirleriyle yarışıyorlar. bence ihl sözlük eskisi kadar cazip değil. önce admin ve ispiyoncuların % 90 ı yenilensin.

banner19

banner26