Herkes onlara Ömer Karaoğlu diyor!

Ömer Karaoğlu ile aynı ismi paylaşan insanları bulup onlara Ömer Karaoğlu ile ilgili sorular soralım dedik. Asım Gültekin aradı, buldu, sordu.

Herkes onlara Ömer Karaoğlu diyor!

Ömer Karaoğlu… Türkiye İslamcılığının müzikteki büyük ismi. 30 yıla yakın bir süredir ilkeli ve nitelikli yürüyüşünü sürdürüyor. Bant tiyatroları ile büyüyen nesiller için unutulmaz bir yere sahip. 1980’lerden bugünlere Müslümanca bir duyarlılıkla, bu çağda ve burada durarak eskiyi tekrar etme kolaycılığına düşmeden yeni şeyler söyleme gayretinde bir sanatçı olan Ömer Karaoğlu.

Onunla aynı ismi paylaşan insanları bulup onlara Ömer Karaoğlu ile ilgili sorular sorayım dedim. Uzun yıllar dindar çevre medyasının Hürriyet gazetesi kadar bile göremediği, görmemekte direndiği Ömer Karaoğlu’nu acaba hiç duymuşlar mıydı. Duyduğunuzda neler hissettiniz diye sorduk.

Ömer Karaoğlu (Kayseri)

İlk ne zaman duydunuz Ömer Karaoğlu isminde farklı bir müzik sanatçımızın olduğunu?

İlk defa Ömer Karaoğlu ismimde bır sanatçı olduğunu 1997 yılında o zamanki gittığim bir dershanenın öğretmeni tarafından duydum.

Tarzı, üslubu ile ilgili bir araştırma yaptınız mı?

O zaman nasıl bir sanatçı olduğunu merak etmeme rağmen hakkında tam bir bilgi edinemedim. Bu kişiyi bana söyleyen öğretmene sordum, o da “sadece ismini biliyorum, kaseti falan bende yok” dedi.

Daha sonraki zamanlarda internetin yaygınlaşması sayesinde internetten kendisi hakkında bilgi edindim.

Ömer Karaoğlu'nu hiç dinlediniz mi?

Söylemiş olduğu ilahileri dinledim. Tarzı aşırı derecede hoşuma gitti. Burada sanırım biraz kendimi övmüş gibi olacağım ama Ömer Karaoğlu ismine yakışır bir yapısı var kendisinin de.

Hiç konserine katıldınız mı? Kendisi ile tanıştınız mı?

Konserlerine katılmak ve kendisi ile tanışmak nasip olmadı. İnşallah bir gün kendisi ile tanışırım.

Hangi şehirde yaşıyorsunuz?

Kayseri’nin Develi ilçesinde yaşıyorum.

Ömer Karaoğlu’nu sevenlerden, tanıyanlardan isminizi duyunca şaşıran veya “böyle bir sanatçı var, biliyor musunuz” diyen veya “yoksa siz o musunuz” diyen mesela hiç oldu mu?

Burada Ömer Karaoğlu ismini görünce şaşıranı görmedim ama başka şehirlerde kimliğimi kontrol etmek isteyenlerle çok karşılaştım. “Gerçekten o siz misiniz” gibisinden. Kendisini tam tanıyanlar tabii ki de o olmadığımı biliyor ama sadece ismine aşina olanlar bunu yapıyorlardı.

Kendisine ne söylemek istersiniz?

Onu ilk gördüğüm an yapacağım şey kendisine Ömer Karaoğlu ismine iyi bir örnek teşkil etmesinden dolayı teşekkür etmek olurdu.

Ömer Karaoğlu (Sinop, Radyocu)

Ömer Karaoğlu ile hiç tanıştınız mı?

Ben tanışmadım ama ağabeyim Ömer Bey'le şahsen tanışmış bir tatilde.

Tarzı, üslubu ile ilgili bir araştırma yaptınız mı?

Müzisyen olarak tarzım değil ama her emeğe saygı duyarım.

Bir gün karşılaşacak olursanız kendisine ne söylemek istersiniz?

Böyle enteresan tesadüfler var hayatta. Yerel bir radyom var benim. Belki günün birinde yolu düşerse konuk ederim Ömer Bey'i.

Ömer Karaoğlu (Konya, bir bankada memur)

Ömer Karaoğlu’nu hiç dinlediniz mi?

Evet dinledim. İmam hatip lisesinde okurken dinlemiştim ilk, 1995 sanırım. Eşimle de dinleriz müsait oldukça.

Ömer Karaoğlu’nu sevenlerden, tanıyanlardan isminizi duyunca şaşıran veya “böyle bir sanatçı var, biliyor musunuz” diyen veya “yoksa siz o musunuz” diyen mesela hiç oldu mu?

Şaşıranlarla çok karşılaştım. Hatta bir seferinde dondurma kazanmıştım. İmam hatipte okurken bir arkadaşa “benim kasetim var” deyip şaka yaptım. Kaset satan yere gidip gördüğünde iddiayı kaybetmişti.

Size nasıl bir etkisi olmuştur?

Ömer Ağabey gibi olamasa da ben de ilahi gruplarında solo ve koro olarak söyledim. Hâlâ Konya’da kandillerde ve arkadaş toplantılarında, gezilerde okuturlar.

Tarzı, üslubu ile ilgili bir araştırma yaptınız mı?

Yapmadım çünkü bu tarz söyleyen sanatçılarımız genelde bize hitap eden yani bizim gibi yaşadığını düşündüğümüz insanlar olduğu için hüsnü zannımızı bol kullanıyoruz.

Hiç konserine katıldınız mı?

Konya'da katılmıştım, sanırım fuar alanında bir konseri vardı.

Tanıştınız mı? Tanışmayı düşündünüz mü?

Tanışmadım ama nasip olursa bir gün tanışırız inşaallah. Bir albümünde beraber ilahi veya ezgi söylemek isterdim.

Bir gün karşılaşacak olursanız kendisine ne söylemek istersiniz?

Ne demek isterdim. Rabbim sesine kuvvet versin, yolundan şaşırttırmasın. Ağabeyimiz böyle oldukça biz hep destekçileriyiz. Teşekkür ederim. Allah yâr ve yardımcınız olsun..

Ömer Karaoğlu (Trakya ünv.)

Ömer Karaoğlu isminde bir sanatçı var. Hiç duymuş muydunuz?

20-21 sene önce ismini duymuştum.

Kendisini hiç dinlediniz mi?

Üniversite yıllarında dinliyordum.

İsminizi duyunca sizi o zannedip şaşıranlar oldu mu hiç?

İsmimi duyunca şaşıranlar oluyor.

Konserine katıldınız mı?

Konserine katılmadım. Kendisiyle tanışmadım.

Hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ekranlarda hiç görünmüyor. Başarılarının devamını diliyorum. Saygılar...

Asım Gültekin merak etti, araştırdı, buldu, sordu

Yayın Tarihi: 12 Kasım 2014 Çarşamba 15:23 Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2020, 12:17
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
MUHARREM BAYKUL
MUHARREM BAYKUL - 8 yıl Önce

Asım abimiz yine farklı bir konuyla beni oku diyen bir haber dosya yapmış. Emeğine sağlık. İlgiyle okudum ve acaba Muharrem Baykul'lar var mı? merakına kapıldım. Bir şiir kitabı vardı Cezmi Ersöz'ün 'Ancak Bir Benzerim Öldürebilir Beni' diye.. Bir isim benzerin olup dünyaya seninle aynı düşünceyle bakmaması garip olsa gerek.

Said Ercan
Said Ercan - 8 yıl Önce

Asım Gültekin hoca Ömer Karaoğlu'nu çok sever her fırsatta gençlere anlatır, haberler yaptırır takip eder, konserlerine gider, yine ilginç bir haber ile Ömer abiyi gündem etmiş tebrik ediyorum. Bu arada Ömer Karaoğlu'nun sanatta 25. yılı bir belgesel için muhteşem bir imkan çeyrek asırlık bir sanat yaşamı. Böyle bir proje olursa ben de seve seve yer alırım.

banner19

banner26