Her roman kendini yazdırır

Âdemin Kanadı'nı okuyunca romanın genç yazarı Yasemin Karahüseyin'i merak ettik ve kendisine romanını sorduk..

Her roman kendini yazdırır

Âdemin Kanadı’nı okuyunca romanın genç yazarı Yasemin Karahüseyin’i merak ettik ve kendisine romanını sorduk..

Ademin KanadıNeden Hezarfen Ahmet Çelebi? Kendisini yazmaya sizi nasıl ikna etti?

Gerçekler canımızı öyle acıtıyor ki çoğu zaman farkında olmadan acımasızlaşıyoruz. Bu noktada hayâller yetişiyor imdadımıza. Bir nevi savunma mekanizmamız oluyor, kabuğumuz, kalkanımız... Çocuksu tarafımızı diri tutuyor hayâllerimiz. Bu dengeyle insan kalabiliyoruz. Hayâlini gerçekleştirmek uğruna ölümü göze alan Hezarfen Ahmed Çelebi’nin kendisini yazmaya beni ikna etme sebebi bu olsa gerek, el yapımı kanatlarla uçmayı başaran efsanevi bir kahramandan öte.

Dördüncü Murat’ın kılıç kuşanma merasiminde elbiselerini parçalayarak varlığından soyunması  ile kitabın sonunda Ahmet’in kanatlarını parçalaması birbirine denk düşüyor sanki. Bu sembol neyi ifade ediyor?

Murad Han’ın zikir esnasında kaftanını parçalaması makamın, rütbenin bir hiç olduğunu; Hezarfen Ahmed Çelebi’nin uçtuktan sonra kanatlarını parçalaması ise asıl uçuşun, yükselişin bedenin değil ruhun kanatlanması olduğunu ifade ediyor.

Ahmet, Rânâ’nın eliyle yedi bela vadisinden geçiyor ve aşka kabiliyeti sınanıyor. Bu, nefsin tekamülünde geçilen yedi nefis mertebesini andırıyor. Ne dersiniz?

Yasemin Karahüseyin

Dağ nefsi, Rânâ’nın efsun defterine çizdiği daireyi ayırdığı yedi dilim, Hezarfen’in tırmandığı dağın yedi katı ya da sizin benzetmenizle yedi bela vadisi, seyr-i sülûku simgeliyor. Dağın zirvesine ulaşmak ise bu zorlu sınavı, yani kâmil insan olmayı...

Romanı okurken Amak-ı Hayal geldi hatırıma. Ve biraz Puslu Kıtalar Atlası... Sizin romanınızda etkileri var mı bu kitapların?

Romanı yazmaya başlarken elimde Hezarfen Ahmed Çelebi vardı, bir de tarihi fon. Âdemin Kanadı’nda yazdığım ilk bölüm Murad Han’ın tahta çıkışını anlatan bölümdü. Ondan sonra kim nasıl romana dâhil oldu hatırlamıyorum. Kahramanlarım bugüne kadar saklandıkları yerden çıkıp asıl evlerine gelmiş gibiydiler sanki. Adeta sırlarını dökmek için klavyeyi ele geçirmişlerdi. Bense son derece pasiftim. Zihnimde bunca zaman gizlenmiş kahramanlarım neleri kattılar hikâyelerine derseniz, gördüklerimi, yaşadıklarımı, duyduklarımı ve tabii okuduklarımı.

Son olarak hayatınızda en çok sevip etkilendiğiniz üç kitap hangileridir desem?

Binbir Gece Masalları, Küçük Prens, Yaşamak.

Dünyabizim.com ailesi ve şahsım adıma çok teşekkür ediyorum size. Çalışmalarınızda başarı, hayatınızda mutluluk diliyorum.

Ben de teşekkür ederim. 

 

 

Hilal Söylemez konuştu

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2016, 14:05
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Canan
Canan - 10 yıl Önce

Ayraç Dergisi'nde Suavi Kemal tanıtmıştı bu kitabı, ordan gördüm de hoşuma gitti, gidip aldım okudum. Eyvallah Yasemin Hanım. Yazmaya devam ederseniz gelecekte çok önemli romanlar ortaya çıkarabilirsiniz. Mesele bir kitap yazıp ortadan kaybolmak değil yani,
Bekliyoruz yeni çalışmalarınızı...
Ali Ural kitap için "Elif Şafak'ın Aşk'ından daha iyi bir kitap" demişti...

banner19

banner13

banner26