Hedefimiz gençlerin yanlış İslam algısını onarmak

'Gençlik ümmetin enerjisi, gücü ve geleceğidir.' Kayseri'de faaliyet gösteren Genç Müslümanlar Derneği'nden Ebabekir Karakaş ile konuştuk.

Hedefimiz gençlerin yanlış İslam algısını onarmak

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: //www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Söyleşilerimize Kayseri'de faaliyet gösteren Genç Müslümanlar Derneği ile devam ediyoruz. Dernekten Ebabekir Karakaş ile konuştuk.

Vakfınız/derneğiniz hangi amaçlarla, ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

Derneğimiz 01.08.2014 tarihinde benim öncülüğümde çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan, bireysel ve toplumsal anlamda vahyin ışığıyla aydınlanmayı, aynı zamanda çürüyen gençliğimizi bu ışıkla aydınlatmayı, ümmetin geleceğine yön vermeyi ideal olarak edinen bir Daru’l-Erkam hareketidir. Islah ve inşa bilinci ile gelecek günlerin Müslümanlara ait olması adına çorbada tuz olmayı hedeflemekteyiz.

Kurumunuzda ne tür kültürel/sanatsal faaliyetler yapılmakta? Sürekli faaliyetleriniz neler?

Kitap okuma grupları, Riyazu’s-Salihin okumaları, siyasal bilinç okumaları, kavram dersleri, konferans, seminer, İslam tarihi okumaları, özelikle liselere yönelik davet amaçlı broşür basın açıklamaları, insani yardım vb. faaliyetleri yapıyoruz.

Etkinliklerinize gençlerin katılımı ne düzeyde?

Özellikle üniversiteli ve liseli gençlerden yoğun bir ilgi var.

Kurumunuzda gençlere çeşitli sorumluluklar da veriyor musunuz? Varsa, ne tür sorumluluklar alıyor gençler?

İnsani yardım çalışmalarında sahada çalışma olanağı sunuyoruz.

Matbu yayınlarınız (aylık bülten/dergi, kitap, vs.) var mı? Varsa neler?

Şu an herhangi bir yayınımız yok.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

Bir web sitemiz var: //kayserigencmuslumanlar.com/ Bu sitemiz ve sosyal medyada facebook adresimiz sürekli güncelleniyor.

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları/eksileri neler?

Taşra insanının metropolde yaşayan insanlara oranla insani vasıflarının daha muhafazakâr olması ve bu noktadaki hassasiyetlerinin daha iyi olması olumlu tarafıdır. Taşrada toplum yapısı şehre göre daha bağnaz bir yapıdadır. Bu da bir olumsuzluk olarak değerlendirilebilir.

Şehrinizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

Hayır. Şu anda herhangi bir kurum ile münasebetimiz yok fakat gençlere yönelik yapacağımız projelerde Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi ilgili kurumlarla faaliyetler yürüteceğiz.

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/ yürüttüğünüz projeler var mı?

Yaşadığımız toplumdaki gençlerin yanlış İslam algısını tümüyle onarmayı hedefliyoruz. Arapça ve Türkçe mukabele projesi, Ramazan ayında ücretsiz Kur’an Meali dağıtımı projelerimiz arasındadır.

Şu üç kavramın sizin için ne anlam ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

* Şehir: İslam’ın sosyal yapısının en kolay inşa edildiği alan.

* Kültür: İslamsız kültür düşünülemez, var olan bütün kültürler İslam’dan etkilenmiş ve etkilenmektedir.

* Gençlik: Gençlik ümmetin enerjisi, gücü ve geleceğidir.

 

Fatih Pala konuştu

Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2015 Perşembe 11:42 Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2015, 11:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26