Halkı Müslüman, siyasetçileri Hristiyan ülke

Burkina Faso’dan bir misafirimiz var. İsmi Mohammed Sankara. Hatice Sarı, Türkçe öğrenmek için birkaç aylığına İstanbul’a gelen Mohammed ile, Burkina Fasolu Müslümanlara, oradaki İslami hayata ve günlük ve siyasi işlere dair birçok konuyu konuştu.

Halkı Müslüman, siyasetçileri Hristiyan ülke

 

 

Kaç yaşındasın Mohammed?

21 yaşındayım.

Türkiye’de ne amaçla bulunuyorsun?

Türkiye’ye üniversite okumak için geldim.  Bu yıl Türkçe öğreniyorum. Önümüzdeki yıl üniversite sınavına girip Türkiye’de üniversite okumak istiyorum.

Peki bize Burkina Faso’daki İslami hayattan bahseder misin?

Burkina Faso’da %70 oranında Müslüman var. İslam’ı yaşama konusunda hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz. Orada hem Müslümanlar, hem de Hristiyanlar beraber yaşıyorlar. Hiçbir kavga göremezsiniz Burkina Faso’da. Herkes kendi halinde yaşar orada.

Diğer Afrika ülkelerinde gördüğümüz mezhep çatışmalarını görmüyoruz yani öyle mi?

Evet, Burkina Faso’da hiç mezhep çatışması yoktur. Ne Hristiyan mezhepler, ne de Müslüman mezhep mensupları arasında hiç ayrımcılık göremezsiniz.

Peki mesela Ramazan ayı nasıl geçer Burkina Faso’da? Özel bir şey yapılır mı Ramazan’da?

Dini yaşama konusunda pek bir değişiklik olmaz ama yemeklerde değişiklik görebilirsiniz genel olarak. Bui isminde bir yemeğimiz var. Un ve su ile yapılan bir yemek. Ramazan ayında hazırlanır bu su. Orucumuzu bu su ile açarız. Bir de, Türkiye’de de Ramazan ayında çokça tüketilen hurmalarımız var.

İslami organizasyonlar var mı yaşadığın bölgede?

Evet, Burkina Faso’da Müslüman gençlerin çok fazla organizasyonu oluyor. Daha çok lise ve üniversite öğrencileri yapıyor bu organizasyonları. Müslümanları bir araya getirmek amacıyla yapılıyor bu etkinlikler. Orada Müslüman ailelerin birbirleriyle kaynaşmaları için, Müslüman çocukların bir arada yetişmesi ve büyümesi için yapılıyor bu organizasyonlar. Mesela benim okuduğum lisenin adı “Lise Medine”ydi. Okulumuzda çok fazla etkinlik yapıyorduk. Türkçe dersimiz vardı lisede. Bu dersi Türk hocalarımız veriyordu. Fakat daha sonra Burkina Faso’dan büyüklerimiz Türkiye’ye Türkçe öğrenmek için geldiler, artık Türkçe’yi de Burkina Fasolu öğretmenlerden öğreniyor liseli gençler.

Türkçe öğretmek için Türkiye’den Burkina Faso’ya gelen hocalar sizinle nasıl iletişim kuruyorlardı? Sizin yerel dilinizi biliyorlar mıydı?

Aslında çoğu bilmiyordu. Genel olarak İngilizce anlaşıyorduk, ama bunun dışında en çok işaret dilini kullanıyorduk.

Burkina Faso’nun resmi dili nedir?

Fransızca.

Burkina Faso’da Müslüman alimler var mı?

Dr. Ahmad Kindu isminde Vahhabi bir İslam âlimi var Burkina Faso’da. Onun kitaplarından çok faydalanıyoruz. Aslında çok fazla âlim var ama en çok bu âlimin eserlerinden faydalanıyoruz.

Peki Müslüman yayın yapan gazete, dergi, kanal, vs. var mı?

Al-Huda Tv var Burkina Faso’da. Onun dışında televizyonda çok fazla kanal bulamazsınız. Sadece Müslümanlara özgü bir basılı yayın da yok maalesef. Mesela Burkina Faso’da müzik alanında Müslümanların hiçbir adım attığını göremezsiniz. Müziği çok sevmiyorlar. Daha doğrusu modern müziği sevmiyorlar. Benim yaşadığım bölgede yerel müzikler var yalnızca.

Burkina Faso’da kaç tane kabile var?

70’den fazla kabile var Burkina Faso’da.

Kabileler arasında iletişim nasıl sağlanıyor? Bildiğimiz kadarıyla, kabileler arasında kullanılan yerel dillerde de farklılık gösteriyor.

Evet, aynen öyle. Bir kabilenin konuştuğu dili diğer bir kabile anlamıyor. İngilizce veya Fransızca bilmek gerekiyor iletişim kurmak için. Kabilelerin yerel dillerinde bazı ortak kelimeler var ama onlar da iletişim kurmak için yeterli olmuyor çoğu zaman. O nedenle ortak dil genellikle Fransızca oluyor.

Burkina Faso’da siyasi yönetiminde de Müslüman var mı?

Hayır, maalesef yok. Nüfusun %70’i Müslüman olmasına rağmen siyasilerin neredeyse tamamı Hristiyanlardan oluşuyor.

Bunun sebebi ne peki?

Eskiden Hristiyanlar Afrika’ya misyoner olarak geliyorlar. Okullar açıyorlar. Fakat Müslümanlar o okullara çocuklarını göndermiyorlardı. Çünkü oraya gönderirlerse çocuklarının Hristiyan olacaklarından korkuyorlardı. O dönemlerde o okullara giden Hristiyan çocuklar okudular ve şimdi devlet adamı oldular. Okuyan Müslüman çocuk olmadığı için, siyasi yönetimde de ne yazık ki fazla Müslüman yok. Yalnızca bir tane bakanımız var Müslüman olan. Maden bakanımız Müslüman.

Peki, şimdi eğitim sistemindeki durum ne, nasıl bakıyor Müslümanlar bu meseleye?

Şimdi Müslüman çocuklar için çok fazla okul var. Artık Müslüman çocuklar da rahatlıkla okuyabiliyor. Henüz Müslüman bir siyasi partimiz yok ama belki Türkiye yardım eder bu konuda…

İnşallah dediğin gibi olur. O topraklardan da işinin erbabı Müslüman büyükler çıkar yakın zamanda. Çok teşekkür ederim röportaj için.

Ben de teşekkür ederim.

 

Hatice Sarı hasbihal etti

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2013, 16:46
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet akdağ
mehmet akdağ - 2 yıl Önce

Nedense Yazının başlığı bizi hatırlattı bana

banner19

banner13