Halit Ömer Camcı İle Konuştuk

Halit Ömer Camcı, bir çok sanatçının övgüsünü kazanan genç bir yeteneğimiz...

Halit Ömer Camcı İle Konuştuk

Fotoğrafın Genç Bilgesi

 

 

 

Halit Ömer Camcı, Mustafa Kutlu, Beşir Ayvazoğlu, İskender Pala gibi birçok yazarın övgüsünü kazanan usta bir fotoğrafçı.

 

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunu olan Camcı, öğrencilik yıllarında fotoğrafçılığa başladı. Yine o yıllarda fotoğraf editörlüğü, foto-muhabirliği gibi işler yaptı. Öğrencilikten sonra da fotoğraf tutkusunun peşinden gitti. Yüzlerce fotoğrafı önemli dergilere, kitaplara kapak oldu. Çok tanınan önemli yazarların kitaplarının kapağı onun fotoğraflarıyla okuyucuyu selamladı. Birikimini ortaya koyarak çektiği fotoğraflarıyla çeşitli ödüllere layık görüldü. Son yıllarda ülkelerin büyük şehirlerini fotoğraflamaya merak salan Camcı, halen Gezgin dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yapıyor.  

 

Dört yaşında Hamza isimli harika bir çocuğun babası olan sanatçı, kendisini genç yaşta meşhur kılan fotoğrafçılığa başlayış öyküsünü ise şöyle anlatıyor:

 

"İlk merakım National Geographic'lere bakmakla başladı. Lise yıllarında hayran kaldığım bir dosya vardı. Buzullarla ilgili masmavi tonların olduğu harikulade fotoğrafların olduğu bir sayısı vardı. O zamanlar bu fotoğrafların basit kutu makinelerle çekilebileceğini zannediyordum. Dolaşıp dolaşıp niye öyle olmuyor, diye çok kafa yordum. Sonra teknik anlamda bir fotoğrafçılığın olduğunu, teknik manada profesyonel makinelerin olduğunu öğrendim. Üniversite öğrencisi olduğum zamanlarda daha geniş bir zaman açıldı bizim için. O dönemi “okula az uğrayan kötü öğrenci ama iyi bir meraklı adam” olarak değerlendirdim. Kısacası iyi fotoğraflara bakarak fotoğrafçılığa başladım. Bir makine alarak başladım.

Peki bugün adını usta fotoğrafçılar arasına yazdıran genç fotoğrafçının ustası kim? 

Camcı bu soruya da şöyle cevap veriyor:

"Bir kurs ya da bir hocadan ders almak ya da bir üstadın peşine takılmak gibi şeyler olmadı. Olmaması da çok zarar verdi. Şöyle ki; üniversitede okuduğunuz bölüm fotoğraf merkezli değilse, dışardan öğrenmeye gayretliyseniz; mutlaka bir kurs, bir hoca, bir usta lazım. Deneme yanılma ile öğrenmek biraz fazlaca vakit alıyor ve  profesyonel olma anlamında insan kendini tok hissetmiyor. Ben zaten her şeyi biliyorum, bunun eğitimini aldım, diyemiyorsunuz.

Ama bir anlamda da bunun bir faydası var. Fotoğrafta bazı kurallar vardır. Bazı hocaların kendi tarzlarını öğrencilerine, fotoğrafçılığın doğruları olarak dayatma gibi bir durum söz konusu. Yani “ters ışık çekmeyeceksin, yüzünü aydınlık göreceksin, flaş patlatacaksın - patlatmayacaksın” gibi kalıplar var. Bu kalıplar fotoğrafçıyı, gerçek fotoğrafçılıktan uzaklaştırıyor. Oysa fotoğrafçılık hayatın içinde olan bir şey. Bazen akademik eğitim, böyle bağımsız bakışları zedeleyebiliyor. Bu anlamda “Eğitim şart” fakat bence en iyi yol, iyi bir usta ile beraber çalışmak. Yani asistanlık, stajyerlik, abi-kardeşlik vb. şekillerde bir bilenin peşinde koşulduğunda fotoğrafçılık çok hızlı ve seri öğrenilebilir. "

Bugüne kadar birçok ülkede sergi açan sanatçının fotoğraflarını tadımlık niyetine her ay Gezgin Dergisinden takip edebilirsiniz…

Sitemizde yer alan küçük bir seçkiye göz atmak için tıklayın.

 

Mahmut Bıyıklı, tanıttı.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 17:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeki Bulduk
Zeki Bulduk - 12 yıl Önce

Halit Camcı fotoğraf alanında kendini iyi yetiştirmiş bir dost yetenektir.Dostumuz olan bu yetenek çalışkan da.Gezgin dergisi bu gayretin ispatıdır.
Halit Camcı'dan yeni yetenekli dostlarımızı keşfetmesini bekliyoruz.Özellikle de Hasan Kuvvet'i neredeyse bulup meydana çıkaracak olan Halit Camcı'dır.

Abdurrahman Cem
Abdurrahman Cem - 12 yıl Önce

Derginin ilk çıktığı yıllarda görsel yönetmeni Halit Ömer Camcı'ydı.

Müthiş bir dehadır Halit Ömer Camcı.

Münevver Kazokoğlu
Münevver Kazokoğlu - 5 yıl Önce

Sevgili Halit öğrenciyken için içine sığmazdı,fazla oturmaktan ,dinlemekten,durağanlıktan hoşlanmazdın,meğer içine büyük bir sanatçı kaçmış.tarihi eser fotoğrafları çekmek istersen beklerim.selamlar,sevgiler.

banner19

banner26