Halil Necipoğlu'nu tanıyor muyuz?

O, "camideki adam" fakat aynı zamanda TRT ekranlarındaki adam. Halil Necipoğlu ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik..

Halil Necipoğlu'nu tanıyor muyuz?

Onu ilk olarak, geçtiğimiz Ramazan’da TRT’nin sahur programında dinlemiştim. O mahmur gözlerimle önümdeki yemeği bitirmeye çalışırken gözlerimin birden açılmasına, televizyonun başına kadar hareket etmeme ve program bitene kadar beni tv başında durmama vesile olacak o sesi işitmiştim. ‘’Maşallah!’’ dedim içimden ve hayranlıkla izlemeye koyuldum.

10919Daha sonra araştırdım, soruşturdum, hatta kendisine de sordum. Kimdir Halil Necipoğlu? Öğrendim, İstanbul’da imammış. Önce şaşırdım, hem imam hem de musikiyle bu derece ilgileniyor. Sonra, şaşırdığım için kendime kızdım. Ne demek! Elbette musikiyle ilgilenecekti imamlar, ilgilenmeliydi! Güzel bir örnek olması için, bize serüvenini anlatmasını istedik. O da bizi kırmadı.

Müziğe ilginiz ne zaman başladı?

Fıtrat özelliklerimi henüz kendimi bildiğim dönemde keşfettiğim, musikiye yatkınlığım ve ilgi önceliğimin yoğunlaştığını anladığımda başladı. Hâlâ da devam etmekte.

Bu yolda kimlerle oldunuz, bu birlikteliklerden neler kazandınız?

Hal-i hazırda ihya etmeye çalıştığım mesleğimin en seçkin temsilcilerinden biri olan muhterem babam ilk etkilendiğim ses ve yorumcu! Sonrasında yine sevgili babamın yakın arkadaşları olan dönemin çok meşhur hafızları Amir Ateş, Aziz Bahriyeli, Fevzi Mısır ve bu gibi isimlerin yakınında devam eden edinme süreci Üsküdar musiki cemiyeti ile neşv-ü nema buldu.

10920Zaten bendeniz için o yıllar başlı başına bir kazanımdı, lakin “ahlak-ı musikıyye” en mühimi oldu. İlerleyen zamanlar, yolumu Kudsi Erguner ile kesiştirdi.

O bir ufukmuş meğer benim için. Çok şeyler öğrendim. Musikinin felsefesini onunla keşfetmeye gayretim arttı ve halen sürmekte…

Şu ana kadar iki albüm çıkardınız. Bunu, mesleğiniz imamlıkla birlikte düşünecek olursak, size nasıl bir yansıması, etkisi oldu?

Yıllarca bende birikenlerin küçük bir ifadesi olduğunu düşündüğüm albümlerim, mesleğimin sırtıma yüklediği misyon yükünün tebliğ ve temsil boyutu itibarıyla müzikal bir anlatımdan doğacak olumlu etkilerini sağlamak amaçlı çalışmalarımdan ibaret bir yansıması. Dolayısıyla mesleki bir unsur olarak gördüğüm bu biçimde bir aktivite, benden ziyade edinenlerde çok olumlu manevi etkileşimlere vesile oldu.

10921İnsanlardan nasıl tepkiler aldınız?

Kısaca; çok olumlu örneklerle dolu tepkiler hepsi…

Günümüzde dinlenilen ve ‘’ilahi’’ olarak nitelendirilen müzik formunun tasavvuf musikisi içindeki yeri nedir? Yani şu an önümüze sunulan ‘’ilahi’’ler tasavvuf musikisinin aslına uygun icra ediliyor mu?

Öncelikle, anladığım biçimiyle, sözünü etmek istediğinizi bir müzik formu kapsamında düşünmediğimi belirtmek isterim. Zira, bir arayıştan ibaret üretilen müzikler beste, güfte münasebetleri itibarı ile tasavvuf musikisi normlarına fevkalade uzak bir durum arz etmektedir.

10922Bu sebeple, sorunuzda ki ifadenizle -önümüze sunulan- bu kabil çalışmalar, gerçek musiki kriterlerine uygun olmadığı gibi, toplumumuzda teveccüh olunan bu anlamda ki tercihlere –ne yapalım, musiki neş’esidir bu kabuller- saygı duyulmalı diyerek cevabımda iktifa ediyorum.

Kimleri dinlersiniz, kimleri okursunuz?

Etnik müzikler dinliyorum şu aralar… Tasavvuf ilgi alanım! Ona ait olan kitapları öncelerim hep.

‘’Keşke bestelense!’’ dediğiniz bir şiir var mı?

“Kaside-i Bürde”.

Bundan sonrası için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Camideki Adam serisi üzerinde çalışmalarım devam ediyor.

Dunyabizim.com müdavimlerine iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Sevgi, saygı ve muhabbetlerimle selamlıyorum.

Halil Necipoğlu'ndan "Ağlatırsa Mevlam Yine Güldürürdinleyin.

 

 

Şeyma Derbeder bizim adımıza sordu

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2010, 18:32
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esra Saygın
Esra Saygın - 10 yıl Önce

Haberin içeriği ve konusu çok mühim.Musikıyı bu şekilde özenle ve harikulade icraa eden bir İmâm'ın söyleşisidir bu.
İnceliği, tavrı, sesi, yorumu ile günümüz müzik dünyasında yeni bir ufka sahip olmuş, vede önemle belirtmek isterimki; çokta güzel örnek olmuştur.
Kendilerini kutluyorum, başarılarının ve icraalarının daimi devamnı diliyorum.

meltem
meltem - 10 yıl Önce

imamların farklı alanlarda özellikle de sanatla ilgilenmeleri hep hoşuma gitmiştir...emeğe saygı diyerek insanın korsana karşı çıkası geliyor

Abdulbaki
Abdulbaki - 7 yıl Önce

Hocami ilk defa dolmabahce camisinde cuma namazinda gormustum.Vaazini ve hutbesini dinlemistim . Ne guzel diksiyonu var, kulturlu ve etkileyici konusan bir hoca demistim. Sonraki haftalar yakin oldugumda hocayi dinlemek icin bizzat Dolmabahce camisinee gittim. Aylar sonra Hocayi ekranda gorunce cok sevindim ama hic sasirmadim. Cunku O sasilacak bir etkibirakmadi bende.

S. Necla  Volkan
S. Necla Volkan - 2 yıl Önce

Uslubunu çok beğendim. Bilgileri, aydınlatıcı, akıcı ve güler yüzlü oluşu karşı tarafa dinleme ve bilgi alma isteği benietkiledi. Müziği, sesi etkileyici. Yolunuz açık olsun Halil Bey.

banner19

banner13

banner26