Günü kurtarmak mı, gelecekte var olmak mı?

Nurettin Durman, "Yeni Türkiye"de kültür politikaları hakkında Ümit Aksoy'un sorularını cevaplandırdı..

Günü kurtarmak mı, gelecekte var olmak mı?

Türkiye, son on iki yılda hızlı ve karmaşık bir süreç yaşadı. Ülkede seksen küsur yıllık birikimin sonucu olan çeşitli sorunlar, bu on iki yılda görece de olsa, belli bir çözüme kavuşturulmuş oldu.

Öte yandan kültürel alan, söz konusu cari sorunların giderilmesi noktasında, ekonomik ve kalkınma hamlelerine benzer ve istenilen atılımı gerçekleştirmedi.

Şimdi, "Yeni Türkiye" söylemi, arzu edilen fakat çeşitli nedenler gerçekleşemeyen bu sorunların giderilmesi için kendini bir imkan olarak sunuyor.

Biz de bu konu üzerine düşünüp taşınan insanlara "Yeni Türkiye'nin Kültür Politikaları" üzerine ne düşündüklerini, bu süreçle ilgili beklentilerinin neler olduğunu sorduk. Sorularımızı yönelttiğimiz isimlerden Nurettin Durman şunları söyledi:

Yeni bir şey var evet, bu yeni bir şeyin kültürel anlamda hiçbir karşılığının olmadığı gibi bir anlayış da görülüyor etrafta. Kaygıların çoğunda olduğu gibi yeni dönem söyleminin artistik bir kurgunun görünürde var gibi gösterilmesi meselesi ile ilgili diye de algılar mevcut. Yöneticilerin asıl; sanat, edebiyat, kültür kamusunun karşısına geçip birşeyler demelerini, varsa projelerini açıklamalarını isterim doğrusu.

Aslında bu sorular değerli kültür bakanına sorulmalıydı derim. Kendileri de dergicilikten gelme bir şahsiyettir çünkü. Edebiyatsız, kültürsüz bir medeniyet olmaz. Bizim cami ve şiir ve su ile çok derin ilişkimiz var. Müslümanlar halihazırda çok iyi şiirler yazıyorlar, söylüyorlar. Eh gerisini de iktidarlar düşünsün.

Necip Fazıl’ın, Nuri Pakdil’in, Sezai Karakoç’un, Nurettin Topçu’nun eserleri ortada. Ya sonrası, ya gelecek nesiller? İşte mesele burada duruyor. Günü kurtarmak mı, geleceğe ulaşmak mı, gelecekte var olabilmek mi?”

 

"Yeni Türkiye'nin Kültür Politikaları" soruşturmamıza katkıda bulunan diğer isimleri şuradan görebilirsiniz: //www.dunyabizim.com/tag/7767/yeni-turkiyede-kultur-politikalari 

 

Ümit Aksoy konuştu

YORUM EKLE

banner36