Güneysu, Yazgan'dan Ahmet Doğru'ya geçti

Güneysu dergisi tekrar yola koyuldu. Hocası Bestami Yazgan'dan dergiyi devralan Ahmet Doğru ile konuştuk.

Güneysu, Yazgan'dan Ahmet Doğru'ya geçti

 

Güneysu dergisi ikinci baharını yaşıyor. 27 yıl önce çıkmaya başlamış ve on beş yıl boyunca aralıksız olarak yayın hayatına devam etmiş bir dergi Güneysu. Bestami Yazgan’ın azmi ve himmetiyle yürüyen dergi, şimdilerde onun bir öğrencisinin, şair Ahmet Doğru’nun yeni bir heyecanla işe el atması ile suya indi. Bu ikinci dönemin kaç yıl süreceğini bilmiyoruz ama taze bir başlangıç ve heyecan olduğu için sizler için merak ettiklerimizi sorduk.Güneysu dergisi

Güneysu 1985–2000 yılları arasında çıktı. Sonra ne oldu, dergi niçin kapanmıştı?

Şubat 1985 yılında yayın hayatına başlayan Güneysu dergisi, 2000 yılına kadar yönetim kadrosunun değişmesinden kaynaklanan üç farklı dönemle devam etti. Ahmet Neşet Dinçer’in kurucusu olduğu dergi, Bestami Yazgan’ın genel yayın yönetmenliği ile yürüyüşünü sürdürdü. 2000 yılında Bestami Bey’in İstanbul’a tayin olması nedeniyle yayın hayatını kısmen noktaladı. Birkaç sayı daha çıksa da mevcut şartlar derginin devam etmesine elverişli olmadığı için kapandı.

Bestami Yazgan ile nasıl tanıştınız? Dergi içinde o zaman neler yapıyordunuz?

1992’nin Kasım’ında lise öğrencisi iken tanıştık. Şiir yazmaya çalışıyordum. Bestami Hoca elimizden tuttu, ustamız oldu; şiirin şekli ve manası konusunda bildiklerini, uyguladıklarını bize de öğretti. Bununla beraber dergiciliği de öğretti. Güneysu, kendi bürosunda harmanlanıyor, sayfalama ve zımbalama işlemleri yapılıyor, daha sonra da dergi tıraşlanmak üzere matbaaya götürülüp son şekline kavuşturuluyordu. Bu, benim gibi dergideki birkaç genç arkadaş için büyük bir tecrübe oldu. Her sayı, bizim için sadece yazımızın yayınlandığı bir yayın değil, “el emeği, göz nuru” bir çalışmamız anlamına da geliyordu. Edebiyat öğretmenliğini kazanıp üniversiteye gidince de derginin okuduğum illerde temsilciliğini üstlendim.

Dergi şimdilerde yeniden yayınlanıyor. Hocanız Bestami Bey ne dedi bu işe?

Derginin on iki yıl sonra, 101. sayı ile yeniden yayınlanması olayını Bestami Hocamız, “yıllar sonra kaybolan evladına yeniden kavuşan bir babanın sevincini duydum” sözleriyle değerlendirdi. Kahramanmaraş Şiir Festivali’nin kalede yapılan şiir dinletisine Güneysu dağıtmak üzere genç şair arkadaşımız Mehmet Açıkköz’le katıldığımızda Bestami Bey, Mehmet’e bakıp gülümsedi: “Yıllar önce seninle dergi dağıttığımız günler geldi aklıma. Yanına gençleri alarak işe devam etmen güzel” dedi. Güneysu ocağının yeniden tutuşturulması, Güneysu’ya emeği geçen, bir zamanlar genel yayın Güneysu dergisi, Ahmet Doğruyönetmenliğini yapan Tayyip Atmaca, Osman Karataş hocalarımızı da sevindirdi. Tayyib Bey: “Bizim başlattığımız işi siz sürdürüyorsunuz. İnşallah sizin bıraktığınız yerden de devam ettirenler olur” sözleriyle, dergiden okula dönüşen Güneysu isminin, uzun yıllar bu topraklarda daha nice şair ve yazarı edebiyat dünyamıza kazandırmasını ümit ettiğini belirtti.

Edebiyat dünyasında birçok dergi varken Güneysu niçin tekrar yayın hayatına atıldı?

Güneysu’nun kendine has bir çizgisi var. Bu çizgide sadece modern anlayışın sesi değil, halk edebiyatı ve divan edebiyatı gibi geleneksel anlayışın da sesi de var. Güneysu dergisi, ürünlerini, “kültür-sanat-edebiyat” üçlemesine geleneksel ve moderni bir arada, uzlaşmacı bir yapıda tutarak kattı. Karakalem desen çalışmalarını şiirle bir arada sundu. En önemlisi de Osmaniye’de bir edebiyat okulu oldu, bizim yetişmemize büyük katkısı oldu. Geçen yıl edebiyat bölümünde okuyan bir öğrenci; “Hocam dersinizde lisedeyken Bestami Yazgan’la Güneysu dergisi bürosunda edebiyat sohbetleri yaptığınızı söylemiştiniz, şimdi edebiyat sohbeti yapacağımız bir yer var mı?” sorusunu yöneltince Güneysu’nun devamının çok elzem olduğunu görmüştüm.

Yayın kurulunuzda akademisyenler var. Bu derginin edebî yönünün yanı sıra ilmî yönünün de olacağı anlamına mı geliyor?

Güneysu, Osmaniye çevresindeki folklor çalışmalarının yayınlanması konusunda önemli bir misyonu üstlenmişti. Özellikle halk edebiyatı sahasında yapılan çalışmaları bir edebiyat dergisi ölçeğinde değerlendirip yayınladı. Yeni yayın döneminde ilmî çalışmalara, edebiyat dergisi çizgisinde, yer verecek. Yayın kurulunda Eski Türk Edebiyatı, Yeni Türk Edebiyatı, Türk Dili ve Halk Edebiyatı gibi edebiyatın dört alanında çalışma yapan hocalarımız var. Bu, edebiyatın her alanında hem edebî, hem de ilmî çalışmalara yer vermek istediğimizin bir göstergesidir sanırım.Güneysu dergisi, Ahmet Doğru

101. sayı nasıl karşılandı? Tepkiler neler oldu?

Öncelikle Güneysu’yu önceden tanıyan insanlar için nostaljik bir duygulanma oluşturdu. Teşekkür edildi, beğenildi, yapılması gerekli bir fiil olarak kabul edildi. Dergimizin sahibi Ali Bey, bir matbaada çalışanının derginin ilk çıkan nüshalarından birini alıp akşam evde okuduğunu ve ertesi sabah kendisine “ne kadar güzel bir dergi, ne kadar güzel yazılar var” dediğini söyledi. Daha sonra bu ifadeleri bir doktor arkadaşımızın da telaffuz etmesini, her kesime seslenebildiğimizin işareti olarak gördük.

101. sayıda çok önemli bir yazı vardı; Veli Aba’nın “Dağınık Saçlı Adam” adlı Alaeddin Özdenören’e ait hatırası. Birçok arkadaş, bu yazının Alaeddin Özdenören’in son yıllarına dair önemli bir belge niteliğinde olduğu görüşünü dile getirdi.

Son olarak Güneysu dergisinin yeni isimlere yer vermek istediğini söylediniz. Bunun için ne gibi çalışmalarınız var?

Derginin son üç sayfasını “Fidanlık” bölümü olarak isimlendirdik. Fidanlık, Osmaniye’nin merkezinde geniş bir yerdi ve Türkiye’nin ağaçlanmasına geçmişte hayli katkısı olmuştu. Ne ki sürekli büyüyen Osmaniye’de maalesef Fidanlık sürekli küçülüyor. Biz de, “Fidanlık”ı Güneysu’ya taşıyarak burada yeni isimlerin yazısına yer vermeyi ve birçok edebiyat ağacının da burada yetişmesini arzu ediyoruz. Bunun yanında, öncelikle ilimizdeki yetenekli lise öğrencilerine ulaşmayı ve onların yazı çalışmalarını değerlendirmeyi istiyoruz. İlerleyen zamanda yapacağımız çeşitli etkinliklerle gençlerin edebiyata olan ilgilerini arttırmayı temenni ediyoruz.

 

Yılmaz Yılmaz sordu

Yayın Tarihi: 04 Temmuz 2012 Çarşamba 13:52 Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2012, 10:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vahdettin Sakallı
Vahdettin Sakallı - 10 yıl Önce

ahmet dosdoğru,güneysu altyapısından yetişen değerli bir kardeşimiz.alt yapıdan yetişen kardeşlerimizin takım kaptanı olması sevindirdi bizleri.tebrikler..

Zülfikar Tektaş
Zülfikar Tektaş - 10 yıl Önce

Ha gayret,kervan yeniden yola düzülmüş.Hak, yar ve yardımcınız olsun,yolunuz ve bahtınız açık olsun.Tekrar vira bismillah.

Osman Aytekin
Osman Aytekin - 10 yıl Önce

Güneysu Dergisi'nin tekrar yayın hayatına atılması dergiye emeği geçen biri olarak bizleri sevindirdi.Hayırlı olsun.Dergi şiir dinletilerini sürdürmeyi düşünüyor mu yoksa salt yoluna böyle mi devam edecek? Ayrıca dergiye emeği geçen yazar çizerlere ulaşılmaya çalışılmalıdır diye düşünüyorum. Başarılar dilerim.

veliş karagüllü
veliş karagüllü - 9 yıl Önce

merhaba güneysu dergisine 90 lı yıllarda desen çalışması yaptım burada adımın geçmesine çok sevindim yolunuz açık olsun ahmet bey

eyüp.s.şen
eyüp.s.şen - 9 yıl Önce

Bir zamanlar şiir yayımladığım derginin tekrar yayım hayatına girmesine ziyadesiyle mutlu oldum.Emeği geçenlere teşekkürler.

banner19

banner36