Gençlerle daha samimi bir ortamda buluşuyoruz

Anadolu'da Kültür Sanat söyleşileri çerçevesinde Afyon'da faaliyet gösteren Afyonkarahisar Eğitim Kurumları Derneği hakkında Süleyman Karakuş ile konuştuk.

Gençlerle daha samimi bir ortamda buluşuyoruz

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/ hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/ şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve Anadolu'daki vakıf ve derneklerin kapılarını çaldık. (“Anadolu'da Kültür Sanat” üst başlıklı bu söyleşi dizimizin gerekçesi: //www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20544 )

Afyonkarahisar Eğitim Kurumları Derneği, Afyonkarahisar’da gençlere donanımlı bir şekilde yetişmeleri için gayret gösteren bir dernek. İyi bir geleceğin iyi eğitimli gençlerden oluşacağına inanan bir grup eğitim sevdalısı Afyonkarahisar Eğitim Kurumları Derneği’ni kurmuş. Açtıkları öğrenci yurtları, etüt merkezleri, gençlik merkezleri, bilgi evleri ile de halen yüzlerce gence emek ve hizmet vermeye devam ediyorlar.

Anadolu'da Kültür Sanat” söyleşileri çerçevesinde Afyonkarahisar Eğitim Kurumları Derneği’nin misyonunu vizyonunu, çalışmalarını ve gençliğe verdikleri önemi eğitim sorumlusu Süleyman Karakuş Bey ile konuştuk.

Vakfınız/derneğiniz hangi amaçlarla, ne zaman, kimler tarafından kuruldu?

Afyonkarahisar Eğitim Kurumları Derneğimiz 2004 yılında 7 kişilik bir yönetim kurulu ile kuruldu. Gelecekte toplumun her alanında yer alacak gençlerin daha iyi bir eğitim, maddi ve manevi anlamda da daha iyi yetişmeleri amacıyla kurulmuş bir dernektir. 2004 yılından itibaren de faaliyetlerine devam ediyor.

Kurumunuzda ne tür kültürel/sanatsal faaliyetler yapılmakta? Sürekli faaliyetleriniz neler?

Derneğimizin öncelikli faaliyeti eğitim faaliyetleridir. Değerler eğitimi başta olmak üzere gençlerimiz ile birlikte Arapça ve Osmanlıca kurslarımız da devam ediyor.

Bunların yanında, artık geleneksel hale getirdiğimiz ayda bir veya iki ayda bir olacak şekilde alanında uzman kişiler ile yaptığımız seminerler geliyor.

Gençlerimizin ecdadlarını unutmamaları için yaptığımız geziler var. Bu sene özellikle Çanakkale Zaferimiz’in 100. yılı olması hasebiyle bu geziye ayrı bir özen gösterdik. Bunların yanında üniversiteli genç kardeşlerimiz ile kitap okuma kamplarımız devam etti ve bunda da çok büyük gelişme sağladık.

Etkinliklerinize gençlerin katılımı ne düzeyde?

Bizim etkinliklerimizin tamamı gençler için. Gençlik varsa biz de varız şiarıyla yola çıktık çünkü. Bir yükseköğrenim erkek öğrenci yurdumuz ve bir gençlik merkezimiz mevcut. Gençlik merkezimizde özellikle hafta sonları 9-15 yaş arası genç kardeşlerimiz ile faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Hafta içleri de yoğunluk olarak yükseköğrenim erkek öğrenci yurdumuzda 18-25 yaş arası genç kardeşlerimiz ile faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Kurumumuzda bütün etkinlikler aslında gençler ile devam ediyor. Bu bakımdan katılım yüzde yüz diyebiliriz.

Kurumunuzda gençlere çeşitli sorumluluklar da veriyor musunuz? Varsa, ne tür sorumluluklar alıyor gençler?

Kurumumuzda gençlere tabi ki sorumluk veriyoruz. Öncelikle kendim genç olarak görev alıyorum, sorumluk alıyorum. Bunun yanında faaliyetlerimizin planını yapan kardeşlerimiz hep genç kardeşlerimiz. Sonuç itibari ile bu bir bayrak yarışı ve gençleri faaliyetlerimizde aktif olarak katmadığımız zaman çok da başarılı işler yapmış sayamıyoruz kendimizi. Çünkü bütün bu programlar gençlerimizin kendilerini bir adım ileriye atmaları için yapılıyor.

Mesela, gençlik merkezinde 9-15 yaşlarındaki kardeşlerimiz ile ilgilenen arkadaşlarımız hep genç arkadaşlarımız. Bu kardeşlerimiz donanımlı abileri ile hoş vakit geçiriyorlar. Sohbet programları düzenliyorlar, sabah namazı programı düzenliyorlar, yeri gelince temizlik de yapıyorlar, bir yerde görev paylaşımını da öğrenmiş oluyorlar.

Matbu yayınlarınız (aylık bülten/dergi, kitap, vs.) var mı? Varsa neler?

Bu konuda Hüdayi Vakfı genel merkezimizin yayınları var. Altınoluk, Genç, Şebnem, Yüzakı, Altın Çocuk, Bahçevan dergilerinden destek alıp bunları kullanıyoruz.

İnternet siteniz var mı? Sürekli güncelleniyor mu?

İnternet sitemiz mevcut: afyonaltinoluk.com. Her zaman güncelleniyor. Bunun yanında sosyal paylaşım sitelerini çok aktif bir şekilde kullanıyoruz.

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşunuzun artıları/eksileri neler?

Taşrada faaliyet gösteriyor oluşumuzun artılarından biri, genç kardeşlerimiz ile daha samimi bir ortam oluşturabilmemiz. Bu bizler için de çok önemli. Hepimiz belli konularda dertli insanlarız ve hepimiz belli bir amaç için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Eksileri olarak benim görebildiğim çok fazla şey yok diyebilirim.

Şehrinizde kamu kurumlarıyla ortak faaliyetler de yürütüyor musunuz? Varsa neler?

Evet kamu kurumları ile ortak faaliyetler yürütüyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü olsun, il müftülüğümüz olsun kayda değer çalışmalar, faaliyetler yapıyoruz. Halk Eğitim Müdürlüğü ile birlikte hızlı okuma kurslarımız, İl Müftülüğümüz ile de Kur’an-ı Kerim okuma kurslarımız oldu. Bu konuda Afyonkarahisar Belediyesi’nin de destekleri oldukça fazla. Özellikle küçük kardeşlerimizin şehri tanımaları için yaptığımız gezilerde bizlere her türlü desteği sağlıyorlar. Allah hepsinden razı olsun.

Şehrinize değer katma noktasında kendi kurumunuzu hangi noktada görüyorsunuz? Geliştirdiğiniz/ yürüttüğünüz projeler var mı?

Öncelikle şehrimize değer katma noktasında şunu söyleyebilirim. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde kayıtlı yaklaşık 43 bin öğrenci mevcut. Tabi ki öncelikli derdimiz gençlik. Tüm öğrenci kardeşlerimize ulaşmamız biraz zaman alıyor. Bu noktada üniversite anlamında kurduğumuz bir öğrenci topluluğumuz var: Etik Topluluğu. Bu topluluğumuz sayesinde öncelikle üniversiteli genç kardeşlerimize, sonrasında da şehir - öğrenci iş birliği ile Afyonkarahisarımızda bulunan genç kardeşlerimize kendimizce değer katmaya çalışıyoruz.

Bu soruyu sormanız da bizim için güzel bir tevafuk oldu. Bugüne kadar bir yılda neler yapmışız, şöyle bir rapor hazırlamıştık dün. Onu da sizlerle paylaşayım madem: Üniversiteli öğrenci kardeşlerimiz için 40 sohbet programı. Şehrimizin geneline yönelik 4 konferans programı. Temel değerler eğitimi ile ilgili 4 bilgi yarışması, özellikle üniversite öğrencilerimize yönelik Umre Ödüllü Kur’an-ı Kerim Meal yarışması... Bizler bu yola çıkarken “dertliyiz, derdimiz var” dedik ve derdimizi anlatmak için “Serbest Kürsü” adı altında yaptığımız programlar. Bu programların içeriği biraz daha üniversiteli bir genç nasıl olmalıdır üzerine çalışılan programlar olmuştur.

Nereden baksanız bir yıl içerisinde yaklaşık 60 faaliyet yapılmış. Azımsanacak bir rakam değil bu. Tabi her öğrenci her faaliyete katılamıyor. Ama bu programlar burada icra ediliyor. Halka yönelik de şehre yönelik de konferanslar tertip edilmiş. Çok ciddi talep vardı bu konuda. Bu konuda da Afyonkarahisar Eğitim Kurumları Derneği olarak çok ciddi kitlelere ulaşmaya başladık çok şükür. İnşallah bundan sonra daha fazla devam edeceğiz.

Şu üç kavramın sizin için ne anlam ifade ettiğini birer cümleyle açıklayabilir misiniz?

Şehir: Benim için medeniyet demektir. Yani Medine’dir. Şehri şehir yapan içindeki medeniyettir. Durumunuz müsait oldukça mahalleden köye, köyden şehre göç edin diyor peygamber efendimiz. Bu konuda en güzeli peygamber söylemiştir. Bir insanın ruhunun, maneviyatının, ilminin ve kendi halet-i ruhiyesinin değiştiği, kıvama geldiği noktadır.

Kültür: Şehrin alt yapısı yani bizi biz yapan değerlerdir. Ve bu değerlerin unutulmaması için de elimizden geldiğince çalışma bilincinde olmak gerekir.

Gençlik: Osman Nuri Topbaş Hocamızın bir sözü vardır. “Bir ülkenin geleceğini görmek istiyorsanız müneccim olmaya gerek yok, gençlere bakın, geleceği görün…” der. Ve bence gençlik istikbaldir.

 

Furkan Çimen konuştu

Yayın Tarihi: 29 Haziran 2015 Pazartesi 16:41 Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2015, 10:23
YORUM EKLE

banner19

banner36