Fuarların satışa odaklı anlayışı beni yoruyor

Hikâyeciliğimizin coşkun kalemi Güray Süngü ile okuma biçimleri ve kitaplar üzerine konuştuk. Ahmed Sadreddin sordu.

Fuarların satışa odaklı anlayışı beni yoruyor

 

 

Edebiyatımıza yalın ve özgün hikâyeler ve romanlar veren Güray Süngü'ye okuduklarını, okuma yöntemlerini, kitaplar, kitap fuarları hakkında sorular yönelttik. Süngü, kitap fuarlarının, satışa odaklı anlayışının kendisini yorduğunu söyledi.

Şu an hangi kitabı/kitapları okuyorsunuz?

Şu an Ursula Leguin okuyorum. Bütün kitaplarını okuyacağım önümüzdeki günlerde. Daha önce bir kitabını okumuştum. Tamamlayacağım seriyi.

Kendinize ait bir kitap okuma usûlünüz var mı?

Bir okuma usûlüm yok. Geceleri okumadan uyumam mesela. Bu sayılır mı bilmiyorum. Bir de özellikle son bir yıldır tabletten e-kitap okumaya alıştım. Onlarca kitabı yanıma taşıyıp, otobüste, bankta, orada burada okuyabiliyorum. Kâğıttan kopmaya başladım sanki.

Kitap fuarlarına gider misiniz?

Fuarları sevmem. Ama mecburiyetten gidiyorum. Bazen imzam oluyor, bazen de arkadaşlarımın imzası oluyor. Bu sebeple mecburen gidiyorum. Ama sevmiyorum. Kalabalığı, gürültüsü, satışa odaklı anlayışı beni yoruyor.

Takip ettiğiniz bir süreli yayın, dergi ya da site var mı?

Edebiyat dergilerinin çoğunu takip ediyorum. İnternette de ara ara baktığım siteler var. Saysam mı? Çok var, saymayayım.

Varlığına dikkat çekmek istediğiniz bir kitap, dergi ve ya yazar var mı?

Machado De Assis’in “Mezarımdan Yazıyorum” adlı romanı yeniden yayınlandı, ilk aklıma gelen o. Geçenlerde Sivas’a gittim, orada Aşkar Dergisi ekibiyle tanıştım. Kalbimin ağrıdığını hissettim. Yıllardır hissetmediğim bir şeydi. Aşkar’a dikkat çekmek bana düşmez ama çekeyim istiyorum. Böyle böyle.

 

Ahmed Sadreddin yazdı

Yayın Tarihi: 12 Aralık 2013 Perşembe 10:30 Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 14:22
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Özenç Çağlar
Ali Özenç Çağlar - 8 yıl Önce

Evet, söyleşiniz merak uyandırıcıydı. Ne ki sanıyorum kısa tutulduğu için esas anlatılmak istenen ya da var olan sorunlara dokunmadan yazı bitiveriyor. Sevgili Güray, doğrusu öykülerinizi okumak isterim...Size yürekten başarılar diliyorum dostum.Ali Özenç Çağlar

banner19

banner26