Filistin'de kuvvetli bir mescid kültürü var

'Caminin Filistinliler için din kültürü ve eğitiminde çok büyük bir rolü vardır.' Deniz Baran, Türkiye'de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerle yaptığı söyleşilere Filistinli Osama Seyam ile devam ediyor.

Filistin'de kuvvetli bir mescid kültürü var

Müslüman coğrafyanın dört bir yanından Türkiye’ye gelen gençlerin buradaki deneyimlerini ve kültürümüze entegrasyonlarını nasıl sağladıklarını görmek, ayrıca içimizde yaşayan yüzlerce gencin kültüründen ve memleketinden bihaber olmamak üzere başlattığımız röportajlara kısa bir ara vermiştim. Şimdi bize en yakın “uzaklardan” olan Filistin’e dair kıymetli dostum Gazzeli Osama Seyam ile bu arayı bitiriyoruz:

Bize ülkenden bahsedebilir misin? Nüfus hangi kesimlerden oluşuyor?

Filistin, 3 kıtayı (Avrupa, Asya, ve Afrika) bağlayan bir ülke pozisyonundadır. Filistin’in batı tarafında Akdeniz, doğu tarafında Ürdün, kuzey tarafında Lübnan ve Suriye, güney tarafında ise Mısır vardır. Filistin’in yüzölçümü 27000 km2.

Filistin’in nüfusu yaklaşık 12 milyondur. Ancak Filistin, Siyonist işgali altında olduğundan dolayı Filistin içerisinde 6 milyon Filistinli ve 6 milyon “İsrailli” vardır, arta kalan 6 milyon Filistinli, mülteci olarak diğer ülkelerde yaşamaktadır. Filistin halkının çoğu Müslüman’dır ve çok az Hristiyan da mevcuttur.

Ülkenin kültürünü anlatacak 3 şeyden bahseder misin?

Filistin halkı Arap Müslüman bir halk olduğu için, onun kültürü Arap ve İslam kültürüdür; aynı zamanda işgal altında olduğuna göre, direniş kültürü de vardır.

Ülkende sanat, edebiyat, müzik alanlarında oldukça öne çıkan, gençlerin en çok saygı duyduğu, takip ettiği Müslüman şahsiyetler kimler?

Gençler arasında popüler olan isimleri Muhammed Assaf (şarkıcı), Tamer Almeshal (Gazeteci), Temim Albergusi (şair), Nabil Alhatib (oyuncu) diye sayabilirim.

Ülkende İslam kültürüne dair yayım yapan önemli dergi, gazete, TV kanalı vb. var mı?

En öne çıkan kanal Al Aqsa TV. Gazeteler ise Al Ayam, Al Quds, Al Haya ve Al Vatan. Birçok haber ajansı da mevcut.

Ülke yönetiminde İslami kesimin etkisi bilhassa da Hamas’ın etkisi ne büyüklükte?

İslam Direniş Hareketi (Hamas) 2006’da siyasi bir parti oluşturup seçime katıldı ve oyların çoğunluğunu alarak seçimi kazandı. O zamandan beri Hamas, İslami bir parti olarak, ülke yönetiminde çok büyük bir etkiye sahip.

İnternette Gazze’yi müdafaa eden silahlı grupları yücelten videolar görüyoruz. Kassam Tugayları gibi… Sadece Gazze halkı mı onlara bu muhabbeti besliyor yoksa tüm Filistinliler mi?

Daha önce söylediğim gibi Filistinliler’in kültüründe İslam ve direniş var. Bu yüzden bu iki nokta üzerine oturan gruplara sempati duyuluyor. Bu tip hareketlerin başında şu an Hamas var. Onun askeri kanadı da Kassam Tugayları. Hamas, son seçimde halkın büyük çoğunluğunun desteğini aldı, halkça seviliyor. Ancak Hamas’ı siyasi parti olarak desteklemeyenler bile Kassam’ı benimsiyorlar. Çünkü onlar, İsrail’e karşı hep dik duruyor ve Müslümanlar’ın gururunu okşuyor. Bana kalırsa Hamas’ın en güçlü noktası, halka sarılmasıdır. Bu sebeple onlara oluşan sevgi bilhassa Gazze’de olsa da tüm Filistin nezdinde de vardır diye düşünüyorum.

Gazze’de diğer ana akım Filistin politik hareketi olan El Fetih’e genel olarak nasıl bakılmaktadır?

El Fetih de “İsrail”e karşı bir kurtuluş hareketi olarak ortaya çıktı. Başlarda Filistinliler’in geneli onlara dair iyi bir bakışa sahipti. Fakat daha sonra El Fetih direnişi bırakınca insanların bakışları değişti. Şu an, bilhassa Gazze’de, El Fetih’in hoş görülmediğini söyleyebilirim.

Ülkendeki Müslümanların dini yaşantısını sürdürmesine İsrail’in çıkardığı en büyük engeller nedir?

Filistin’de işgal Siyonist devleti, Mescid-i Aksa’yı Müslümanlar’dan çalmaya çalışıyor ve genelde Müslümanlar’ın ibadetlerini gerçekleştirmelerine engel oluyor. Savaş zamanlarında, çatışmalarda da bir sürü cami ve ibadethaneler bombalanıyor.

Peki Müslümanların din eğitimini ve bilgisini aldıkları kurumlar nelerdir?

Caminin Filistinliler için din kültürü ve eğitiminde çok büyük bir rolü vardır. Bütün dersler, sohbetler ve benzer etkinlikler, Filistin’in her yerinde bulunan camilerde olur. Aynı zamanda okulların, TV kanallarının ve radyo kanallarının bu konuda büyük etkisi vardır.

Türkiye’ye geliş sebebiniz neydi?

Türkiye’ye gelişimin sebebi eğitim.

Yakın gelecekte Filistin’e dönebileceğinize inanıyor musunuz?

Çok yakın gelecekte Filistin’e dönebileceğimi zannetmiyorum ama sonuçta kesinlikle dönmek isterim.

En çok neyi özlüyorsun?

En çok ailemi, arkadaşlarımı, sürekli namazlarımı kıldığım ve etkinliklerine katıldığım camiyi özlüyorum. Aynı zamanda Gazze’nin deniz manzarasını özlüyorum.

Türkiye’de yabancılık problemi yaşadın mı? Yaşadıysan bir yabancı olarak yaşadığın problemler neydi?

Bir yabancı olarak Türkiye’de her yabancının yaşayacağı problemleri yaşadım. Gurbet en başta… Dil bariyeri ve aynı zamanda (bazı) insanların yabancılara kötü bakışı.

Türkiye ile Filistin'in aynı kültürün uzantıları olduğu söylenir. Cidden bu kadar yakın mıyız yoksa farklı olduğumuz alanlar nelerdir?

Filistin ve Türkiye arasında birçok kültür benzerliği var ama tamamen aynı olduğumuzu söyleyemeyiz. Filistin’de sosyal ilişkiler biraz daha farklı gelişir ancak bir diğer farklılık da gündelik dini yaşantı. Filistin’de daha yoğun bir dini yaşantı var.

Son dediğini biraz açar mısın?

Filistin’de insanlar genel olarak birbirine daha açık ve daha bağlı. Daha olumlu bir yaklaşım sergilerler. Mesela burada tanımadığın kişiye selam veremiyorsun. Orada herkes herkese yolda geçerken selam veriyor. Burada ise örneğin 3-4 kişilik bir grup halinde otururken sadece birimizi tanıyan bir kimse geldiğinde yalnızca ona selam veriyor ve yalnızca onunla konuşuyor. Böyle bir hareket bizde ayıp sayılır.

Dini yaşantı konusunda da, Türkiye’de daha çok sufi bir din anlayışı ve yaşantısı hâkim. Bizde ise daha selefi bir yaşantı mevcut. Ayrıca bizde daha kuvvetli bir mescid kültürü var olduğundan bütün faaliyetler mescitlerden çıkıyor. Burada ise dernek ve vakıflardan.

Türkiye’ye gelmeden önce burası hakkında düşündüğün ama çok yanıldığın bir şey var mı?

Bu tarzda hiçbir şey yok.

Türkiye’deki üniversiteler hakkında ne düşünüyorsun?

Şu an okuduğum üniversiteden (Şehir Üniversitesi) çok memnunum. Genel olarak Türkiye’de eğitim seviyesinin yüksek ve güzel olduğunu düşünüyorum, aynı zamanda öğrencilere iyi fırsatlar sunuluyor.

Son olarak, bir Filistinli için Türkiye ne ifade ediyor?

Bir Filistinli için Türkiye çok şey ifade ediyor. Umudu ifade ediyor… Türkiye, zalimlere karşı mazlumların yanında durduğu için Türkiye’den çok şey bekleniyor. Filistinliler, Türkiye kadar kendi yanlarında duran bir ülke olmadığını düşünüyorlar. Bu yüzden buradaki halka ve yönetime sevgi büyük.

 

Deniz Baran yazdı

Yayın Tarihi: 21 Ocak 2016 Perşembe 13:38 Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 17:29
banner25
YORUM EKLE

banner26