banner17

ESTağfirullah efendim!

EST hayırlı bir oluşum. EST'in amacı nedir, neler yapar, Mustafa Yürekli'ye sorduk..

ESTağfirullah efendim!

EST (Eyüpsultan Sanat Topluluğu) nedir, ne amaçla kuruldu? 

EST2005 yılı Şubat'ından beri, sanatçı, yazar, medya çalışanları, üniversite hocaları - öğrencileri olarak Cuma akşamları Eyüpsultan Kültür Merkezi konferans salonunda Eyüpsultan Sohbetleri adını verdiğimiz etkinlikte toplanıyoruz. Osman Nuri Topbaş Hocaefendinin kaleme aldığı Faziletler Medeniyeti kitabından bir konu okuyoruz ve metin üzerine sohbet ediyoruz.  

İstanbul'da, Eyüpsultan (r.a.) hazretlerinin manevi huzurunda, medya, kültür - sanat ve üniversite mensupları olarak Allah'ı anmak, sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed'in (s.a.v.) mübarek siretleri üzerinde düşünmek, temellerini attığı İslam medeniyetinin tarihi, kurumları ve toplumların yükseliş ve çöküş nedenleri üzerine düşünüyoruz.  

Bu etkinlik bünyesinde, katılımcılardan edebiyat, müzik, sinema ve tiyatro sanatçılarıyla Eyüpsultan Sanat Topluluğu'nu oluşturduk. Yerli duyarlılıkla, geleneğimizi, milli birikimimizi, sanat tarihimizdeki ustaları ve çalışmalarımızı elbirliğiyle toplumun gündemine taşıyoruz.  

Sanat günümüzde yozlaşmış durumda. Sanatımız ne yazık ki ahlaki ve metefazik temellerinden uzaklaştırıldı. Medeniyetimizin yeniden dirilişine sanat alanından katkıda bulunmaya çalışıyoruz. 

Mustafa YürekliEST bünyesinde kitap adına yoğun bir çaba içersindesiniz, peki nasıl çıktı ortaya kitap okumaları? 

Her şey üç kişinin bir araya gelip birlikte kitap okuma kararı almasıyla başladı. Katılımlarla bugünlere geldik. Zaten sanatçılarımız, medya çalışanlarımız, üniversite çevrelerinden değerli akademisyen ve öğrencilerimiz, yazarlarımız günlük hayatlarında kitapla hemhal idiler. Bizi bir araya getiren, okuma alışkanlığı edinme amacı değildi bu yüzden.  

Biz çoğul okumayla, sohbetle, tek tek okumalarımızın verimlerini harmanlayarak bereketlendirme ve feyiz alma amacıyla harekete geçtik, diyebiliriz. Kitap okuma duyarlılığının ileri bir aşaması bu. Allah ve peygamber sevgisi odaklı okuma duyarlılığımızı geliştirip medeniyet imarına katılma çabası olarak tanımlayabiliriz, yaptığımızı.  

Meseleyi şöyle ortaya koyabiliriz: Felsefeye modern zamanlarda "Nasılsın?" diye sormuşlar. "Kız kardeşim sanatla birlikte barbarların eline esir düştük.. Kurtulamıyoruz!" demiş. Bilim, felsefe ve sanat dinin kızlarıdır. Modern kapitalist medeniyet, "Tanrı'yı öldürdüğünden, materyalist olduğundan, dinin kızları sokakta kaldı. Batının İslam medeniyetinden aldığı bilim sapkınlık içinde; felsefe, karanlığa gömülerek kötülüğün kaynağı haline geldi ve sanat çirkinleşti. 

Biz okuyoruz, çünkü barbarlıktan kurtulmak istiyoruz. Barbarlık, vahşilik, yabanıllık nedir? Barbarlık, kural dışılıktır, yoldan çıkmışlıktır. Biz sanatçılar doğru yola girebilirsek, barbarlıktan kurtulabilirsek, sanat da "barbarların eline esir düştük" diye şikayet etmez olacak. 
 

Kitap okumalarına talep yoğun mu? 

Eyüpsultan Sohbetleri, bir kitap okuma etkinliğidir. Medya, kültür sanat ve edebiyat alanlarında tanıştığımız kişilerle gerçekleştirdiğimiz çok özel bir etkinlik. Bu nedenle nicelik aramıyoruz etkinliğimizde, kaç kişinin geldiği önem arz etmiyor. Okuma eyleminin hakiki olması, dahası etkinliğe katılanların aralarındaki ilişkinin gelişmesi ve birlikte İslam kardeşliğini yaşama oluyor, öncelikli hedefimiz.. 

Okumalardan sonra farkettiğiniz değişiklikler ya da insanların kendilerinde farkettikleri nelerdir? 

Okumak, kendimize, işimize, insanlara, eşyaya, ülkemize ve dünyaya bakışımızı etkiliyor her şeyden önce. Algımızı, kavrayışımızı ve anlayışımızı geliştiriyor. İnancımız, düşüncemiz derinleşiyor. Duyarlılığımızı geliştiriyoruz. Kişiliğimizi etkiliyor, hayatımızı ve ahlakmızı güzelleştiriyor kitap okuma. Kitap dostluğu, Allah dostluğunun bir şubesi çünkü. 

 

Mustafa Yürekli ile önceki sohbetimiz için tıklayın.

Pınar Ulaş konuştu

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2010, 14:09
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20