Esat Ayata'ya Kayseri'yi sorduk

Kayserilinin cennete gitmek için bulduğu ilginç formül!

Esat Ayata'ya Kayseri'yi sorduk

KAYSERİ’DE KİTABIN MERKEZİNDE İDİK

Geçen haftalarda Kayseri’ye yolumuz düştü. Her vilayette kitapla özdeşleşen, kitap okurlarının buluşma noktası olan mekânlar vardır. İşte Kayseri’nin de bu özel mekanı Akabe Kitabevi’dir. 

 

KAYSERİ’DE RAMAZAN VE KİTAP

Akabe Kitabevi sahibi ve kitap sevdalısı, kitapçı, yayıncı Esat Ayata ile Kayseri’de Ramazan, Kitap ve Kitap Kültürü’nü konuştuk. 

Esat Ayata

Esat Abi, Kayseri’ye Ramazan-ı  Şerif uğradı mı?

Elbetteki uğradı. Ama her gelen Ramazan bir öncekini aratır halde. Eskiden caddede sokakta nadirattan oruç yiyenleri görürdük, şimdilerde Kayseri’de bu hassasiyetin de yavaş yavaş ortadan kalktığını görüyoruz. Caddelerde sokaklarda sigara içenleri fazlasıyla görüyoruz. Ramazan’ın havasını artık dışarıda pek hissedemiyoruz. 

 

Kayseri’de dışarıda Ramazanı hatırlatacak büyük etkinlikler göremedik. Vardı da biz mi görmedik acaba?

Doğrudur. Belediye geçen yıllarda çadır kurmuştu ama yürümedi Kayseri’de iftar çadırı işi. Burada dışarıda Ramazan coşkusuna rastlamak mümkün değil. Vakıflar, dernekler kendi içlerinde bir takım etkinlikler yapıyorlar. 

Kayseri’de Ramazan’la birlikte okur sayınızda, kitap satışında bir artış oldu mu ya da en çok neler satıyor son dönemde?

Kayseri’de okuma kültürü  maalesef çok zayıf. Ramazan Kur’an ayı olması hasebiyle rağbet daha çok Kur’an’a. Yaz Kur’an Kurslarının da Ramazan’ın başlangıcına denk gelmesi Kur’an satışlarını artırdı. Kur’an’ı da daha çok alıp camiye hediye etme, böylelikle günahlarının bağışlanacağı düşüncesi hakim. Bunun yanında Kur’an’ı okuma gayreti var ama Kur’an’ın anlaşılması noktasında da maalesef ciddi bir gayret yok. Kayseri’de hemen aklıma gelen en çok satan dört kitap;

İskender Pala-Katre-i Matem

Nazan Bekiroğlu-Lâ

Elif Şafak-Aşk

Mustafa Kutlu-Tahir Sami Bey’in Özel Hayatı

(bu arada genç bir kız 70’lı yılların çok satan kitabı “Karanlık Gecelerinin Nurlu Sabahı” (Sami Arslan), isimli kitabı soruyor) 

Esat Ayata

Siz peki şimdilerde ne okuyorsunuz?

Mustafa Kutlu’nun hikayelerini çıkar çıkmaz büyük bir heyecanla okurum. Şu an elimde Mustafa Kutlu’nun “Tahir Sami Bey’in Özel Hayatı” isimli kitabı var. Yusuf ile Züleyha hep okuduğum tavsiye ettiğim kitaptır. Nazan Bekiroğlu’nun “La-Sonsuzluk Hecesi” kitabı da şimdilerde okuduğum kitaplardan.  

 

Kayseri’de kitapçı olmak, kitabın yükünü çekmek nasıl bir iştir?

Hasbelkader kendimi kitabın içinde buldum diyebilirim. Tezgahtar olarak başladım bu işe, açıkçası  sıkılırdım, sevmezdim bu işi. Zamanla bir iştah, bir heves sardı.  Kitapçılık malum getirisi olmayan bir iş. İşin açıkçası bu iş, aşk işi, gönül işi. Sevmezseniz uzun vadeli dayanmanız çok zor. Bana sorsanız başka bir hangi işi yapardın diye yine kitap, kitapçılık mesleğim olurdu. Öyle bir şey ki gelen her koliyi açarken aynı heyecanı hep yaşarım. Koliden çıkacak kitaplar beni hâlâ heyecanlandırır. Bu işi yaptığım için de hiç pişman olmadım. Yine de aynı işi yapmaktan büyük zevk alıyorum.  

 

Bu yüzden Kayseri’de de kitabın adreslerinden birisiniz gördüğümüz kadarıyla…

Sağolsun dostlarımız, ahbaplarımız arkadaşlarımız gelip gidiyorlar, dost meclisi, sohbet meclisi kuruyorlar, bizim heyecanımızı da bir nokta da diri tutuyorlar. Bu noktada kitabın Kayseri’de adresi olabildiysek bu bizi elbette ki bahtiyar kılar. 

 

Kitap üzerinden dostluklar ise bambaşka bir şey olsa gerek

Evet. En kalıcı dostluklar kitaplar üzerinden yürüyor. Artık kimsenin manavı, kasabı, marketi sabit değil. Alışveriş merkezleri bunu ortadan kaldırdı. Ama kitapçılık öyle değil. Yıllar sonra sizin mekânınıza yanında çocuğu ile gelmiş müşteriniz özellikle sizi ziyarete geldiğinde bu sizi ayrı sevince boğuyor. Bunlar hoş şeyler.  

 

Hizmetlerinizin devamını diliyorum

İnşallah diyerek, ben de İstanbul’daki dostlarımıza selamlarımı iletiyorum. Teşekkür ederim. 

 

Kamil Büyüker konuştu

Yayın Tarihi: 15 Eylül 2009 Salı 17:03 Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2009, 10:11
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih Mutlu
Fatih Mutlu - 13 yıl Önce

Esat Ağabey bizim pirimizdir, kralımızdır, ev sahibimizdir; en güleryüzlümüz, en çok dua edenimizdir.

Allah-u Teala Esat Ayata'dan razı olsun.

...ve tabi bir de Kamil Büyüker'den.

Katre
Katre - 13 yıl Önce

Esat abi, dünya gözüyle daha dün seni gördükten sonra dunyabizim gözüyle de görmek kısmetmiş:)

Mütevazi ve içten hali burdan çok belli olmamış ama görmenin bile mutlu ettiği insan huzurlarınızda arkadaşlar...

Ayrıca bizlerin okuma gruplarına haksızlık etmeyelim, kayseri kitap okur, ruhun telini titretenleri okur...

İstanbul ve Ankara olduğu kadar ucuz olsa daha çok okur:)

betül tekin
betül tekin - 13 yıl Önce

esat abimize katılıyorum aktardığı hususlarda..ve eklemek istiyorum ki hem tarihi boyutu ve hem de kitaba olması gereken hürmetin gösterildiği bir mekan olaak esat beyin ilim mekanı evimde gibi bir his veriyor bana...daim saygı ve kolaylık dileklerimle...

Kâni Çınar
Kâni Çınar - 13 yıl Önce

Esat Ayata olmazsa Kayseri kültürü nakıs kalır. O Kayseri kültürünün Süleymaniyesidir ve sarımsağın başıdır. Mazaallah o olmazsa hepimiz tar ü mar oluruz. Severiz. Seviliriz. Çayını içeriz. Kahrımızı çeker de "üf" demez. Gizli bir şeyh olma ihtimali çok yüksektir.

havari
havari - 13 yıl Önce

akabe sadece kayseri'nin değil, çevre illerinde kitapevi. esat beye duruşundan dolayı teşekkür ediyorum.

şifa
şifa - 13 yıl Önce

o bir kitap dostu, daha da önemlisi kitap dostlarının dostu.. kitaba ilginin bunca azalmasına rağmen mekanını ve kendisini dimdik ayakta tutmayı başarıyor. ortama girer girmez esat ebinin mütevaziliği ve samimiyeti sarıyor her yanı. ne kadar teşekkür etsek azdır..

Rabia
Rabia - 12 yıl Önce

Rabbim her daim yardımcısı olsun

Ahmet Kemal
Ahmet Kemal - 8 yıl Önce

Kendisiyle olan şu anımı hiç unutmam: Hz. Niyazi-i Mısri'nin Divanını almıştım. Kitabı aldıktan sonra bir yere yemek yemeye gittim. Yemek yediğim yerde divanı incelerken bazı bölümlerin ters ve eksik basıldığını gördüm hayretle. Kitabı götürdüm, geri verdim. Hatalı yerleri gösterdim. Sonra aynı kitabdan birkaç tane daha getirdi. Beraber tetkik ettik onları. Onlarda da aynı problem var. Sadece bir tanesi yanlışsız basılmış. Onu aldım. Tebessüm ederek "kitapları çürüğe çıkardın" demişti fakire...

banner19

banner26