Erbakan Hoca'ya Neden Hürmet Ediyoruz?

İlgileri farklı insanlara Erbakan Hocayı sorduk.

Erbakan Hoca'ya Neden Hürmet Ediyoruz?

Ömrünü mücadeleye adamış bir insanı kaybettik. Bu topraklarda yok sayılmak istenen İslam’ın vazgeçilmezliğini kabul ettirmiş bir öncüydü Erbakan. Erbakan Hoca bugün izlerini hayatımızda sıkça tesadüf ettiğimiz pek çok insanın ve kurumun oluşmasında önemli bir faktöre sahiptir. Hayatımızdaki yeri yadsınamaz derecede mühimdir. Her şeyden evvel, bugün bir Erbakan ekolünden bahsedilebilir. Erbakan Hoca, bir insan olarak yaşadı yeryüzünde. Şimdi Huzur’da.

Zeki Bulduk’un ‘o adam’ dediği yok sayılanlara konuşturulmayanlara Erbakan’a neden hürmet ediyoruz bunu sorduk.

Kadir Burak Salimoğlu (Rehberlik Uzmanı)

Benim çocukluğumda tanıdığım ilk siyasetçidir.  Aile ortamımda adını duyduğum ve adına hürmet edilen ilk siyasetçidir.  Şimdi oy verdiğim kimsenin hiç bir konuşmasına gitme gereği duymamışken nerdeyse ortaokul ve lise yıllarım babamla birlikte konferanslarında yıllarım geçmiştir ve biraz da benim bireysel tecrübelerimin haricinde hürmet edilecek hizmetleri olduğu için olsa gerek.

Recep Garip(Şair)

Bir duruş adamı, bir inanç ve dava adamı, bir bilim ve siyaset adamı olduğu için. Dahi çaplı bir beyin ve tefekküre sahip olduğu için. İnancın zafere nasıl çıkabileceğini gösterdiği için, tek başına bir mücadelede nasıl bir sonuç alınacağını öğrettiği için.

244842448524486
Recep GaripAhmet KaptanMehmet Kamil Berse

Ahmet Kaptan (Öğrenci)

Biz millet olarak hiçbir zaman bu ülkeye hizmet etmiş kişileri unutmayız ve saygıda kusur etmeyiz. Allah gani gani rahmet etsin, büyük bir insandı hoca.

Mehmet Kamil Berse (Dil Derneği)

Saygın kişiliği ve inançlarına bağlılığında samimi olduğuna itimadım için.

Adil Döşeyen (İşletme Mühendisi)

Vaktiyle yaptığı hizmetlerden, vesile olduğu işlerden, çektiği çilelerden…

244872448824489
Adil DöşeyenMehmet ÇakmakEmre Aydın

Mehmet Çakmak (Restoratör)

Milli Görüşle  hakkın hâkimiyetini yeryüzüne yaymak için tüm gücüyle son anlarına kadar çalıştığı için.  Amerika ve Siyonizme boyun eğmeden  İslam birliğini kurma çabalarından. Daha sonra D-60’ları kurmayı planlıyordu ve bunun için 85 yaşında bile koşturuyordu.  Ama ömrü yetmedi.

Emre Aydın (Tüccar)

Bu memleket için yaptıklarını unutmamak gerek. Alnı secdede bir Müslümandı. Bunu da unutmamak gerek. Yaptıkları için de  vefa göstermek gerek.

Hasan Bozbey (Gazeteci)

Hiçbir şey yapmamış olsa dahi bu ülkeye hizmet etmiş bir devlet ve bilim adamıdır kendisi.

244902449124492
Hasan BozbeyM. Fatih KutanNezih Uzel

M. Fatih Kutan (Okur)

Erbakan’ı yerli bir siyaseti, yerli bir ekonomiyi savunduğu için ve dahası bu savunduğu meseleleri bir yere kadar da inşa eden adamlardan biri olduğu için önemsiyorum, hürmet ediyorum. Onun “bu ülke”yi merkeze alan projesi, genel anlamıyla “millî görüş siyaseti” sayesinde, Müslümanların zihinlerinde kuramsal olarak yer etmeyen bir yerlilik düşüncesi, düzenli bir hâle bürünerek Müslümanların hayatına girdi. Erbakan bu bilincin oluşmasında siyaset tarafını üstlenen adamdı. 28 Şubat’ta yaşadıklarımız, yaşadığımız ilçeden tankların geçit töreni yapması ve planlı operasyonlar bu bilincin topluma sinmesine birer tepkiydi bir yandan da.

Onun kurduğu siyaset dili bu ülkeye hiçbir kazanım sağlamamış olsaydı bile, 1 Mart tezkeresinin reddedilmesinde ortaya çıkan antiemperyalist dildeki, üsluptaki, diklenişteki rolüyle bile övgüye layıktır. Antiemperyalist cepheyi parça parça düşünmem. Erbakan’ın siyasetini alıp Nâzım Hikmet’in “23 Sentlik Asker” şiirinin yanına koyarım, kutsal bir emanet gibi. Erbakan Hoca’ya Allah rahmet eylesin.

İsmail Gönen (Eczacı)

Tırnaklarıyla kazıyarak bu ülkede İslamcı siyaset denen olguyu oluşturdu. Hatalarının yanında iyi niyetli olduğunu düşündüm hep. Sonuçları tartışılır; lakin 3. bir yol olduğunu gösterdi.

Mustafa Özçelik (Şair)

Erbakan Hoca, şartların şimdilere göre bir hayli zor olduğu zamanlarda Milli Görüş olarak isimlendirdiği ve fikir -aksiyon boyutu da olan- hareketini başlatmış ve bugünlere getirmiş bir isim olarak bu mücadelesiyle saygıyı fazlasıyla hak etmişi bir liderdir. Bu hareketin artıları, eksileri muhakkak ki vardır ve bunu bu tür hareketlerin doğasının bir özelliği olarak görmek gerekir. Ama bugün ne yapılıyor ve yarın ne yapılacaksa bu tecrübe, önümüzde bir örneklik teşkil ediyor/edecektir. Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. Unutulmaması gereken şudur: Bu hareket, Türkiye için yerli düşünce bağlamında yakın tarihin en önemli tecrübesidir.

24493
Sadıka Doğru

Nezih Uzel (Hanende-Sazende)

Sonunu getiremediği bir misyonu üstlendiği için.

Sadıka Doğru (Muhasebeci/Müzehhibe)

Büyük Türkiye isteği oluşu… Siyonizme  karşı duruşu. Osmanlı ruhunu yaşatma isteği. İslam ümmetini bir çatı altında toplama isteği.

 

Arda Şeker, gidenin ardından Fatihalar diyerek sordu.

Yayın Tarihi: 01 Mart 2011 Salı 13:46 Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2018, 18:25
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşegül
ayşegül - 11 yıl Önce

Tüm ömrü inandığı davayı savunmakla geçen adam..

"Yargı adamlarının da yargılandığı bir mahkeme daha kurulacaktı... Önemli olan oraya taşınacak zabıttı..." Savunan adam Ahmet Taşgetiren

vita brevis
vita brevis - 11 yıl Önce

HOCA olduğu için... hocamıza selam olsun...

fkgk
fkgk - 11 yıl Önce

bir zamanlar hepimiz erbakancıydık.ankara ve istanbul'u alınca şükür secdesine durduk.artık alnı secdede insanlar başımza geldi diye sevinçten ağladık.bu duyguları yaşamamıza vesile olduğu için allah ondan razı olsun.

cem kayar
cem kayar - 11 yıl Önce

Simyacı değeri hiç görülen metali altına dönüştürme hayalinin gerçekleşme ihtimalinin bulunmasını hayline bile hayatını adayabilen adamdır.
İşte Türk siyasi düşünce tarihinin Simyacısı Oyları sağ ve sol cenahlarda teneke değerinde olan ,kendilerine bir çıkış yolu bulamayan , kendi ağızlarıyla konuşan herkese aldanan milyonlarda muhafazakar insanın daha önce hayal bile edemeyeceği bir çığır açarak demir dağın delinebileceğini

sami
sami - 11 yıl Önce

Hayatını Allah a satan biride oyüzden.

taha rigeveri
taha rigeveri - 11 yıl Önce

kudüs kan ağlarken selahattin olmaktan vaz geçmediği için de ondan..

AciZâNe
AciZâNe - 11 yıl Önce

Siyonizmi ilk O'ndan öğrendiğim,ufkumu ve zihin dünyamı genişlettiği için...Bir davamız olduğunu,dava uğruna cefa çekmenin bile bir nimet olduğunu ve ümmet olmanın anlam ve önemini O'ndan öğrendiğim için...Mekanı cennet olsun inşaALLAH...O davasının tohumunu yeryüzünde emanet olarak bıraktı ve gitti...Ardından gelenlere de bu davayı yeşertmek nasip olur inşaALLAH...Gönlümüzde hep özel bir yeri olacak...

banner26