Emir Sultan o etkinliklerle daha da canlandı

Burfaş Genel Müdürü Mustafa Çaltılı ile özellikle kültür-sanat etkinliklerini merkeze alarak bir söyleşi yaptık..

Emir Sultan o etkinliklerle daha da canlandı

 

Yeryüzünün incisi olan şehirlerden Bursa, son zamanlarda kültür-sanat alanlarındaki aktivitesiyle de göz dolduran bir şehir. Hemen hemen yılın her haftasında mutlaka birden fazla kültür-sanat etkinliği düzenleniyor bu kadîm mekânda. Bazen insan, seçim yapmakta zorlanıyor gerçekten. Bu etkinliklerin bir kısmı, şehirde yaşayan aydınları halkla buluşturmak şeklinde tecelli ederken, etkinliklerin bir kısmında da gerek Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gerekse de dünyanın çeşitli bölgelerinden konuk davet edilerek onları halkla buluşturmak şeklinde tecelli ediyor.

Kısacası, hep bir hareket var Bursa’da. Bu hareket, şehre çehresini veriyor ve elbette ortaya çıkan bu çehre, Bursa’ya yakışır güzel bir çehre.

Bu etkinliklerin arkasında elbette fedakarlıklar var, diğergamlıklar var, kendini vakfetme var. Bu etkinliklerin arkasında olan bir isimle konuşmak istedik. Burfaş Genel Müdürü Mustafa Çaltılı ile özellikle kültür-sanat etkinliklerini merkeze alarak bir söyleşi yaptık.

Merhaba, önce sizi ve kurumunuzu tanıyabilir miyiz biraz?

1968 Gemlik doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi burada tamamladım. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olduktan sonra Yerel Yönetimler ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde yüksek lisans yaptım. Üniversite yıllarından itibaren Milli Gençlik Vakfı’nda aktif olarak görev aldım ve bir dönem vakfın başkan yardımcılığını yaptım. 2009 yılına kadar özel sektörde genel müdürlük de dâhil olmak üzere, farklı kademelerde çalıştım. 2009 yılında Yıldırım Belediyesi Meclis Üyesi seçilmemin ardından Yıldırım Belediyesi Meclis Başkanvekili de seçildim. Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden Besaş’ta yaptığım kısa süreli görevden sonra yaklaşık üç yıldır Burfaş’ın genel müdürlüğünü yürütmekteyim.  Bunun yanı sıra Cihannüma Derneği yönetim kurulu üyesi olarak da görev yapmaktayım.

Burfaş, kurulduğu günden bugüne kadar Bursalılara her alanda hizmet sunmaya devam eden, gerek kültürel gerek sanatsal etkinliklerle kentin vizyonuna yeni değerler katmayı hedeflerken, işletmesini üstlendiği sosyal tesisleri ile de halkına kaliteli hizmet vermeyi amaçlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin iktisadî teşekküllerinden biridir.

Biz Burfaş’ı sadece fuar organizasyonuyla ilgili zannediyorduk ama geçen sene birdenbire önce Emir Sultan Sohbetleri, şimdi de Emir Sultan Kitap Günleri… Bunlar, Bursa’yı hareketlendiren güzel etkinlikler. Burfaş’ın kültür hamlelerinin arkasında nasıl bir düşünce yatıyor, anlatır mısınız?

Kuruluş amacı fuar organizasyonu yapmak olan kurumumuz fuarcılığın özelleştirilmesiyle birlikte girdiği değişim sürecinden güçlenerek çıkmıştır. Bursa ve Bursalılar için sunduğumuz hizmetlerle halkın her alandaki taleplerine yanıt vermek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kentsel dönüşüm projesiyle yeniden hayata kazandırılan Emirsultan Meydanı, gerek tarihi geçmişi gerekse de kültürel yapısı ile Bursamızın güzide mekânlarındandır. Ve uzun yıllardır bu mekânın üzerine çökmüş olan rehaveti ortadan kaldırmak, büyülü ve ulvi atmosferini tüm Bursalılarla paylaşmak için iki yıldır burada ciddi organizasyonlar düzenliyoruz.

Burfaş olarak düzenlediğimiz her etkinlikte öncelikle kentin ve kentlinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak harekete geçiyoruz. Emirsultan Kitap Günleri de bu düşünce ile hayata geçirilmiştir. İnsanların en iyi dostu kitapları insanların kolay ulaşabilecekleri, kendilerini farkı hissedebilecekleri böylesi bir atmosferde buluşturmak bizler için de gurur kaynağıdır.

Emir Sultan Sohbetleri’ne davet edilen konuklara baktığımızda, hem konukların çok seçkin olduklarını hem de konuların hat sanatından medeniyet tasavvuruna kadar geniş bir yelpazeye yayıldığını görüyoruz. Bu, bilinçli bir seçim mi? Nasıl bir düşünceyle konuk seçiyorsunuz?

Konuk seçimi konusunda uzman ekibimiz ve yine konusunda uzman danışmanlarımız eşliğinde ve elbette ki bilinçli bir şekilde yapıyoruz. Amacımız sizin de belirttiğiniz gibi bugüne kadar hak ettiği ilgiyi görememiş gelenekli sanatlarımızdan tutun da popüler ilgi alanlarına kadar geniş bir yelpazede insanlarımızın sağlıklı bilgi almasını ve bunu her konunun kendi uzmanından almasını sağlamak. Emirsultan Sohbetlerine katılan her bir yazar ve uzmanın halkımıza yeni pencereler açtığına, yeni bakış açıları kazandırdığına inanıyoruz.

Biz dışarıdan bakanlar olarak sadece bu iki etkinlikten haberdarız. Kültürel etkinlik adına Burfaş,  bunların dışında neler yapıyor?

Burfaş olarak amacımız Bursa Büyükşehir Belediyemizin kentimizi bir kültür ve tarih başkenti haline getirme çalışmalarına, düzenlediğimiz etkinlikler ve sunduğumuz hizmetler ile destek vermek. Bu amaç doğrultusunda da 2013 ylında evlilik hazırlıkları yapan çiftler için Evlilik Şenliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi adına İzcilik Federasyonu ile ortak çalışmamız olan Kent Gönüllüleri Gençlik ve İzcilik Kampı, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Yazarlar Birliği ortaklığında  Emirsultan Sohbetleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım Müftülüğü, Türkiye Diyanet Vakfı, Vakıf Fuarcılık işbirliği ile Emirsultan Kitap ve Kültür Günleri, Bursa Büyük Şehir Belediyesi ve Uludağ Aşçılar derneği işbirliği ile  Uluslararası Gastronomi Yarışması  gibi birçok etkinlik düzenlemekteyiz.

Bu etkinlikleri planlayan ekipten bahsetseniz biraz da…

Burfaş bünyesinde çalışan ekibimiz yıllardır Bursa için sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler düzenleyen kişilerden oluşmaktadır. Ekip çalışmasına inanan ve kentine yürekten bağlı çalışanlarımız ile Bursa için daha çok ve daha önemli etkinliklere imza atmaya devam edeceğimize inanıyorum.

Bir dinleyici olarak Emir Sultan Sohbetlerinin kayda geçmesini ve bu sohbetlerin kitap halinde yayımlanmasını isterdim. Böyle bir düşünceniz var mı? Yayın projesi var mı Burfaş’ın?

Emirsultan sohbetlerinin görsel ve sesli kayıtları var elbette elimizde. Halkımızdan talep gelmesi doğrultusunda böyle bir hatıratı Bursalılara kazandırmayı biz de isteriz.

Eklemek istediğiniz başka bir şey varsa…

Kurum olarak personelimizin eğitimine de büyük önem vermekteyiz. Son iki yıldır, tesislerimizde görev yapan garsonlarımızı, kendilerine katma değer kazandırmak ve hizmetlerimizle birlikte istihdamımızın kalitesini arttırmak için Garson Akademi adını verdiğimiz eğitime tabi tutuyoruz. Bunun dışında 2010’da Burfaş Sosyal Tesisleri, Park İşletmeciliği ve Matbaa Hizmetleri ile de ISO 9000 belgesi almaya hak kazanmıştır. 2012’de ISO 22000:2005 Burfaş Sosyal Tesislerinde yapılan denetim sonucu Gıda Güvenliği Belgesi’ ni de alarak sunduğu hizmetlerin kalitesini tescillendirmiştir. Kısacası, attığımız her adımda kalitenin ve güzelliğin peşindeyiz.

 

Ahmet Serin konuştu

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2013, 16:13
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13