El Kelimeh'ten önemli kitaplar!

Sırbistan'ın Sancak bölgesinde El Kelimeh adında bir yayınevi harika kitaplar basıyor.

El Kelimeh'ten önemli kitaplar!

Bir kültür taşıyıcısı: Yayınevleri 

Bir kültürün yeşermesini, gelişmesini ve her daim diri kalmasını sağlar yayınevleri. Kitapların nesilden nesile aktarımını sağlarlar. Bu bakımdan medeniyetin yapıtaşı gibidirler. Türkiye’de örneğin  İz, İnsan, Beyan yayınlarının işlevlerini gözümüzün önüne getirdiğimizde bunu daha rahat görebiliriz. Sırbistan’da müslümanların yaşadığı Sancak bölgesinde de bir yayınevi var. Adı El Kelimeh olan bu yayınevi Sırbistan’daki İslam Birliği tarafından sürdürülen yayın faaliyetlerini yürütüyor. El Kelimeh Arapça ve Türkçe’den çevirilen ve Boşnaklar’ın yazdıkları kitapları basıyor. Şimdiye kadar 150’nin üzerinde eser neşrettiler. İslam Birliği özellikle İslam’I, terör ile bağlantılı göstermeye çalışan medya ve baskı gruplarına dikkat ederek selefi/vahhabi çizgiden uzak, Osmanlı geleneğine uygun, halkın benimsediği yayınlar yapmaya gayret ediyor.  

El Kelimehİbn Kayyim El Cevziyye’den Hasan El Benna’ya, Yusuf El Kardavi’den Hasan En-Nedvi’ye, Muhammed Gazali’den Aliya İzzet Begoviç’e, Halit Ertuğrul’dan Mustafa Necati Bursalı’ya bir çok önemli ismin kitaplarını neşretmiş bir yayınevini görüyoruz. 

Böyle önemli kitapları neşreden ve Balkanlar’da bir kültürün filizlenmesini sağlayan El Kelimeh yayınevinin editor ile kısa kısa söyleşimizi yayınlıyoruz. 

Adınız nedir? El Kelimeh’teki görevinizden bahseder misiniz? 

Adım Senad Redzepovic. El-Kelimeh yayınevinin baş editörüyüm. El-Kelimeh, Sırbistan’da Müslüman toplumun bir yayınevidir. 

El Kelimeh yayıncılık faaliyetlerine ne zaman başladı? 

1993 yılında  Genç İslam topluluğunun geniş katılımlı ilk oturumunda, ilk kararlardan biri müftü Muamer efendi Zukorliç tarafından alındı. Zukorlic, burada İslam Topluluğu’nun yayınevini tanıttı. Sırbistan’da kendilerini organize etmek Müslümanlar için zor olsa da, yayınevi El-Kelimeh ismini aldı ve az sayıda İslami kitap yayınlamaya başladı. 

El KelimehKaç tane kitap yayınladınız? 

2000 yılında, baş müdür Malik Nurovic oldu. Hemen ardından, yayınevi faaliyetleri hız kazandı. Şimdiye kadar 150 kitap ve bazı temel İslami kitapların çevirileri basıldı. 

Çok satan (Bestseller) diyebileceğiniz kitaplarınız var mı? 

Hangi kitabın en çok satan olduğu ve okur kitlemizin hangi kitabı en çok tercih ettiğini söylemek çok güç. Arapça’dan Türkçe ve İngilizce’ye tercüme ettiğimiz Amr Khaled ve Aed Al-Qarni’nin kitapları (hemen hemen hepsi) çok satıyor diyebilirim. 

Türkçe’den de çeviri yapıyorsunuz. Bunlar neler? 

Başta, gururla  söylediğimiz ünlü roman Çanakkale Mahşeri olmak üzere Türkçe’den bir çok kitap tercüme ettik. Türkçe’den çevirilere devam ediyoruz. 

Eklemek istediğiniz başka şeyler var mı? 

Sitemiz www.kelimeh.com ilgilenenler buraya göz atabilirler. El Kelimeh’e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Selamlarımızla… 

"El Kelimeh’ten önemli kitaplar"ı görmek için tıklayınız.

 

E.Fatih Bilge, Balkanlar’da iz sürüyor!

efbilge[at]gmail.com

YORUM EKLE