banner17

Ekşi Sözlük'te İslamcılık olur mu?

'İslamcı' diye bilinen sözlük yazarları neden Ekşi Sözlüğe giriyorlar? Kendileri ne diyor?

Ekşi Sözlük'te İslamcılık olur mu?

Sarı ekşilerin arasındaki yeşil ekşi göze batıyorEkşi Sözlük’ün ilk sivrilen İslamcısı Shark Bulbulu’ydü. Bunun dışında sözlüğü kendi iradesiyle bırakan idris muhtefi, sözlük ünlülerinden biriyle girdiği bir tartışma sonucunda atılan kalenderind ve bilgisiyle herkesi kendine hayran bırakan dandoldenyus "unutulmaz yazarlar" arasındaydı.

Sözlükte troll olmak ve İslamcılık arasında bir bağ olduğunu düşünen İslamcı yazarlar var. Bunun yanında İslamcı yazarlar arasında en çok kafa karıştıran soru, Ekşi Sözlük’te var olmalı mıyız, yoksa var olmamalı mıyız sorusu. İşte cevaplar:

IQMİqm: Ekşi Sözlük’te İslamcı olmak; İslamcı kimlik, tematik ya da geyik entryler girip arka plana bırakılmadığı ya da özellikle gizlenmediği sürece troll olmakla eş anlamlıdır. Trollük, sözlük’te, son 5-6 yıldır İslami ideolojik ve liberal fikirler üzerinden yürütülmektedir.

Önceleri daha çok sosyolojik tespitlerle yapılan trollük, özellikle Ak parti iktidarından sonra, bu iki alana kanalize oldu. Ak parti iktidara geldikten sonra; internet, ucuz ve kolay erişilebilir olması nedeniyle, yaygınlaştı. Bu sayede de, Ak parti’yi iktidara getirenlerin büyük kısmını oluşturan alt ve orta sınıf;  eğlenmek, keşfetmek ve kendilerini ifade etmek için farklı ve büyük bir alan kazanmış oldular.

Ekşi sözlük, bu kesimden yazarların çoğuyla 6. nesil yazar alımından sonra tanıştı. İlk islami yazarını bilemeyiz ama, ilk İslami troll olarak gördüğüm Shark Bulbulu’nün ortaya çıkışı bu döneme tekabül eder. Onun öncesinde avasas’ın “feylule” karakterini de İslami troll olarak değerlendirilebilir, fakat bu “İslamcı” bir kimlikle değil, “Türk-İslam” sentezcisi olarak yazdığı için, yanlış bir değerlendirme olur. Çünkü Türkçülük yapmak, Kürtçülük ya da İslamcılık yapmadan daha az dikkat çeken bir eylemdir.

Shark bulbulu, hem İslamcı hem Kürtçü olmasıyla “ilk” olmayı başarabildi. Onun yanı sıra, bazı İslami yazarlar da, trollüğün farkına vardı. Fakat trollükten sıkıldıklarından mı ya da sözlük’te tutunamadıklarından mı bilinmez trollük hayatı onların da pek uzun sürmedi. Hepatrol, bozkırkurdu, namevcut, zemahseri ve abim cefu'yu buna örnek verebilirim.

“İlk İslami trollük cemiyeti” olarak kategori ettiğim bu grup, feyerabend, esismen, sözlük hesabını kapatan loststone ve sözlükten bir süre önce uçurulan zenci gibi statüko karşıtı, değişim yanlısı yazarlardan destek gördü. Özellikle zenci’nin yani Reşat Çalışlar’ın İslamcı yazarlara bilinçli bir destek verdiğini düşünüyorum. Troll başlıkları haricinde, bazı yazılarının alt metnine baktığınızda kendisindeki islam ve islamcı hayranlığını görebilirsiniz.

Günümüzün sözlük hayatında trollük müessesi, eskisi gibi karmaşık değil. Önceleri, birçok konuda, sözlüğün ortalama tepkisini tahmin etmek daha güçtü. Artık sözlüğün tansiyonunun nerelerde arttırılacağının haritası büyük oranda çıkarıldı. Bunu çözmek için çok da zeki olmaya gerek yok. Hatta sözlükte troll olmak, kemalist kızın açık saçıp giyinip sonra da kendisine laf atanlara öfkelenmesinden bile kolay.

Trollük İslami çizgide daha da ergonomik durumda. Bu nedenle ateist olmasına rağmen, İslamcı bir maskeyle trollük yapan yazarlar da var. Ayrıca bunun tam tersine, İslami bir kökenden geldiği halde, hatta hala İslamcı olup, bunu gizleyerek, seküler içerikli başlık açıp, İslamcı yazar avlamaya çalışan trollerimiz de mevcut.

Son olarak, İslamcı ya da Müslüman diyelim, sadece kendi siyasi ve dini görüşünü paylaşarak diğerlerine göre daha az enerji harcayıp, troll olmak da mümkün. Açıkcası kendimden başka, muhammed eminoğlu, detroitli kizil, van der levend, mock caterpillar ve yine sözlükten bir süre önce uçurulan langoluum’un böyle olduğunu düşünüyorum.

 

ElektrikSigortateli: Ekşi’de İslamcı olmak en çok kullanıldığını hissetmektir. Bu yüzden de maça bir sıfır yenik başlamak anlamına gelir. Sözlük her tür düşünceden insanın olduğu bir yermiş gibi görünse de aslında bildiğin ticarethanedir. Sürekli sözlüğün eğlence ve tartışma yeri olduğu ileri sürülse de sözlük yetkililerinin bu zararsız platformdan yüklüce para götürmeleri olayın basit ve zararsız bir halden çıkmasına sebep olur. Sizin orada olmanızı, düşüncelerinizi paylaşmanızı, size verilen ayarları, karşı görüşleri bir ticaret malzemesi olarak gören zihniyet ve sizin orada olmanızı kendi liberalliğine hoşgörülülüğüne dünyadaki imajına katkı olarak gören zihniyet aslında elinden tutup yüzünde sakız patlatmaya bile değmeyecek bir zihniyettir.

Yazdığı entryler sebepsizce silinen, ufacık sebeplerle çaylak edilen, itirazları rağbet görmeyen kısacası sözlüğün alt tabakasını oluşturan İslamcılar görün ki sözlükte yazmayı bir anda bıraksalar bu durum, sözlüğünün fonksiyonunu yitireceğinin resmidir. Bu kadar kötü muamele görmesine rağmen sözlüğün olmazsa olmazı olan İslamcılar engin bilgileri ve kurani altyapıları ile aslında sözlüğün en değerli en önemli kısmını oluşturmaktadırlar. Kısacası Ekşi Sözlük’te İslamcı olmak sanal bir kapitalizmle de mücadele etmek demektir.

 

EvsizLe Faquir: "Ağırlığı; dînî yaşayışa uzak ve 'muhafazakar bir hayat yaşamaya çalışan insanlar'a da mesafeli kişilerden oluşan Ekşi Sözlük'te "İslamcı" olmak aslında çok kolay. Tabii sözde İslamcılık burda kastedilen. çünkü İslam’la alakalı ağzınızdan çıkan en ufak olumlu şey sizi bu kadar insanın arasında "İslamcı" yapabilir. İslam-İslamcılık konusunda, neyi ne kadar bildiğinize bakmaz burada insanlar. Hakiki manada "İslamcı" olmayı istiyorsanız Ekşi Sözlük'te; yani sadece "anlayışları için yeni pencerelere ihtiyacı olan insanlar" dışında da İslamcı bilinmeyi istiyorsanız:

Yazdıklarınıza biraz özen göstermeniz gerekiyor. Bildiğiniz bir konu varsa ve insanları -özellikle buradaki insanları- aydınlatabileceğinizi düşünüyorsanız; çekinmeden ama aynı zamanda aşağılamadan yumuşak bir dille anlatmalısınız kendinizi. Elbette işler çok çirkinleştiğinde kendinizi tutamayıp hak edene hakkını verebilirsiniz. Biz de yapıyoruz bunu ara ara. Ama hoşgörüden mümkün mertebe uzak kalmamanız gerekiyor. Çoğu insana batan bir şeyler yazdığınızda da gelecek olan tepkilere hazırlıklı olmalısınız. Ve bence en önemlisi ve en güzeli:

Haksızlıklar karşısındaki duruşunuzu her fırsatta dile getirmek. Bu, İsrail askerlerinin zulmü olur yahut Filistin’e yapılan yardım kampanyasını karalamaya çalışanları düzeltmek olur. Bir şeyler olur muhakkak. Doğru zamanda doğru duruşu sergilerseniz bu ortamda İslamcı olabilirsiniz.

 

İsmiloİsmilo: Ekşi Sözlük’te İslamcı olmak her şeyden evvel, cahilane pek cok önyargıya direkt muhatab olmaktır. Kendinizi İslamcı olarak tanımlıyor ve İslamcılık adina bir seyler karalamak istiyorsanız öncelikle bu önyargılarla savaşmayı göze almak durumundasınız. Anadolu’nun herhangi bir köyünde tecavüz olayına bulaşmış bir imam üzerinden İslamcılığa vurulan bir ortamda, savunduğunuz fikrin inceliklerini anlatmaktan önce bu tip saçmasapanlıklarla boğuşuyorsunuz. Hüseyin Üzmez olayında da bunu yaşadık. Öyle ki bazıları Üzmez’i Allah’ın yeryüzündeki halifesi gibi falan görüp, olayı bu şekilde okudu.

Bir de Çarşamba’da elinde tesbihi, sırtında cübbesiyle namazında niyazında, etliye sütlüye karışmayan Müslümanlarla, gündemi takip eden ve onu kendi çerçevesinden değerlendiren, yine kendi görüşleri doğrultusunda onu yorumlayan İslamcıları birbirinden ayırmak gerekir. Rasim Özdenören’in uzun uzun açıkladığı "kafa karıştıran kelimeleri"nden biri haline geldi bu kavram. Bu hastalığın ilacı da yine Rasim baba'nın mezkur eserini okumaktır bence.

 

Ti Esti ToTi Esti To: Ekşi Sözlük hakkında bilinen şudur; “ülke insanının siyasi, dini, kültürel birikimlerine ters bir yönde görüşlerle ilerler.” Bu kanı genel itibariyle doğrudur da.

Sözlükte islamiyet’i savunmak, bildiğiniz doğruları anlatmak ise sözlüğün akış yönüne tersten gitmektir. Akan ırmağa karşı yüzmeye çalışmaktır bir nevi. Oldukça fazla tepki alabilirsiniz. Sizi örümcek beyinli diye de ithaf ederler, eski kafalı diye de. Cahillikle suçlayanlar ise oldukça fazla sayıdadır. Sadece ortamı karıştırdığınızı söyleyenler de var. Tabi bu, insanın bildiği gerçekleri yazmasına engel değildir.

Beni en çok rahatsız eden konu, insanlar kurallar ve yasalar çerçevesinde özgürce yazabiliyorlarken sizin sözlükte İslam’ı ve bildiğiniz doğruları savunmanız inananmayanlar açısından özgürlüçü bir tutum olmaktan çıkmakta, bağnazlık olarak görülmektedir. Yani sözlüğün geneline ters bir düşünce savunmanız sizi çok zor duruma sokabilir.

Tıpkı toplumdaki Ekşi Sözlük algısı gibi. Nerede egemen bir görüş varsa, orada karşıt bir fikir savunmak insanları oldukça tepkisel yapmakta. Bunu sözlükte çok bariz şekilde görebilmektesiniz. Esasında Sözlük yazarları beğenmediği durumu eleştirirlerken, kendilerinin fikirlerini beğenmeyenleri kabul edemiyorlar. En çok da islami görüşlere tepki vermekteler. Yani bir anlamda kendileriyle çelişmekteler.Hayati Tehlike

 

Hayati Tehlike: Ekşi Sözlük'te İslamcı olmak hakkında pek fikrim yok fakat Ekşi Sözlük’teki İslamcılara karşı sitemim var. Çünkü Ak Parti gerçeğini Ekşi Sözlük'ün diğer yazarları gibi onlar da ıskalıyor.

Hâlbuki Ak Parti ile Türkiye muazzam bir sıçrama gerçekleştirmiştir. İç ve dış politikada atılımlar yapmıştır. Bu gerçeğe karşı kayıtsız kalmaları beni ve partimi kaygılandırıyor. Allah’tan memleketin makûl kitlesi sandık başına gidince gereken cevabı herkese veriyor. Çok şükür…

 

Sallayancay: Sözlük, teknoloji ve internetle evvelden tanışma imkanı bulmuş, ateist görüşün hakim olduğu, Türkiye’nin demografik yapısının uzağına düşen bir kesime ait diyebiliriz. İslamcı yazar da kendini elit hisseden bu kesimin tanıma tenezüllünde dahi bulunmadığı sözlüğün ötekisi konumunda biraz. Yabancı cismi tanımlamak için hepsine birer 'fethullahçı' etiketi yapıştırmışlar, o kadar.

Zeki Demirkubuz sallama değil ama adamı sallayacak bir çay içiyorEkşi'yi 2001'den (6 yaşından) beri takip eden, sourlines'la seyahat şerefine nail olmuş bir yazar olarak şunu söylemek isterim ki 7. nesille birlikte sözlüğün bu tek tip hali kırılmaya başladı. 7. nesilden öncesinde İslami bir çizgide yazarak sözlük selebritisi olmuş shark bulbulu'nden başka bir yazar hatırlamıyorum. Bu isim tanınırlığı sözlükte ne kadar var olduğunuzun göstergesi bir yerde. İslamcı yazarın sözlükte varlığını kabul ettirebilmesi, ‘sözlüğün sahipleri’ni ne kadar rahatsız ettiğiyle doğrudan alakalı. Peki, islamcı yazar neden burada? Varlığını kabul ettirince n'oluyor? Bu sorularda biraz tıkanıyorum açıkçası.

Kendimce meseleyi bir yere vardıramasam da terazimin ağır gelen kefesinde şu var: Yaptığımız iş kişisel tatminden başka bir şey değil. Recep İvedik gibi sadece 'Ekşi Sözlük yazarıyım' diyebilmek için buradayız. "Tebliğ yapıyoruz, cihad ediyoruz" laflarını bi' geçelim. Sözlükte yazdığımız iki satırla kimsenin kafasında ufacık bir soru işareti bile oluşturamıyoruz belki. Tamam, dili ustaca kullanan yazarlar var ama -alenen küfredilen başlıkları bir tarafa bırakıyorum- İslam'ın ciddi argümanlarla sorgulandığı bir başlığın altına şöyle okkalı bir cevap döşeyemiyoruz mesela.

Neticede İslamcı yazarın ekşi Sözlük'te yazması, 'biz de varız' diyerek onların rahatlarını bozmaktan başka bir fayda getirmiyor bana kalırsa. Ve bunun fayda olup olmadığından da pek emin değilim. Ama rotamızı, Müslümanın ferdi olarak islam adına hiçbir şey yapamayacağını, mutlaka birilerine tâbi olması ve cemaat halinde hareket etmesi gerektiği şuuruna ermekten başlayarak nihai hedefimiz olan Allah'ın rızasını kazanma doğrultusuna çevirebiliriz. İşte şu an en büyük eksiğimiz sözlükte bizi peşinden sürükleyecek ilim konusunda aşmış bir abimizin/ablamızın olmayışı. En azından bunu başarırsak sözlükteki varlığımız bir anlam kazanacaktır diye düşünüyorum.

 

 

Selman Maltaş Ekşi Sözlük’te İslamcılar da Olmalı Dedi

selmanmaltas[at]gmail.com

Dosyamızın ilk bölümü "Ekşi Sözlüğü ciddiye almalı mı?" için tıklayınız 

Dosyamızın üçüncü bölümü "İslamcılar Ekşi'yi fethedecek mi?" için tıklayınız

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2010, 18:44
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
bir dost
bir dost - 9 yıl Önce

onlar bizim bilmediğimiz kelimeler ahmet. bak bizim buralarda da bir içecek var, adına eğşi derler. ekşi demektir bu ama herkes anlar bunu. bizim gibiler ahmet, cahilliğimizden olsa gerek, bu internet cargonuna yabancı kalıyoruz. Ama şükredekim ki, ekshi demiyorlar da, ekşi diyorlar anlıyoruz. cargon değil jargon olacaktı, pardon.

mütevazı olmayan bir laklak
mütevazı olmayan bir laklak - 9 yıl Önce

tüm yobazlıklarına rağmen sözlükte popülariteyi değil, gözlem yapmayı seçmiş yazar.
ha yeri gelmişken söyliyeyim. başörtülü değil, türbanlıdır.
yakında kendini ifşa etmeyi düşünüyor. ama bunun ne gibi pozitif getirisi olur kestiremiyor. şimdilik daha apolitik twitterıyla idare edin:

http://twitter.com/aykuem

(iqm, 08.01.2010 18:59)

#17748455

Yukarıdaki iletiyi giren yazar, gözlem yapmayı değil, popülariteyi seçmiştir.

mütevazı olmayan bir laklak
mütevazı olmayan bir laklak - 9 yıl Önce

Bunun birinci mantıklı şüphesi; twitter hesabını sözlüğe koymasıdır. İkinci mantıklı iüphesi; '35 yaşındaki türbansız kadınların kemalist olması' başlığına hiç bir gözlem ve getiri olmayacak biçimde; ne de savunma tarzında girilen iletisidir:

ergenekon terör örgütünün başarılarından biri.

(iqm, 15.04.2010 22:47)

#18779327

Bu ve benzeri karakter temsili problemleri ekşi sözlüğün başlıca kullanılma amaçlarından birisidir.

mütevazı olmayan bir lak lak
mütevazı olmayan bir lak lak - 9 yıl Önce

''Ekşi Sözlük’te İslamcı olmak; İslamcı kimlik, tematik ya da geyik entryler girip arka plana bırakılmadığı ya da özellikle gizlenmediği sürece troll olmakla eş anlamlıdır. Trollük, sözlük’te, son 5-6 yıldır İslami ideolojik ve liberal fikirler üzerinden yürütülmektedir.''

Bu paragrafta 'islamcı' yerine, partizanlığı/savunuculuğu/bayraktarlığı yapılan herhangi bir -cı'lık getirilebilir. Bu da troll olmakla eş anlamlı değildir. Bu partizanlıktır. Bu sanal eylemdir. Trollük marka çabasıd

demlerim çay
demlerim çay - 9 yıl Önce

sallayançay arkadaşın yorumu hatrına ona çay bile demlenir!

Leyla Ekinci
Leyla Ekinci - 9 yıl Önce

Söz konusu yazarlar zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız; NEFRET ettirmeyiniz, sevdiriniz diyen bir peygamberin yolundan pek de güzel gidiyorlar maşallah. Keşke İslam dinine ne ölçüde zarar verdiklerinin farkında olsalar, hele de Reşat Çalışlar. Hele hele Reşat Çalışlar.

Leyla Ekinci
Leyla Ekinci - 9 yıl Önce

İnsanları İslam'a yakınlık duyacakları varsa da uzaklaştırmak için ne gerekiyorsa yapılıyor. Ters psikoloji uyguluyorsunuz. Ateist yazarlar inançsız olduklarını internet dışında dile getiremeyen bir çoğunluğu oluşturuyordu, bunu da çoğunluğuz diyen sizlerin o meşhur özgürlükçü anlayışınıza borçlular, madımak'ta ölenlerin de borçlu olduğu gibi.

Sizlerin mentor sayılabilecek kıymette sirkencubin adında bir abiniz vardı ama ne yazık ki adamı kaçırdınız. Sizler yerine bin tane sirkencubin yeğd

banner19

banner13

banner20