banner17

Ekşi Sözlüğü ciddiye almalı mı?

Selman Maltaş Ekşi Sözlük'ün ortak paydası İslam olan yazarlarını konuşturdu .

Ekşi Sözlüğü ciddiye almalı mı?

Türkiye’nin vazgeçilmez bir fenomeni olan Ekşi Sözlük’te son dönemde İslamcılar yönünde bir akıntı var. Şöyle ki, kurulduğu ilk yıllarda İslam karşıtlığının en bariz ve sınır tanımaz örneklerini veren Ekşi Sözlük, artan İslamcı yazar potansiyeli ve  ülkenin değişen şartları gereği reforme olmaya başladı.

Geçen yıl gerçekleşen 10. nesil toplu yazar alımı sonrasında sarf edilen, “artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sözü günlerce konuşulmuş, peygamberimize hakaret eden bir yazara dava açılması gündeme gelmiş ve Ekşi Sözlük, tarihinde hiç rastlanmayan bir şekilde çalkalanmıştı.

Kendisini İslam karşıtlığı üzerinden tanımlayan pek çok yazarın yer aldığı Ekşi Sözlük’te varlıkları artık yadsınanamaz hale gelen, 28 Şubat’ın yıl dönümlerinde birkaç saat boyunca sol frame’de “İslami entry” darbesi yapan İslamcı  yazarlardan bazılarına “Ekşi Sözlük’te İslamcı olmanın kendilerine ne ifade ettiğini” sorduk. 3 gün boyunca yayınlayacağımız bu dosyada yazarlardan birbirinden farklı cevaplar aldık.  Detroitli kızıl

Detroitli Kizil: Ertuğrul Özkök ve Ahmet Kekeç’in aynı gazetede yazdığını düşünün. Zikrettiğim isimleri silip yerlerine aklınıza gelen en uç yazarları da yazabilirsiniz. Fark etmez. Ekşi Sözlük bence Türkiye’nin en büyük ve en önemli basın yayın organıdır. Patronu olan basın yayın organlarından farkı ise “hukuki kurallara” uyarsanız ve biraz da şanslıysanız burada yazarlık yapabilirsiniz. Sitenin patronu Ssg’nin “Sosyal Medya” başlığına yazdığı şu tanıma dikkatinizi çekmek istiyorum. http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=18427958  Bu çok ama çok önemli bir tespittir bence.

 “Ekşi Sözlük'te İslamcı olmak ne ifade eder?”

Sorunuza gelirsek; ilginçtir. Öncelikle bunu diyebiliriz. Mesela bu soruya cevap verirken bir sözlük “ünlü”süne “ikindinin son sünneti olmaz hacı” diye mesaj attım. Ekşi Sözlük’te iki yol izleyebilirsiniz. Sessiz sakin durur, bildiğiniz şeyleri yazar, işiniz bitince sözlüğü kapatır çıkarsınız (bunu yapan birçok İslamcı yazar biliyorum) veya sol frameye kendinizi kaptırır, her konuda fikir beyan eder ve Fethullahçı olmakla suçlanır her hafta en çok kötülenen yazarlardan olursunuz. (her Müslüman’ı Fethullah Gülen grubundan zanneden binlerce insan vardır Ekşi’de desem abartmış olmam) Bir de “bu adamlara bir şey anlatılmaz abi” diyerek işi iyice gırgıra, şamataya vuran yazarlar var.

Ekşi Sözlük’te bir İslamcı olarak durumunuz ve tutumlarınız kendinize seçtiğiniz yol ile ilgilidir yani. Ben burayı Türkiye’nin en büyük gazetesi olarak gördüğüm için vakit buldukça yazmaya devam ediyorum. Dudayev

Dudayeva: Sosyolojik çıkarımlar yapmayacağım. Sadece şuna dikkat çekmek istiyorum: Ekşi Sözlük, Türkiye’de her kesimden internet kullanıcısının başta Google aramaları dolayısıyla olmak üzere günde en az bir kez olsun takip ettiği en önemli yazılı kaynaktır. Dolayısıyla İslami referanslı konular hakkında arama yapan bir ferdin sözlükte okuduğu –provake amaçlı yazanların dışındaki- yazarlar genellikle Ekşi Sözlük’ün İslamcı kanadını oluşturan yazarlardır. Bu açıdan Ekşi Sözlük’teki İslamcı yazarların, Türkiye’nin en çok okunan İslamcı yazarları olduğunu iddia edebilirim.

Farkında olsak da, olmasak da, Ekşi’nin İslamcıları olarak bizler böyle ağır bir sorumlulukla yüz yüzeyiz. Türkiye’nin en büyük İsrail lobisi olan Ekşi Sözlük’te Filistin davasını savunuyoruz. Bürokratik vesayet isteyen yüzlerce sözlük yazarına inat sivilleşmeye vurgu yapıyoruz. 

Ekşi’deki karşı konulmaz başörtüsü düşmanlığı karşısında tesettürün insani değil, İslami bir hak olduğunu dile getiriyoruz. Her fırsatta demokrasiye değil, İslam’a inandığımızı tekrarlıyoruz. İslam ülkeleriyle aramızdaki vizesiz geçiş uygulamasına burun kıvıranlara cevap verip, birliğin önemine işaret ediyoruz. Sırf Müslüman olduğu için görmezden gelinen pek çok şairi, yazarı, düşünce adamını gündeme getiriyoruz. Yeni çıkan dergilerimizin duyurusunu yapıyoruz. İHH ve benzeri yardım kuruluşlarımızın kampanyalarından Türkiye’yi haberdar ediyoruz. Son yaşanan gelişmeler karşısında İslami hayat görüşümüz çerçevesinde yorumlar yapıp, safımızda belirginleştiriyoruz.

Tabi beni üzen bir şey var.  O da şu: Sözlükte yazdıklarımızı  kendi mahallemize ait herhangi bir internet sitesinde, gazetede, dergide yazsak hiçbir şekilde dikkate alınmayacakken, karşı mahalleden yazınca hemen dikkate alınıyoruz.Doktor

Gaptash: Ekşi Sözlük’te olmayı kendi açımdan, bazen birçok şey öğrenmek -her ne kadar birçoğu gereksiz şeyler olsa da-, bazen gülmek, bazen de az da olsa sinirlenmek olarak tanımlayabilirim. Az da olsa sinirlenmek diyorum çünkü Ekşi Sözlük içinde inançlı bir insanın bakıp da gülemeyeceği, mutlaka kafasını attıran şeyler oluyor.

Kızıyorum, belki içimden “Allah hidayet versin” diyorum ama tutup da tartışmaya falan girmiyorum. Çünkü -ben dahil-  alakalı alakasız herkesin istediği şekilde görüşünü beyan ettiği, fikri açıdan bir kaos ortamında doğru düzgün bir tartışmanın olacağını ve bunun iki taraf içinde faydalı olacağını kesinlikle düşünmüyorum. Ki ben Ekşi Sözlük’ü ilk takip ettiğim zamanlarda bahsettiğim sinir edici yazılar yine vardı. Belki hiç İslamcı yoktu. Yani bir anlamda oranın böyle bir yer olduğunu kabullenerek üye olduk. Ol sebepten nickimi tartışmaların içinde çok nadir olarak görebilirsiniz. Ama kendi düşündüklerimi, inandığım şeyleri sağdan soldan sataşmalar gelse de, onlara bakmaksızın dile getirebiliyorum.

Ekşi SözlükSonuç olarak “Böyle bir oluşuma gerek var mı”, “Burada İslamcı olmak çok mu önemli”  diye sorulduğu vakit şöyle cevap veririm: Ben gün içinde birçok kez Ekşi Sözlük’e giriş yapıyorum. Özellikle sinema vb. konularda çok faydalandığım da oluyor fakat -2005 gibi okumaya başladığımı göz önünden bulundurursak- şu ana kadar kaybettiğim zaman da çok daha faydalı işler yapabilirdim. Gerçi eğlenceli ama çok da gerekli değil bence. İslamcılık açısından bakacak olursak;

Ekşi Sözlük’te İslamcı olmak çok parakosal bir durum. Bir alt başlıkta senin her türlü değerine gizli ya da aşikar dil uzatılıyor, belki onları alaya alıyorlar, sen de bir sonraki başlıkta vaaz veriyorsun. Bana çok mantıklı gelmiyor. Bazen kendim de böyle tezatlara düşüyorum ama. Bu böyledir bence. Zaten Ekşi Sözlük’teki dini hassasiyeti olan kişilerin de gruplar halinde geldikleri falan yok. Birçokları “Vay adama bak, sağlam biriymiş” deyip sonradan tanışan kişiler. “Yaşasın Ekşi’deki İslamcılar” deyü gaza gelmenin âlemi yok.

Büyüyünce doktor olacakZwystone: Madem mevzuu Ekşi Sözlük, öncelikle (bkz: en asil duygunun insanıdır) diye cevab vereyim.

Duyduk ki Ali Murat Güven abimiz, Ekşi Sözlük'ü fethedin diye bir çağrı yaptı bize, bunu cihad ilanı bilip ''bin atlı akınlarda çocuklar gibi şen'' olarak orayı fethettik. (gülüşmeler) 

Ekşi Sözlük’te İslamcı olmak ''zamanın ötesinde'' olarak nitelendirilen en çok kötülenen şu entrylere sahib olmaktan gurur duymak demektir benim için:

“şehitler gecesi/cafcaf/evrim teorisi/hayat iman ve cihaddır/şeyhler dervişler ve müritler memleketi/maymuncu/müslümanca yaşamak/detroitli kizil/necmettin erbakan” 

Jorge Luis BorgesAlef: Ekşi Sözlük’te İslamcı olmak Ekşi Sözlük için ayrıcalıktır. Ateist olmak da öyle. Kemalist isen sen de bi insansın. Komünistsen en çok eski arkadaşlarının malzemesi olursun. Hele de zenciysen pozitif ayrımcılığın kralını görürsün. Günün bir vakti kavgaya tutuşulduğunda “yiyin lan birbirinizi” diyenlerden fazla değildir ama hiçbirinin sayısı.

Sözlükte kendilerine hiç benzemeyen insanların nasıl düşündüklerini “okumak” her düşünceden insana tahammülü öğretiyor ya da iyice tahammülsüz yapıyor. Zıvanadan çıkınca herkesin en klasik savunması: “ama önce o saldırdı”. Birbirlerini düşünmemekle, görmemekle, tahammül etmemekle suçlayan insanlar yine de kendi çapında ifade özgürlüğü ile kendini ifade edebiliyor. Sosyal hayatta bu neredeyse mümkün değil.

Ekşi Sözlük’teki İslamcı profili çok karmaşık. Ateist, deist, agnostik, kemalist, gay veya zenciler kadar homojen değiller. Çok çeşitli örnekler -hatta tipleme de diyebiliriz- var. Bazılarının anlayış ve ifade biçimini eleştirsem de eğlenceli tipler de var. Airlangga kendi üslubunu bulmuş bir yazar. Yerli bir dille pratik biçimde kurulmuş bir espri anlayışı var. Sürekli uçup dönen ve şimdi yeniden yazarlığı iptal edilen Zeykur Valekov ise tartışmaların göbeğinden bir isimdi. Detroitli kizil İslamcı yazarlar arasında basın-yayın işlevini üstlenmiş gibi. Bu yazarlardan başka entelektüel İslamcı yazarlar da var ama onların kendilerini ifade ediş şekli, burada isimlerini anmamı engelliyor.

Ekşi Sözlük’te İslamcı olmak karma karşılığıyla düz adam’dan mahallenin delisi olmaya kadar gidiyor. Sözlüğü ele geçirme niyetleri gözden kaçmadığı gibi, ateistleri inanmaya ikna etmeye çalışmak olsun, onlar için üzülmek olsun, öyle veya böyle saldırıya uğradıklarında kendi yöntemleriyle savaşmak olsun… Böylesi gayretlerinin olmaması bana kalırsa onları daha da şirin yapacak. 

Tr Ssa: Ekşi Sözlük'te islamcı olmak; karşına çıkan ne olursa olsun tahammül edebilmektir. Sabredebilmektir. Soğukkanlılığı muhafaza edebilmektir. 
 
 

Selman Maltaş sordu 

selmanmaltas[at]gmail.com 

Dosyamızın ikinci bölümü için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 19:54
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet mehmet
mehmet mehmet - 9 yıl Önce

dindar kesim gençlerinin bu "islamcılık" oyunlarını anlamış değilim. nereye gitseler "biz islamcıyız, heeyyyt!" diye seslerini çıkarmak zorunda hissediyorlar. nedir bu çelişki anlamadım. islamiyet, müslümanlık bu kadar basit mi. ekşi'dekiler de size zaten "islamcı" diyorlar. onların ortamında buluna buluna onlara benziyorsunuz. yakında siz islamcı gençlik "elhamdülillah islamcıyız" da dersiniz. allah yardımcımız olsun.

hristiyancı
hristiyancı - 9 yıl Önce

be hey kardeşlerim aşağılık kompleksi mi ne bu sizin ki madem islamcısınız ne işiniz var o din dışı yok israil lobisi yerde. çok komiksiniz. alttayı yoruma da aynen katılıyorum.

selüloz
selüloz - 9 yıl Önce

entry girerken namaz kaçıyor mu kaçmıyor mu onu desinler hele?
müslümanlar her platformda kendilerini ispatlamak zorunda mı ya kaldı ki ekşi bir platform mudur? tanımları okuyup hehehe diye gülüp geçmek dışında bir işlevi mi var? bir kere "herşeye saygı" gibi saftirik bir düsturla konuşan adamaların yanında işimiz olamaz. haa diyorsanız herşeye saygılıyım o zaman ekşide takılmalar sizi bekler derim ben de. bunun dışında dibimizde mesul olduğumuz insanlar ve olaylar varken ekşiden tebliğ tripl

hakan
hakan - 9 yıl Önce

çok acele hükmetmeyin, eğer yargıçsanız tabii.. değilseniz kârınız mahza sükuttur... Allah bozmasın, ben ekşi'de kavramlarımızı/değerlerimizi savunan müminleri destekliyorum, Allah yardımcıları olsun. adına islamcı desinler velev. muhteva, gaye ve çizgi/istikamet asıldır...hele başkalarının sizi kategorize ederek, siyasi, beşerî bir fraksiyona eşitleyen tesmiyesinin ne kıymeti olabilir? bunu nazar-ı dikkate alarak yaptığın işten geri kalmak da naifliktir; kafa karışıklığı, ruh zafiyetidir.

Helin Yılmaz
Helin Yılmaz - 9 yıl Önce

İslamcılar olarak gelişmeleri geriden takip etmeyin. 10 yıl önce ekşi'yi siz kursanız güç sizdeydi. Ancak burda eleştirmeyi bilirsiniz. Sözüm yorumculara. Ekşi'de yazanlara saygı duyuyorum. Sanki hepimiz çaylak sırasında değiliz gibi adamlara çamur atmayın...

mert
mert - 9 yıl Önce

en alttaki yoruma;
peki neden inanmayanlar heryer de bizim kutsal değerlerimize saldırmak zorunda hissediyorlar kendilerini? cevap: prim yapmak.

Ahmed Giritli
Ahmed Giritli - 8 yıl Önce

prim yapmak? kimse "prim yapmak" için kutsal değerlere saldırmıyor. açık - seçik, her türlü kırıcılık ve hakaretten münezzeh olarak diyorum, bizim gibi, tanrıtanımazların, sizin "kutsal" saydıklarınıza saldırmak gibi amaçları umumiyetle nâmevcuttur (kötü niyetliler müstesna muhakkak ki). fakat siz, sizin "vardır" dediğiniz allah'ın varlığı için bir başkasıının "yoktur" demesi, bunu da yüksek sesle yapması, nedense sizin için "hakaret" oluyor. her dediğinizi kabul etmek mecburiyetimiz

banner19

banner13

banner20