Durgunluk Müslümana göre değil!

Marmara FM'de yayın yönetmenliği yapan Esra Elönü'ye Marmara FM'i ve radyoculuğu sorduk..

Durgunluk Müslümana göre değil!

“İyi şeyler duymak isterseniz” sloganlı bir radyonun Genel Yayın Yönetmenliğini yapıyorsunuz? Bunu nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

İyi şeylerin peşinde olduğumuz için bunun çok da zor olduğunu söyleyemem. Dayatmacı bir yayın yönetmeni değilim.

İşleri zorlaştırmak, zorlaştırmayı istemek, arabayı sürekli olarak yokuşa sürmek kişiye bir şey kazandırmaz, kolaylaştırınız zorlaştırmayınız hadisi şerifine uyarak yola koyulduk. Hadisin tam metni: Kolaylaştırınız! Zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz! Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilâfa düşmeyin!" şeklinde.  İyi şeyler duymak isteyenler bu nedenle Marmara FM’i dinliyor. Ben de iyi şeyler dinlensin istiyorum ve bu doğrultuda çaba sarf ediyorum.21986

Marmara FM’in yayınlarında yine de radyocuların durması gereken kırmızı çizgileri var mı?

Biz dinleyici odaklı bir radyoyuz. Elimizde tedrisat nevi’nden sunuma hazır ve mutlaka kabul görmeli, dediğimiz dinleyiciye dayattığımız bir şey yok. Marmara FM dinleyicisinin istediği şekilde hareket ediyor, onların ihtiyaçlarına cevap veriyor. Camiamızda hiç kimse bir diğeriyle aynı değil. Bünyemizde çeşitli renkler barındırıyoruz. Radyomuz ise ağırlıkta İstanbul’un bu yelpazesine cevap veriyor. Bu renklerin tümü bizim. Bizim nerede duracağımızı nerede ise koşar adım gideceğimizi dinleyicimiz söylüyor.

Son bir yıl içinde bizim mahallenin radyolarına yarım düzine kadar yenileri katıldı. Açıkça söylemeliyim ki 90’lı yılların başındaki radyocular bile çok daha kaliteli yayın yapıyorlardı. Siz bu konuda ne diyorsunuz?

Bu benim de dikkatimi çekti. Sonuç itibariyle başarılı olanlar ayakta kalacak diğerleri ise şimdiye değin olduğu gibi kapanacak. O değil de; Cemaat radyoları belli bir kesimi memnun etmek adına “Cemaatin Sesi” oluyorlar. Fakat cemaatin sesini dışarıya değil yine kendi içine duyuruyorlar. Sürekli olarak belli başlı yayınların reklamı ve sürekli olarak sloganvari duyurular yapan bir radyo yeni dinleyici kazanamaz bunu amaçlamıyordur da zaten. Hani bir deyim var: Kendileri yazıp kendileri oynuyorlar.

Esra Elönü

Muhafazakâr radyoların dinleyicileri genelde orta yaş ve üzeri gibi? İstisnalar hariç pek genç insanlara denk gelmiyorum dinlerken. Marmara FM’de durum farklı sanki?

Marmara FM dinamik bir radyo. Ruhu genç, kendi de genç. Sürekli yenilik peşindeyiz. Şunu biliyoruz bir radyo ancak dinleyicisiyle etkileşim içinde ise canlılığını korur. Radyo dinleyicileri genelde gençler. Veya şöyle diyeyim: Durgun olmayan herkes. Muhafazakar radyolarda ise gençlerin dikkatini çekecek şeyler ya az sunuluyor ya da gerektiği gibi sunulmuyor.

Ben Maramra FM’in genç ve diri kalması için çok emek sarf ediyorum. Radyo Sözlüğü programı mesela İHL Sözlük platformundaki arkadaşlara hitap etmek için. Aynı zamanda o platform da bize hitap ediyor. Etkileşim ve sinerji camiamızı her daim dimdik ayakta tutacaktır kanaatindeyim.

Önümüzdeki Ocak ayında mesela, yeni yayın dönemine gireceğiz. Birkaç genç arkadaşımız daha programcı olarak bünyemize katılacak. Marmara FM denizin ve onun üzerini örten gökyüzünün özgürlüğünü sunduğu gibi hayatın canlı renklerini hayatın grilerine tercih ediyor. Müslümanların bir kıyıda köşede oturup ellerinin arasına kafasını alıp kara kara düşündüğü dönemler inşallah geride kaldı. Biz bu ülkenin insanıyız, biz bu ülkeyiz ve bizim de renklerimiz var.

Teşekkür ederim, fark ettim de çok hızlı konuşuyorsunuz?

Aslında düşündüğüm hıza yetişmeye çalışıyorum. Pek de başarılı olamıyorum. Ben teşekkür ederim.

 

 

Kerem Abadi konuştu

Fotoğraf: Bünyamin Yılmaz

Yayın Tarihi: 02 Aralık 2010 Perşembe 19:14 Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2010, 20:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 10 yıl Önce

ve yine , yeniden söylüyorum:
hanımefendi yazmasın da ne yaparsa yapsın...

nuri
nuri - 10 yıl Önce

Aslında düşündüğüm hıza yetişmeye çalışıyorum. Pek de başarılı olamıyorum. Ben teşekkür ederim.

aman Allah'ım bu ne alçak gönüllülük :)))

Seyfullah
Seyfullah - 10 yıl Önce

Maşallah Esra göüzümüzün önünden hiç eksik olmuyor. Tam unutacak oluyoruz, boom biri hatırlatıyor.

holysin
holysin - 10 yıl Önce

sözlükler bir yere hitap etmezler. onu şey edecektim. tamam yazmıyorsun sözlükte haliyle anlamanda gerekmez. temsil etmek neyse hitap etmekte odur diyeyim netleşsin.

mehmet esen
mehmet esen - 10 yıl Önce

hanımefendi yazmasın da ne yaparsa yapsın. gerisi füruat.

kadir amarat
kadir amarat - 10 yıl Önce

Marmara FM'de ilgiyle takip ettiğimiz şehir efsaneleri programı var. Bu program tekrar yayına başladı. Açıkçası marmara fm'i dinleme sebebim oldu. Bir de web sayfasını adam akıllı yapsalar güzel olur.

zehra
zehra - 10 yıl Önce

Önceleri iyi şeyler duyardık marmara fm de, artık sona erdi iyi günler...

mematick
mematick - 10 yıl Önce

bkz: bizden geçti be..
edit: yorum %82.5 iyi, %17.5 fena olmayan niyetle yazılmıştır..


banner26