Dinleyicisinin Kalbini Önemsiyor Erkam Radyo

Erkam Radyo'nun yayın yönetmeni Selahaddin Kocaaslan, radyonun dünü, bugünü ve yayın politikası hakkında Abdullah Güner'in sorularını cevapladı.

Dinleyicisinin Kalbini Önemsiyor Erkam Radyo

Bundan üç yıl önce sessiz sedâsız yayın hayatına başlayan ve kısa bir süre içerisinde radyo dinleyicilerinin dünyasında özel bir yer edinerek “Kalbin Sesi” olan Erkam Radyo'nun dününü ve bugününü, radyonun yayın yönetmeni Selahaddin Kocaaslan ile konuştuk.

Erkam Radyo’nun yayın hayatına merhaba dediği günlerden bugünlere gelme hikâyesi ile başlayalım isterseniz… Bize yayına başlama yolculuğunuzu anlatır mısınız?

Öncelikle bizi biz yapan değerleri gündeme alan, derinlikli, nitelikli, vefâlı ve iz bırakan haberleri ile kültür sanat dünyasının nabzını tutan dunyabizim.com’a teşekkür ederek başlamak isterim söze… Tabii genelde radyoyu özelde ise Erkam Radyo’yu önemseyip sayfalarınızda yer vermeniz ayrı bir incelik… Eksik olmayınız.

Bu girizgâhtan sonra sorunuza gelecek olursak; Erkam Radyo ilk olarak 5 Temmuz 2013 Cuma günü 15:05 itibariyle Kur’ân tilaveti ile sadâsını duyurmaya başladı. Programlı yayıncılığa geçtiğimiz 16 Eylül 2013 tarihine kadar daha çok Osman Nûri Topbaş Hocaefendi’nin kaleme aldığı, Yusuf Ziyâ Özkan ve Hayri Küçükdeniz gibi değerli seslendirme sanatçılarının okuduğu kıymetli eserleri yayınladık. 16 Eylül Pazartesi sabahı ise yine Kur’ân-ı Kerim tilâveti ve müteakiben Ahmet Taşgetiren Bey ile “Medya ve Gündem Analizi” ile başlattığımız programlı yayıncılığımızı her geçen gün muhtevasını biraz daha zenginleştirerek devam ettiriyoruz. Dile kolay, nerdeyse 3 yılı geride bırakacağız. Dün gibi…

Erkam Radyo nasıl bir ihtiyacı karşılamak üzere yola çıktı? Önünüze koyduğunuz hedefler nelerdi?

Her şeyden önce evlerine, işyerlerine, vasıtalarına, en önemlisi gönüllerine misafir olduğumuz dinleyenlerimiz için farklı bir ses, özgün bir nefes olabilmeyi, sesimize kulak veren dostlarımızın kalbine dokunarak anlarına değer katmayı önemsiyoruz.

Erkam Radyo, “Kalbin Sesi’’ parolasıyla yola çıktı. Bir gönül çağrısı olmayı, Hakk’ın ve hakîkatin o gür sadâsını en güçlü bir şekilde mikrofonlarından duyurmayı tercih etti. Tabii bunu yaparken de nezîh bir dil ve üslûp kullanmayı, sade ve anlaşılır olmayı, dinleyicisinin kalbini önemseyerek, ona iyi bir yol arkadaşı olmayı hedefledi. Bizim için bir kalbe yalnız atmadığını hatırlatmak ve dinleyicilerimizin kalbî dualarına muhatap olmak çok kıymetli…

Allah’ın izni ve yardımıyla; büyüklerimizin fiilî ve kavli dualarıyla, programcılarımızın emek ve gayretleri ile ve tabii ki dinleyicilerimizin de destek ve teşvikleriyle bir radyo için kısa denilebilecek bir zaman içerisinde önemli mesafeler kat ettik. Ne kadar şükretsek az!..

Selahaddin Kocaaslan

Erkam Radyo’da hangi tür programlar yayınlanıyor?

En başta millî ve manevî değerlerimizi önemseyen, önceleyen programlara yer veriyoruz. Bu çerçevede dinî ve tasavvufî muhtevâlı programlarımız ağırlıklı diyebilirim. Çocuk, aile ve gençlik programlarımız ile 7’den 70’e toplumun her kesimini kucaklayan programlarımız var. Aynı şekilde kültür, sanat, tarih ve edebiyat sahalarında da birbirinden nitelikli programlarımızla dinleyenlerimizin anlarına değer katmaya gayret ediyoruz.

Tüm bu programlarımızın yanı sıra Erkam Radyo’da doğru, hızlı ve güvenilir haberler vermeyi de çok önemsiyoruz. Basınımızın sağduyulu ve vicdanlı kalemlerinden Ahmet Taşgetiren Bey’in hafta içi her sabah 08:00’de yaptığı “Medya ve Gündem Analizi’’ programı, haber konusunda ne kadar hassas olduğumuzun müşahhas bir göstergesi… Aynı şekilde gün içerisinde yayınladığımız haberler ve akşam haberleri de büyük özen ve titizlikle hazırlanıyor.

Erkam Radyo olarak radyo yayıncılığında nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle programlarımızda kullandığımız dil ve üslûba son derece dikkat ediyor, buna özel bir itîna gösteriyoruz. Zengin  lisânımızı en güzel bir şekilde kullanmaya gayret ediyoruz… Ne demek bu? Şu demek: Biz Erkam Radyo olarak daha çok bizim kelimelerimizi kullanıyor, uydurukça kelimelere iltifat etmiyoruz.

Radyomuzda, bir insanın ailesiyle beraber 7 gün 24 saat dinlerken huzur bulabileceği, kendini bulabileceği, ufkunu genişletecek, yolunu aydınlatacak ve anlarına değer katacak programlarımız var.

Radyomuzda program yapan isimlerin her biri ayrı bir değer. Biz de bu anlamda dinleyicilerimizin anlarına değer katmayı önemsiyoruz. Kimsenin zamanını israf etmek gibi bir lüksümüz yok. Söylediğimiz sözün, konuştuğumuz mikrofonların, bulunduğumuz stüdyoların bize bir emanet olduğunun şuurundayız, idrakindeyiz. Sözün ve mikrofonun emanet oluşunu son derece önemsiyoruz. O yüzden sözü söylerken nereye gittiğini hesap ederek, ince eleyip sık dokuyarak, düşünerek söylemeye gayret ediyoruz.   

Erkam Radyo’da program yapan isimler arasında kimleri sayabilirsiniz?

Hepsi birbirinden kıymetli, düşünen, kafa yoran, fikir üreten kanaat önderi diyebileceğimiz isimler radyomuzda programlar hazırlayıp sunmakta.

Kemal Sayar ve Sadettin Ökten

En başta radyomuzun kuruluşunda da fiili ve kavli duaları olan ve halen radyomuzda “Gönül Bahçesinden Sohbetler”ine yer verdiğimiz Muhterem Osman Nuri Topbaş Hocaefendi ve sırasıyla Erkam Yayınları ve Altınoluk Dergisi’nin kurucusu ve yöneticisi Abdullah Sert Bey, radyomuzun yayın danışmanı, usta gazeteci Ahmet Taşgetiren, Nureddin Yıldız , Ebûbekir Sifil, Muhammed Emin Yıldırım,  Prof. Dr. Sadettin Ökten, Prof. Dr. Kemal Sayar, Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu, Prof. Dr. İrfan Gündüz, Prof. Dr. Hamdi Döndüren, Prof. Dr. Ergun Yıldırım, Mustafa Akgül, Yusuf Özkan Özburun, Fahri Sarrafoğlu, Senai Demirci, Adem Ergül, Hüseyin Goncagül, Bestami Yazgan, Ender Doğan, Dursun Gürlek, Ali Rıza Temel gibi daha burada ismini sayamadığım hepsi birbirinden değerli isimler radyomuzda programlar hazırlayıp sunuyor. Dile kolay, 57 farklı programcımız ve 60 civarında programımız var, hangi birini sayalım…

Tabii bizleri her anlamda destekleyen ve yüreklendiren genel müdürümüz Murat Karaman Bey’e ve her biri sahasında usta olan hepsi birbirinden fedakâr teknik yönetmen arkadaşlarımıza da çok şey borçluyuz. Yayınlarımızın kalitesinde ve dinleyicilerimize sıhhatli bir şekilde ulaşmasında hepsinin büyük emek ve gayretleri olduğunu burada kalpten bir teşekkür eşliğinde belirtmek isterim.

Radyoculukta neyi önemsiyorsunuz?

Erkam Radyo, sesine kulak verenlerin kalbini önemseyen bir radyo... Sahici, samimi ve anlaşılır bir üslûp ile dinleyicimizin kalbine dokunmayı önemsiyoruz. Biz biliyor ve inanıyoruz ki "kalpten kalbe yol vardır." Biz de yolda olduğumuzu, yolcu olduğumuzu unutmadan dinleyicilerimize iyi bir yol arkadaşı olmaya gayret ediyoruz dilimiz döndüğünce, nefesimiz yettiğince…

Muhabbet ağları ile gönül köprüleri kurma hedefi ile yola çıktık. Sesimizi değil sözümüzü yükseltmek ve o sözü en sade, en nezih, en duru bir şekilde çoğaltmak gibi bir derdimiz var. Zira bugün bu kuşatan ve kucaklayan sese ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Dünya Bizim sayfaları vasıtasıyla kendilerine ulaştığımız tüm dostlarımıza bizleri 7 gün, 24 saat erkamradyo.com internet sitemizden dinleyebileceklerini ve facebook, twitter üzerinden de Erkam Radyo’yu takip edebileceklerini hatırlatarak; son sözü basınımızın düşünen, kafa yoran, fikir üreten vicdanlı kalemlerinden aynı zamanda radyomuz programcılarından Ahmet Taşgetiren Bey’e bırakmak isterim. Ahmet Bey, Erkam Radyo’nun misyonunu anlattığı bir yazısında şöyle özetliyor yayın çizgimizi:

“Bu radyoda;

İslam var: En kalbî boyutlarda, en sıhhatli yaklaşımlarda, en sade ve anlaşılır dilde...

Kur'an var, Rasulullah'ın muazzez şahsiyeti, altın sözleri var, bunlardan süzülen günlük hayat ölçüleri var, temel inanç çerçevesi var, tasavvuf var, hayatları ile yolumuzu ışıtan Allah dostları var... Bütün arı duruluğu ile İslam var.

Türkiye var: Bütün renkleriyle... İnsani çeşitliliği ile yücelme tutkusuyla...

Haber var: En objektif ölçülerde. Yorum var: En adaletli nitelikte. Medya ve Gündem analizi var: En derin arka plan bilgilerinde.

Aile var: Anne var, baba var, çocuklar var, sorunları irdeleyen, mutluluk reçeteleri sunan danışmanlar var, sağlık danışmanlığı var...

Gençlik var: Sorunlarıyla, heyecanlarıyla, mücadeleleriyle, kariyer arayışları... Gençliğe ulaşan, gençliği mikrofonlarına taşıyan bir radyo: Erkam Radyo...

Kültür - Sanat var: Şiirleriyle, şiir tahlilleriyle, edebiyat haberleri ve ürünleriyle, edebiyatçıların canlı sohbetleriyle...

Musıki var: Kalbin sesinden gelen ve kalplerde derin ürpertiler oluşturan musıki repertuarıyla...

Elhasıl ''Bütün bir hayat var'' Erkam'da...

Söz sorumluluktur. Onun için kalbe bağlandık ve kalpten konuşmayı tercih ettik.

Erkam ''Kalbin sesi'' olsun istedik. Kalp işçiliğine bir tuğla da bizden olsun dedik.

Kalbini önemseyenler Erkam'a bağlanacaklar. Erkam günün her saatinde, gece gündüz parmaklarının ucunda olacak.”

Ayrıntılı Bilgi: www.erkamradyo.com

 

Konuşan: Abdullah Güner

Yayın Tarihi: 07 Nisan 2016 Perşembe 12:02 Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2016, 11:28
banner25
YORUM EKLE

banner26