Cihan Aktaş'la Sohbet

Zeki Bulduk, Cihan Aktaş ile samimi bir sohbet gerçekleştirdi..

Cihan Aktaş'la Sohbet

Cihan Aktaş'la Sohbet

 

Neden yazıyorsun abla? Başka bir iş kalmamış mıydı? Tüm halı tezgahları ele mi geçirilmişti mesela "erkek egemen" dünyada; yahut müzik kapısı kapalı mıydı?

-Kitaplarla büyüdüm. Benim için bir yazar, bir başbakandan ya da çok önemsenen bir şarkıcıdan daha önemliydi. Bir raf dolusu kitap yazmak istiyordum.  Hani, başka bir alan önümde uzanamadığı için yazamamış değilim. Hangi alanda tahsil yaparsam yapayım, yazarlığa  yönelecektim nihayet.

Yazdıklarının ne hayrını gördün mesela? Ne bileyim sunni camisi, şii camisi, modern müslümanlar, postmodern müslümanlar, ılımlı ılımsız akvam-ı beşer az mı ağrıttılar başını?

-    Bir kavme olan düşmanlığınız sizi o kavim konusunda adaletsizliğe sevketmesin, şeklinde bir ayet-i kerime var ya...  Çok seviyorum bu ayeti.  Gözü kör hayran, eleştirel bakmaktan kaçınan bir mukallid, bir yerin adamı olmadığın takdirde, bir de yazıp duruyorsan, birileri başını ağrıtacaklardır elbet.  

Ömrünüz yollarda geçiyor... Bir ülkeden ötekine. Yerleşebildiniz mi? Leon filmindeki gibi söyleyeyim:Kök salabildiniz mi abla?

-Yerleşemedim. Hani, öyle bir noktaya geldim ki, yerleşmeyi önemsemiyorum bile. Yerleşemeden yaşamanın da güzellikleri var. Çok klişe bir ifade olacak ama, dilde yerleşmeye çalışıyorum.

Biz adam olmak istemesek de birileri adam etmeye devam edecek mi? Yahut "Üç İhtilal Çocuğu"na ne oldu? Dördüncüyü de bulabildiler mi?

-  Artık darbeler daha sofistike yollarla yapılır oldu.  İletişim araçları sağolsunlar. Bir yandan kirlilik yayıyorlar, diğer yanlarıyla da kitlelerin manipule edilmelerini zorlaştıran bir rol yükleniyorlar.  

Hikaye...Şöyle beylik demeyeceğim, anaç bir cümleyle ne dersiniz hikaye için?

-  Hikaye yazarın kişilere ve vakalara yeni bir örtü giyindirme çabası. Maharetinize göre iyi veya kötü olabilir bir giysi. Bazen dikiş izleri görünür, bazen potluklarıyla göz yorar. Bazen de hayata başka bir şekilde de bakılabileceğini gösteren bir uyumu vardır giysiyle içindeki bedenin.

"Sistem İçindeki Kadın"a ne oldu? Sistemsiz olduğunu işitmiştim, doğru mu?

- Zizekçi bir yaklaşımla, günümüzde sistem içinde tutulmaya çalışılan tabilerin ve madunların  ancak bir ucu açık bırakılan arazilerde nefes alabildiği yorumunu yapabiliriz.  O açık uçtan nereye çıkılacağı size bağlı. Uçuruma mı, gül bahçelerine mi, bir miting meydanına mı, bir mutfağa mı...

Müslümanlar mizah yapamaz diyorlar. Sizce yalan mı bu "laf". İşin özü "modern müslümanlar" hiç bir şey yapamazlar da diyorlarmış. Mesela oy, otomobil, pc, çakı, tarak vb kullanıp, insan kullanmadıklarını duymuştum, doğru mudur?

-Şakacı, espriye yatkın bir insanmış Allah'ın Resulü… Bu da elbette üst seviyede bir zekanın göstergesi. "Müslüman Mizah Yapamaz mı?" Cafcaf için bu başlıkla Taraf"a bir yazı yazmıştım. 

İran...Hafız'ın mezarına uğradınız mı? Hafız orada mıydı?

-Ne hoş ve benim açımdan derin bir soru!  Hafız'ın mezarı Yahya Kemal'in hiç solmayan gülüyle hâlâ orada.  Bu gülden bana ilk söz eden annemdi. Ne yazık ki Şiraz'a götüremedim onu. Bir kez geldi İran'a. Baş ağrısı çekiyordu. Şehirler arası yolculuk yapmak istemedi.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü ile Anayasa Mahkemesi arasındaki  tek temel farkı söyler misiniz?

-Biri zamanını şaşıran bir millete vaktin kıymetini bilme ve bildirme iddiasında bir gayretkeşliğin ironisini temsil ediyor, diğeri ise Türkiye'ye, çağdaş uygarlığı yakalama adına vakit kaybettiriyor.

Ne olacak bu Müslüman kadın yazarların hali? Mesela maskülen müslüman jargonu silebilecekler mi dilimizden?

-Edebiyatta özellikle 90'larda bir kadın edebiyatçılar olgusu bir hayli belirgin. Dil ve üsluptaki değişimler çok daha geniş zaman dilimleriyle ve yıkayan/yenileyen büyük kanalların/akıntıların oluşumuyla ortaya çıkıyor.   

En sevdiğiniz duayı bizim için de eder misiniz?

En sevdiğim dua bende kalsın, ikincisini aktarayım: Allah'ım, bu dünyada ve öte dünyada razı olduğun kulların arasına kat beni ve sevdiklerimi ve mustazaf kullarını, benden yüz çevirme ve onlardan da ve şaşırtma yolumu ve onlarınkini de, bana istikamet ver ve onlara da.

 

 

 

Zeki Bulduk, bizi sımcıcak bir sohbete ortak etti...

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2010, 12:00
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Orhan Özekinci
Orhan Özekinci - 12 yıl Önce

bir raf dolusu kitap yazmak için yazmamıştır cihan abla...

banner19

banner13

banner26