banner17

Cennete Otostop adı nasıl çıktı?

Adem Özköse 'Cennete Otostop'tan sonra direnişçilerle yaptığı röportajları da kitaplaştıracakmış.

Cennete Otostop adı nasıl çıktı?

Gerçek Hayat’taki yazı ve röportajlarından tanıdığımız Adem Özköse ile yeni çıkan ve büyük ilgi gören Cennete Otostop isimli kitabını konuştuk.

Adem Özköse, Cennete Otostop
(+)

Biz Adem Özköse’yi savaş muhabiri olarak biliyoruz. Bundan dolayı ilk kitabınızda bize savaş bölgelerinde yaşadığınız olaylardan bahsedeceğinizi düşünüyorduk. Fakat karşımıza çok farklı bir kitapla çıktınız. Niçin böyle bir tercihte bulundunuz?

Sonradan İslam’a giren mühtedilerle tanıştıkça, onlarla arkadaşlık kurdukça kendimi birden bambaşka bir dünyanın içinde buldum. Hepsinin hikâyesi birbirinden ilginç, birbirinden farklıydı. Mühtedilerle sohbet ederken bazen sohbetimiz bir yerinde kesiliyor ve birlikte gözyaşı dökmeye başlıyorduk. Bu röportajların birçoğu gözyaşlarının, uzunca susup düşüncelere dalmanın eşliğinde yapıldı. Cennete Otostop’taki röportajları yaparken olaya salt bir gazeteci gibi yaklaşmadım. Onları anlamaya, hissetmeye, anlattıklarından kendime de dersler çıkarmaya çalıştım. Mühtedileri dinlerken Allah’ın mühtediler vasıtasıyla bize mesajlar gönderdiğini, onlardan ibret almamız gerektiğini de düşündüm. Daha sonra her biri insanın kalbini genişleten, insana ders veren bu güzel hikâyeleri insanlara ulaştırmak için sabırsızlanmaya başladım. Bundan dolayı kitap olarak önceliği Cennete Otostop’a verdim. Kitap çıkalı yaklaşık iki hafta oldu. Kitap hakkında aldığım tepkileri göz önünde bulundurunca Cennete Otostop’u çıkarmada iyi ki acele etmişim diyorum.

Kitapla ilgili okuyuculardan ne tür tepkiler alıyorsunuz? Ayrıca kitabın bu kadar ilgi görmesini neye bağlıyorsunuz?

Cennete Otostop her şeyden önce bir kere başlandığında ara verilmeden okunan, elden bırakılamayan kitapların cinsinden. Genç bir okuyucum birkaç gün önce bana bir mesaj atmış. Mesajda aynen diyor ki: “Abi, 24 yaşındayım. Şu ana kadar annemin bir kere bile kitap okuduğunu görmedim. Cennete Otostop’u alıp eve götürmüştüm. Kitap annemin dikkatini çekmiş. Şöyle bir göz atmaya başlamış ve bir daha elinden bırakamamış. Cennete Otostop sayesinde annem belki de hayatında ilk defa baştan sona bir kitap okudu.” Kitabı okuyan herkes çok beğeniyor. Bir kaç gün önce de Gökhan Özcan Ağabey Yeni Şafak’taki köşesinde kitap hakkında “Sahibini arayan iman” başlığıyla güzel bir yazı yazdı. Kitapla ilgili bu tür güzel tepkilerle karşılaşınca ben de ister istemez mutlu oluyorum. İnşallah Cennete Otostop bizlerin elimizdeki mücevherin, İslam’ın kıymetini daha iyi anlamamıza, birilerinin de hidayete ermesine vesile olur.

Adem Özköse
(+)

Dindar çevredeki bazı entel tipler yabancıların hidayete eriş öyküleri ile ilgilenmeyi aşağılıyorlar. Bu tavrı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok sağlıksız bir durum bu. Şunu anlayabilirim. Batılıların Müslüman olmasına ihtiyacımız yok, tepki buna ise eyvallah. Anlarım ama öyle bir kompleksimiz yok Allah'a şükür! Eserime ve üzerime hiç alınmam ama böyle bir kompleksin varlığı beni de rahatsız etmektedir. Belki de o küçümseyen arkadaşlar, o, gözlerinde çok kıymetli olan Batılının İslam’ı seçmekle kıymetlerini kaybettiklerini düşünüyorlar. 'Bu da Müslüman oldu, bizden farkı yok artık. Ne kompleks duyayım ki artık' diyorlardır!?

Hidayete erenlerin hikâyeleri dışında bir de ‘hidayet romanları’ denilen bir furya vardı eskiden. Onlar da bu aşağılanmadan nasibini alıyor, bu tür çalışmaları çok ‘banal’ bulduklarını söylüyorlar?

Anlatımı sloganik, içeriği zayıf olan yazı ve kitapları ben de beğenmiyorum. Hidayet romanlarını, öykülerini Mustafa Kutlu, Rasim Özdenören veya Sibel Eraslan kaleme alsaydı, entel arkadaşlarımızın bu tür kitaplara bakışı daha farklı olabilirdi. Bir de iki yabancının kitabını okumakla kendilerini entel sanan arkadaşlarımız var. Bunlar acayip komplekslidirler. Mesela telefon açtıklarında size “selamünaleyküm” değil de “merhaba” derler. Onlara göre Filistin, Afganistan için düzenlenen gösterilere katılmak gereksizdir; ama nargile ‘cafe’lere takılmak entelliğin en büyük alametidir. Bu arkadaşlarımız Ömer Karaoğlu’nu dinleyenleri de müzikten anlamayan zavallılar olarak görürler. Ama Lorena veya Madonna’yı dinlediğinizde bunların nazarında çok kültürlü gençler olursunuz. Aralarında bazı başörtülü kız kardeşlerimizin de bulunduğu bu arkadaşların bir an önce iyileşmeleri, izzet sahibi insanlar olabilmeleri için şimdilik elimizden dua etmekten başka bir şey gelmez sanırım. Neyse Ramazan Ramazan bu faslı daha fazla uzatmayalım.

Adem Özköse
(+)

Kitap için ilginç bir isim seçilmiş. Niçin Cennete Otostop?

Aslında kitabın ismini, kitap basılmadan önce okuyan bir büyüğümüz tavsiye etti. Biz de bu ismi çok sevdik. Kitapta, otostop çekip Almanya’da yaşayan bir Türk’ün arabasına binen, bu Türk’le tanıştıktan sonra bütün hayatı değişen bir mühtedinin de hikâyesi var. Bu hikâye, kitabın ismi için de bir ilham kaynağı oldu.

Bu kitap diğer ihtida kitaplarından daha farklı geldi bize. Peki, size göre Cennete Otostop’un diğer ihtida kitaplarından farkı nedir?

Türkiye’deki ihtida kitapları daha çok internet sitelerinden veya yabancı dille yazılmış bazı kitaplardaki hikâyelerin toplanmasıyla oluşturulmuş kitaplar. Bu kitapların bazılarını faydalı buluyorum. Fakat Cennete Otostop bu kitaplara göre daha orijinal duruyor. Çünkü Cennete Otostop’a konu olan insanlarla teker teker görüşme, onları dinleme, hissetme ve bu dinlediklerimi kaleme alma fırsatı yakaladım.

Cennete Otostop’ta anlattığınız ihtida hikâyelerini dinlerken sizi en çok hangi hikâye etkiledi?

Dinlediğim her hidayet öyküsü beni çok etkiledi. Günlerce bu öykülerin etkisinden kurtulamadım.

Afganistan’a yaptığım seyahat esnasında hidayet öyküsünü dinlediğim Avustralyalı bir askerin öyküsü vardı. Bir dönem Doğu Timur’da Müslümanlara karşı savaşan bu asker,  Müslüman olup Taliban saflarına katılmıştı. Onunla Afgan dağlarının zirvelerinde yaptığımız bu ibret verici sohbeti ve yan yana kıldığımız namazın lezzetini sanırım ömrümün sonuna kadar kalbimin bir yerlerinde tutacağım. Cennete Otostop’ta anlattığım Brezilyalı eski papazın, İngiltereli Abdülhakim’in, Hıristiyan bir misyonerken Müslüman olan Malezyalı kızın, Taylandlı Budist rahibin, Almanyalı eski bir ‘hippi’nin, yine İngiltereli uyuşturucu kaçakçısının, bir dönem Amazon’da yerlilerle birlikte yaşayan Latin Amerikalıların hidayet öykülerini dinlerken de çok etkilendiğimi söyleyebilirim.

Adem Özköse
(+)

Sizinle ilgili merak ettiğim birkaç soru da sormak istiyorum. Mesela Adem Özköse hangi internet sitelerini takip eder?

Time Türk, Haber Kültür, Dunyabizim.com, Haber Taraf, Haber 5, 8 Sutun, Dünya Bülteni, Haksöz Haber, Sütun Haber, İsra Haber yakından takip etmeye çalıştığım sitelerin başında geliyor. Özellikle Dunyabizim.com ve Haber Kültür bana büyük bir coşku ve umut veriyor. Türkiye'de böyle kaliteli, samimi, içten gençler olduğu için seviniyor, onlarla gurur duyuyorum. İnşallah buralardan gelecekte iyi adamlar, güzel işler çıkacak. Bazen içimden şu Dunyabizim.com veya Haber Kültür’deki arkadaşlar bir dergi çıkarsalar da, biz de zevkli zevkli okusak diye geçiriyorum.

Gerçek Hayat’taki röportaj ve yazılarınızı yakından takip eden bir okuyucu kitleniz var. Bu okuyucu kitleniz daha çok kimlerden oluşuyor?

Benim okuyucularım daha çok İttihad-ı İslamcı, yumrukları sıkılı; Gazze, Afganistan, Patani, Irak ve Ümmet-i Muhammed diye bir derdi olan İslamcı gençlerden oluşuyor. Bu gençler Şam’ı, İsfahan’ı, Bosna’yı, özellikle de Kudüs’ü deli gibi özlüyorlar.

Ömer Muhtar’ı, Malcom X’i, Abdullah Azzam’ı, Aliya’yı çok seviyorlar ve Sezai Karakoç’a, Necip Fazıl’a, şehit Seyyid Kutub’a, Bediüzzaman Said Nursi’ye büyük saygı duyuyorlar. Son derece samimi olan ve kimi zaman âşık olarak, kimi zaman kavga ederek, kimi zaman da dünyanın farklı yerlerindeki mazlum kardeşleri için sokaklara çıkarak slogan atan bu arkadaşları ben de çok seviyorum.

Gerçek Hayat dışında hangi dergileri okuyorsunuz? Özellikle gençlere hangi dergileri tavsiye edersiniz?

Şam’da yaşadığım için Türkiye’de çıkan dergileri düzenli olarak takip edemiyorum bu aralar. Gerçek Hayat bile bazen elime haftalar sonra geçiyor. Yine de bizim İslamcıların çıkardığı dergileri okumaya, onlardan istifade etmeye çalışıyorum. Beni genç arkadaşlar için dergi ismi vermeye zorluyorsanız Kurtuba’yı, Genç dergisini, Mecra’yı, Genç Öncüler’i, Genç Doku’yu tavsiye edebilirim. Bu arada Kurtuba artık aylık çıkmaya başlayacakmış. Bu son zamanlarda aldığım en güzel haberlerden biri.

Cennete Otostop’tan sonra hangi kitaplarınızı bekleyelim? Yeni çalışmalarınız var mı?

Bundan sonra inşallah dünyanın ünlü direnişçileriyle, savaşçılarıyla ilgili bir kitap gelecek. Bu kitapta Çakal Carlos’tan Filistinli kadın korsan Leyla Halid’e, Molla Dadullah’tan Bush’a ayakkabı fırlatan Muntazar Zeydi’ye, Patanili, Morolu, Gazzeli, Iraklı direnişçilere kadar birçok direnişçiyle yaptığım görüşmeler ve onlarla ilgili gözlemlerim yer alacak. Furkan’ın şehadet günü olan 31 Mayısta da şehidimizle ilgili bir kitap yayınlamayı düşünüyoruz. Başka çalışmalarım da var. İnşallah onları da zamanla paylaşırız.

 

Taner Altun, gözünü budaktan sakınmayan bir 'adam'la konuştu

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2016, 13:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
yasin şafak
yasin şafak - 9 yıl Önce

merhaba da güzel bir selamdır adem selamunaleykümün yanında.
kitabın hayırlı olsun.

hatice kubra
hatice kubra - 9 yıl Önce

Adem abi,
Rabbim yolunu acik etsin her daim, ayaklarini sabit kilsin, vaktine bereket versin.
Diger kitaplarini ve calismalarini da dort gozle bekliyoruz.
Tebrik, takdir ve tesekkurlerimizle...

Abdullah Sabit
Abdullah Sabit - 9 yıl Önce

Kitaptaki gerçek hikayeler o kadar güzel o kadar anlamlı ki o kardeşiniz yanınızda olsa da şöyle doyasıya bir sarılsanız...

İmanın, İslamın ne kadar güzel bir nimet olduğunu hatırlattığı için...

Gözlerinde kulluğun kardeşliğini ışıltısını hissettiğiniz için...

Gökhan Özcan diyor ki:
Kendi imanının tadını henüz alamamışlar için yapılabilecek en iyi şeylerden biri imanının tadını almışların söylediklerine kulak vermek olmalı.

OKUYUP AĞLAMALI...
AĞLAMALI...
AĞLAMALI...

mehmet yiğit
mehmet yiğit - 9 yıl Önce

Adem ağabeyden Metris Cezaevi hatıralarını duymakta istiyoruz.. Yolu açık olsun..

makbule
makbule - 9 yıl Önce

ALLAH razı olsun Adem abi!Hayr olsun,hayırlı olsun cümlemize..inşallah devamı en kısa zamanda gelir.

banner19

banner13

banner20