Çantam büyük, içine epey kitap sığıyor

Sitemizin velûd yazarlarından, birlikte Sezai Karakoç'un Yitik Cennet'inde gezindiğimiz Mustafa Nezihi Pesen ile okuduğu kitaplar hakkında konuştuk. Ahmed Sadreddin sordu.

Çantam büyük, içine epey kitap sığıyor

 

 

Kalbi Müslüman’ca endişelerle çarpan müziğin, filmin ve kitabın iyisini bilen, bir yılı aşkın bir süredir Üstad Sezai Karakoç’un “Yitik Cennet”ini klasik eserlerle takviyesiyle okuyarak, kitap içindeki seyrimizde bize rehberlik eden muhterem Mustafa Nezihi Pesen’e, kitaplar ve okumaları hususunda sorular yönelttik.

Şu an hangi kitabı/kitapları okuyorsunuz?

Çantam büyük. Rengi siyah. Muhtemelen deri. İçine epey kitap sığıyor. Çantamda taşıyıp dışarılarda ve evde okumaya devam ettiğim bazı kitapları sayayım. Rasim Özdenören Ağabey’in “Eşikte Duran İnsanı”nı epey bir süredir hem yanımda bulunduruyorum hem okuyorum. Mahir İz Hoca’nın “Yılların İzi”ni uzun bir aradan sonra yeniden takip etmeye başladım. Özellikle birinci meclis kâtipliği yapmış olmasından dolayı, o dönemle ilgili yazdıkları çok mühim. Mehmed Akif’in Üsküdar’dan Kandilli’ye dek yürüyüşüne hayran oluyorum. Akif'in İhsaniye’de bir evde ikamet ettiğini öğreniyorum ve yerini merak ediyorum.

Hatırat nevinden okuduğum iki kitap daha var. Bir Ömür Boyunca’yla Refik Halid Karay’ın macerasının bir kısmına tanık oluyorum. Sonra dönüp Yakup Kadri’nin, “Gençlik ve Edebiyat Hatıraları”na bir daha dalıyorum. Çantada genellikle bir iki irfani/tasavvufi kitap olur. Konevi’nin telif ettiği, “Hadis-i Erbain”i ve Hâkim Tirmizi’nin, “Kalbin Anlamı”, bugünlerde istifade etmeye çalıştığım iki eser. “Şeriattan Kanuna” diye bir kitaba da başladım ama adamın fena oryantalistliği, biraz canımı sıktığından şimdilik okumayı durdurmuş bulunuyorum.

Kendinize ait bir kitap okuma usûlünüz var mı?

Yaş ilerledikçe okuma tarzı değişir zannediyorum. Bazı kitapların muhteviyatına şöyle bir göz gezdirip o günlerde en çok merak ettiğiniz, üzerinde düşündüğünüz bölümlerini okuyorsunuz ya da daha erken yaşlarda bende, kitabı yarı yolda bırakmamak diye bir huy vardı. Artık bana çok iyi seslenmediğini anladığım kitabı, şöyle nazikçe bir rafa bırakıyorum. Kitaplığımı ziyaret edip, o anki ihtiyacıma göre kitap seçtiğim de oluyor. Bazen de birdenbire bir kitap bana bulunduğu raftan göz kırpıyor. Kendisini kıramıyorum.

Bir seneden fazladır Yitik Cennet okuyoruz arkadaşlarla. Kısas-ı Enbiyalar, Mesnevi-i Şerifler, Füsusu'l Hikemler, tefsir kitapları, işari tefsirler, Peygamber Efendimiz’i çeşitli yönleriyle anlatan çok farklı kitaplar okuduk mesela... Bir konudaki ısrarlı takip, insanı Rahman’ın bereket ve nimetle sarıyor. Şükürler olsun.

Kitap fuarlarına gider misiniz?

Yayınevlerine gitmeyi daha çok tercih ediyorum. Hem daha acelesiz ve rahat dolaşma imkânı var oralarda. Hem bazı yayınevlerinde sohbet ortamı oluşabiliyor. İndirimler de iyi. Fuarlara çocuklarımla gitmek için çabalıyorum. Ama fuarlardaki indirimler çok düşük ve bu beni rahatsız ediyor ve hatta kızdırıyor. Fuarların uzaklığı ve yavan kalabalığı da can sıkıcı bir unsur. Gene de fuarlara gitmemeyi prensip edinmiş değilim.

Takip ettiğiniz bir süreli yayın, dergi ya da site var mı?

Dünyabizim, Püfterem ve Popülist Kültür sitelerinde yazı ve şiirlerim yayınlanıyor. Oralardaki ve başka bazı sitelerdeki güzel yazıları kaçırmamaya çalışıyorum. Ayda bir kaç dergi aldığım oluyor. Fakat çok kesin ve net bir takip tarzım yok dergilerle ilgili. Bu hem maddiyatla ilgili, hem de dergilerin fazlalığından kaynaklanan bir takip zorluğu. Bu yüzden farklı zamanlarda farklı dergilerden takip ettiklerim oluyor. Ayrıca gazete bayilerinde ve dergi satılan yerlerde dergilerin beğendiğim şiirlerini okuyorum sonuna kadar. Hatta bazen bir kaç kere...

Varlığına dikkat çekmek istediğiniz bir kitap, dergi ve ya yazar var mı ?

Niyâzi-i Mısrî’nin, “İrfan Sofraları”, Abdülkadir Geylani Hazretleri’nin bütün eserleri, Necmüddin-i Dâye’nin, Mirsadül-İbad’ı, William Chittick’in, “Kosmostaki Tek Hakikat”ı, Tarnas’ın, “Batı Düşüncesi Tarihi” ve Sezai Karakoç’un kitapları... Liste uzun. Zaten yazılarımın çoğunda, öneminin ve büyüklüğünün farkına vardığım eserlerden ve şahsiyetlerden bahsediyorum. Allah yolumuzu ve gönlümüzü sevdiklerinin himmet ve duasıyla aydınlatsın.

 

Ahmed Sadreddin sordu

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 14:21
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26