Burası edebiyat kıraathanesi!

Türk Edebiyatı Vakfı gençleri davet ediyor!

Burası edebiyat kıraathanesi!

Türk Edebiyatı Vakfı yeni projelerle geliyor. Vakfın yönetim kurulu üyesi Belkıs İbrahimhakkıoğlu ile Türk Edebiyatı Vakfı’nı, gençlere yönelik yeni projelerini ve Türk edebiyatının şu anki halini konuştuk.

Belkıs İbrahimhakkıoğlu
(+)

Çarşamba Sohbetleri devam ediyor mu?

Evet, sohbetler çok güzel bir şekilde devam ediyor.

Organizasyonu kimler yapıyor?

Cemal Bey ve ben organize ediyoruz sohbetleri.

Ne şekilde duyuruyorsunuz peki, belirlediğiniz yol nedir?

Aylık bir programımız var. Gazetede ve radyoda yayınlıyoruz programlarımızı. Tabii iyi bir sekreterya da lazım. Çünkü Türk Edebiyatı Vakfı’nın yaptığı güzel çalışmaları hakkıyla duyuramıyoruz.

Yeni projeleri var mı Türk Edebiyatı Vakfı’nın?

Evet var. Ben özellikle gençleri dâhil etmek istiyorum programlarımıza. Gençlerin ciddi çalışmalar yapabilecekleri, bu çalışmaları sunabilecekleri müsait bir ortam hazırlamak. Sinema, edebiyat, felsefe üçgeninde, insanların neye ilgileri varsa bu anlamda onları bir araya getirmek.

Türk Edebiyatı Vakfı
(+)

Yalnız, vakfın ağır bir duruşu da var gibi, sanki gençlere çok da açık gözükmüyor?

İşte ben de öyle olmasın istiyorum. Ahmet Kabaklı Hocanın zamanında öyle değildi aslında, kapılar çok açıktı. Ama hocanın vefatından sonra vakıf bir toparlanma telaşına düştü. Son dönemde de gelen gençler ciddi dursun gibi bir hava var ama bunu dağıtacağız elbette. Gençler gelsinler yeter ki. Vakfın aşağıdaki geniş girişinde “Edebiyat Kıraathanesi” olacak. Burada edebiyatçıları okuyucuyla buluşturacağız. Vakfın kendi bünyesi içerisinde bir gençlik kolu olsun istiyorum. Manevi ortamı da sıcak gelecektir.

Gençlerin de bu işin ehli insanlarla oturup konuşmaya ihtiyacı var. Çünkü piyasa kendini yazar ve şair diye sunanlarla dolu…

Maalesef ki ortam artık öyle. Suçıktı’da yaşanan bir olay var, şairleri buluşturan bir program. Orada Zafer Acar’ın adının yazıldığı sayfalar koparılmış. Bu çok ayıp bir şey. Birilerini savunmaya çalışmıyorum, bu davranış kime yapılırsa yapılsın kabul edemem. Aradım Kültür Bakanlığı’nı, anlattım. Madem bir iş yaptınız arkasında durun, bakın birileri diğer bir şaire şunları yapıyor. Bu şairlere yakışır bir durum mu? Kimlerin yaptığını da tam olarak bilmiyorum ama davranış çok çirkin. Kültür dünyası dedikoduyla besleniyor, olacak iş mi? Beğenmeyebilirsin tamam, ama metin üzerinden beğenmemezlik de değil, hemen şahsa saldırı var. Gerçek bir yazar ve şair bugüne konuşmaz, 100 yıl sonrasına konuşur. Süslü süslü cümleler kuruyorlar, kitabı kapatınca soruyorum, bana, dünyama bir şey katıyor mu diye...

Kıskançlık mı var yazarlar-şairler arasında?

Evet, var tabii… İyi bir eseri görmezden geliyorlar ya. Bunlar hoş değil. Niyet çok önemli. Ben yazıyı niçin istiyorum? Şu ayıp değil, belki de popüler olmaktır o kişinin amacı. Bunu samimiyetle söyledin mi sorun değil. Ama söylediğin başka, yaptığın başka, niyetin başkaysa o yalan kendini sonunda duyurur. İnsanlar sizi idare ederler ama yaptığınız işi de niçin yaptığınızı bilirler yani. Kelimelerin ruhu vardır. Bir yazı aynı cümlelerle hatta tamamen aynı yazılmış olsun, inanın yazan kişiye göre o değişir. Mesela hesapla yazılan bir şey ifade etmezken, kalben yazılan gelir sizi kalbinizden vurur. Kelimeyi kâğıda dökenin niyeti oraya dökülür. Bu işin mahfilleri yok. Eğitimi verilmiyor. Ne oldum delisi olmamak lazım.

 

Pınar Ulaş sordu

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2010, 18:32
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kehribar tesbih
kehribar tesbih - 10 yıl Önce

evet iyi hoş da e hani yeni dönem neler yapılacağına dair bilgi? çarşamba sohbetleri de nedir mesela, hiç katılmamış biri için? kıraathane dışında nesi var bu mekanın? dersler, seminerler ücretli midir, kayıt gerektirir mi vs. vs.

banner19

banner13

banner26