Bülent Ata: Yolculuklarda Okumak Güzel; Bu Yüzden Tren Yolculuğunu Tercih Ediyorum

''Yaşlarına uygun kolay okunabilir kitaplardan başlayarak ve giderek öğretmenlerinin de aklına gelmeyecek cins bazı yazarları keşfetmeleri için çocukların masalarına bırakıyorum. Severlerse okuyorlar, sevmezlerse ısrar etmiyorum.'' Bugün Dünyabizim Kitap Söyleşileri için Bülent Ata’nın kapısını çaldık.

Bülent Ata: Yolculuklarda Okumak Güzel; Bu Yüzden Tren Yolculuğunu Tercih Ediyorum

Bugün Dünyabizim Kitap Söyleşileri için Bülent Ata’nın kapısını çaldık. Kendisi kelimeleri çocuklar gibi seven, büyüklerin küstürüp kaçırdığı kelimelerin peşinden koşturan bir şair ve hikâyeci.

Kimya, elektronik, matematik okuyanlar da güzel hikâyeler yazabilirmiş. Bülent Ata bunun en güzel örneği. Ayrıca Osmanlı Tokadı, Seksenler, Leyla ile Mecnun ve Yamak Ahmet gibi unutulmaz dizilerde de katkısı olan ve Asuman Bir Deli Kız, Rüya Dedeftifi ve İnsan Aldanır kitaplarıyla her yaştan okurun kalbini fethetmeyi başaran Bülent Ata’ya sözü bırakalım:

Şu an başucu kitaplarınız hangileri? Döne döne okuduğunuz kitaplar var mı? Tabii niçin bunlar?

İmam Şarani’nin El-Uhudü’l-Kübra isimli eserini dönüp dönüp yeniden okuyorum. Bende bir ilaç etkisi yapıyor. Vitamin almak gibi.

Çalışırken, yolculuk yaparken veya okurken ne tür müzikler dinlersiniz?

Çalışırken genellikle yabancı müzik dinliyorum. Türkçe müzik sözleri zihnimi meşgul edebildiği için çalışırken pek tercih etmiyorum. Yolculuklarda daha çok yerli müzik dinlerim. Daha soft müzikleri çalışırken tercih ediyorum. Bir dönem Sting ve Tracy Chapman dinlerdim sıklıkla ve son iki yıl Bollywood film müzikleri dinledim. Ama dönemsel şeyler bunlar, şimdi dünya müziği dinliyorum. Yeni keşifler…

Nasıl okumayı seversiniz? Sizin için ideal bir okuma biçimi ve ortamı var mı?

Yolculuklarda okumayı seviyorum. Bu yüzden tren yolculuklarını tercih ediyorum. Yanımda sürekli benimle gezen bir iki kitap olur. Metroda, otobüste açıp iki sayfa okurum. Bazen evde salonda kendime bir çay alıp okuyorum.

Arayıp da ulaşamadığınız veya çok zor bulduğunuz kitaplar var mı?

Bir dönem bunu çok önemserdim. Aradığım, bulmaya çalıştığım kitaplar olurdu. Mesela William Faulkner’ın kitapları. Nihayetinde Lekeli Günler, Ses ve Öfke ve Sartoris’in baskısı olmayan ya da farklı çevirileri olan nüshalarını araya araya bulmuştum. Lekeli Günler’i mesela akşam karanlığında Kızılay’da bir üst geçitte, yerde satılan kitaplar arasında bulmuştum. Çok heyecan verici bir andı.

Okurken “bunu ben yazmalıydım” ya da “tam da beni anlatıyor” dediğiniz kitaplar oldu mu?

Çok oldu, dönem dönem bazı yazarlara odaklanmakla ilgili, ya da ortak noktalar keşfetmek sebebi ile bunu hissettim. John Fante, Richard Brutigan, Rasim Özdenören, Barış Bıçakçı, Atilla Atalay, Zeynep Delav.

 

Filmi yapılsaydı mutlaka izlerdim dediğiniz roman, hikâye, tarihi olay ve şahsiyet var mı?

Ahmet Cevdet Paşa’nın hayatını mini dizi yapmak istemiştik, olmadı. Bir gün yapılabilse izlemek isterdim. Rasim Özdenören’in hikâyelerinden bir dizi senaryosu yazdırmıştık, o da bir gün yapılabilse keşke. Çarpılmışlar

Ailece okuduğunuz veya bilhassa çocuklarınıza okuttuğunuz kitapları soralım bir de?

Hazreti Ali’nin Cenkleri’ni ve Boratav’ın Anadolu Masallarını okumuştuk çocuklarla birlikte. Okullarda öğretmenleri kendi ideolojik çizgilerini yansıtan yazarlar tavsiye ediyorlar. Bunu dengelemek için belki Necip Fazıl’ı, Rasim Özdenören’i, Cahit Zarifoğlu’nu tanısın diye kitaplar öneriyorum. Yaşlarına uygun kolay okunabilir kitaplardan başlayarak ve giderek öğretmenlerinin de aklına gelmeyecek cins bazı yazarları keşfetmeleri için masalarına bırakıyorum. Severlerse okuyorlar, sevmezlerse ısrar etmiyorum.

Genellikle tatil nazarıyla bakılan yaz ayları başladı, siz nasıl dinlenmeyi tercih edersiniz?

Ben tatil diye bir şey bilmiyorum. Sevdiğim bir işi yapmak, bir dostu ziyaret etmek, bazen seyahatler tatil oluyor benim için. Çocuklar büyüdükçe bir yerlere gitmek istiyorlar elbette ve onlar için artık birkaç yıldır deniz kenarına bir yerlere gitmeye başladık.

Kitaplarınızı nereden temin edersiniz?

Kitapevlerinden ve internette kitap satışı yapan sitelerden. Eskiden ikinci el ve sahaflardan gezip çok kitap almıştım ama artık buna vakit ayıramıyorum. Yine de denk gelirse ikici el kitapçılarda kaybolma ihtimalim var.

 

Röportaj: Munise Şimşek

Yayın Tarihi: 04 Temmuz 2018 Çarşamba 10:51 Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 14:29
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26