Bülent Ata: Ramazan'da Zamanı Yavaşlatıp İnsanları Gözlemliyorum

''Ramazanın bir atmosfer olarak, eski bir arkadaş olarak çıkıp gelmesini hissetmeye çalışıyorum. Bilmediğim camilere ve uzun zamandır görüşmediğim insanlara gidiyorum.'' Bülent Ata ile kısa bir Ramazan söyleşisi gerçekleştirdik.

Bülent Ata: Ramazan'da Zamanı Yavaşlatıp İnsanları Gözlemliyorum

Dünyabizim’de birkaç senedir Ramazan ayına özel her gün Ramazan-ı Şerif yazıları ve alıntıları paylaştık. 2014’te birçok şair, yazar, ilim adamı Dünya Bizim için Ramazan-ı Şerif'e özel yazılar yazdılar: //www.dunyabizim.com/7541/dunya-bizim-icin-yazdi/tags 2015’te ise alıntılar yaptık: //www.dunyabizim.com/8501/ramazana-dair/tags

Bu sene de ilim, kültür ve edebiyat dünyasında isimlerle kısa kısa Ramazan-ı Şerif söyleşileri yapalım dedik. Bu söyleşilerde bugünkü konuğumuz şair, yazar Bülent Ata

Ramazanınız genel itibariyle nasıl geçer? Öncesinde Ramazan'a dönük bir planlama yapar mısınız? Böylesine mübarek vakitleri nasıl değerlendirirsiniz?

Ramazan ayını yazı yazarak ve okumayla değerlendirmeye çalışıyorum. Zamanı yavaşlatıp çocukların, yaşıtlarımın ve büyüklerin Ramazan’daki davranışlarını gözlemliyorum. İbadetlerime dikkat etmeye çalışıyorum. Ramazanın bir atmosfer olarak, eski bir arkadaş olarak çıkıp gelmesini hissetmeye çalışıyorum. Bilmediğim camilere ve uzun zamandır görüşmediğim insanlara gidiyorum. Fazla gelen şeyleri bırakıyorum. Evde daha fazla vakit geçirmeye çalışıyorum. Çocuklarla birlikte onlara örnek olacak şeyler yapmaya çalışıyorum.

Geçen Ramazan plan yapıp Ramazan’ı Bosna’da karşılamıştım. Bu yıl İstanbul’da Beyazıt kitap fuarında olacağım. Çocuklar için bir siyer yazmayı deneyeceğim inşallah. Bir de Asuman kitabımızın ikincisi üzerinde çalışacağım.

Ramazan'da okumalarınız da değişir mi? Neler okursunuz daha çok? Başucu eserim dediğiniz kitap ya da kitaplar var mı Ramazan özelinde?

Abdülmecid Hani ve İmam Şarani hazretlerinin kitapları var, onlardan bölümler okuyorum. Geçen sene Büyüyen Ay Yayınları’nın kitaplarından karışık okumalar yapmıştım. Allah rızası için Dostoyevski ve Faulkner da okumuşluğum vardır Ramazanda. Bu yıl da Rasim Özdenören ve Sezai Karakoç mutlaka okuyacağım yazarlardan. Edindiğim siyer kitapları var. Onlardan okumalar yapmayı istiyorum.

Ramazan şu 3 şeyle ilişkinizi nasıl etkiliyor: Para, aile /dostlar, yemek?

Para: Bunu çok gözlemlemedim. Genel olarak paradan çekinirim ve biriktirmeyi beceremem. Ramazan’da para aile için, dostlar için, garipler için, Allah rızası için harcanır.

Aile / Dostlar: Ramazan ailemle en çok görüştüğümüz zaman. İftar, teravih, sahur, ziyaretler dolayısı ile birlikte olduğumuz, etkileşime girdiğimiz anlar artıyor. İnşallah güzel anlar biriktiriyoruz diye düşünürüm. Dostlarla bir araya gelmeyi isterim ama kimseye de yük olmak istemem. Telefonla olsun hal hatır sormak, dua etmek için ararım.

Yemek: Az yemeye çalışırım. Eski tatları ve basitliği severim. Karpuzu çok severim.

 

Konuşan: Mehmet Erken

 

YORUM EKLE