Bu yayınevinin zikri hep aynı!

Çanakkale üzerine kitaplar yayınlayan Yarımada Yayınları editörü Zümrüt Sönmez ile yayınevi çalışmaları üzerine konuştuk..

Bu yayınevinin zikri hep aynı!

Türkiye’de tematik yayıncılık yapan yayınevi sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. İşte Yarımada Yayınları bu cesur yayınevlerinden birisi… Yarımada Yayınları

Nasıl başladı Yarımada? İlk Erol Erdoğan'ın "Bize bir el atar mısın Asım, dardayız, yetiş ve yetiştir bu kitapları" demesiyle başlamış Dunyabizim.com Genel Yayın Yönetmenimiz Asım Gültekin'e. 2005'te 2 ay gibi bir sürede 8 kitaba yazar bulup, kitapları hazırlatıp editörlük etmesi ile yayın hayatına başlamış yayına Yarımada. Bu 8 kitaptan sonra baştan beri "Çanakkale benim işim değil" anlayışında olan Gültekin, kendisine duyulan ihtiyacın yeterince yerine geldiğine karar verip bırakmış. Yayınevi de bu bereketli başlangıçla yoluna büyüyerek devam etmiş. Şimdi 30 kitaba ulaşmış durumda. (Bu arada ilk 8 kitabı hangi meşhur yazarların kaleme aldığını, bu yazarların gerçek isimlerini de Asım Gültekin'e sormak lazım.)

Zümrüt SönmezYarımada Yayınlarının şimdiki editörü Zümrüt Sönmez ile yayınevini ve çalışmalarını konuştuk.

Sitemiz okurları için önce sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Zümrüt Sönmez. Yarımada Yayınlarının editörüyüm. Bunun yanında Çanakkale Savaşı’nın kadın kahramanlarını anlatan, yine yayınevimizin yayınlarından biri olan Savaşın Kadınları isimli bir kitap çalışmam var. Sözlü tarih ve edebiyat alanında okumaya, yazmaya, araştırmaya devam ediyorum.

Yarımada Yayınları, Çanakkale Muharebesi ve Zaferi üzerine kitaplar yayınlıyor sadece. Yarımada Yayınları’nın kuruluş  aşamasını anlatabilir misiniz?

Yarımada kurulduktan bir yıl sonra ben ekibe dâhil oldum. Bu yüzden ilk kuruluş aşamalarını pek bilemiyorum. Ama Yarımada’nın tematik yayıncılık yapmak, kazı alanını da tarihimizin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşları’yla sınırlı tutmak gibi çok özel ve kıymetli bir fikir üzere doğduğunu söyleyebilirim. Yarımada; bu fikrin olgunlaşmasıyla birlikte kısa bir hazırlık döneminin ardından 2005 yılında resmen yayın hayatına başladı.

Tematik yayıncılık yapmanın zorlukları ya da kolaylıkları, güzellikleri var mı?

Zorlukları da kolaylıkları da güzellikleri de var. Avrupa’da çok yaygın olmasına rağmen Türkiye için aslında yeni bir tarz tematik yayıncılık. Biz bu işe başladığımızda daha da yeniydi. Uzun süre “Neden sadece Çanakkale?” “Neden başka kitaplar yok?” gibi sorulara muhatap olduk. Hem okurlarımızdan hem de basından geldi benzer sorular. Bu sayede bizim de zihnimiz her daim hazır ve dinamik kaldı. Yani en belirgin zorluğu yaptığımız işi doğru anlatmak ve doğru karşılık bulmasını sağlamak konusunda yaşadık. Yayıncılık genel olarak çok zor bir alan. Tematik yayıncılık yapmak ise çok daha fazla özveri istiyor. Çünkü hep ayrıntılarla uğraşıyorsunuz, iz sürüyorsunuz. Ama çok keyifli bir tarafı da var. Bir alana dair tematik yayıncılık yapmak temelden çatıya kadar bir yapı inşa etmek gibi. Hem malzemeleri üst üste koyuyorsunuz hem de bir tarz yani bir üslup ve dil oluşturuyorsunuz.

Yarımada Yayınları

İstanbul, Kastamonu, Gaziantep, Bursa… Bu illerin Çanakkale kahramanları hakkında kitaplar hazırlandı. Bu serinin fikri nasıl oluştu? 

Genelkurmay’ın hazırladığı şehit listeleri var. Bu listelere baktığınızda yurdun dört bir yanından askerlerin Çanakkale’ye gittiğini, savaşa katıldığını görürsünüz. Ya şehit düşmüşlerdir ya gazi olmuşlardır ya da çektikleri onlarca çilenin ardından zafer gururuyla geri dönmüşlerdir. O zamanların Osmanlı sınırlarını düşündüğünüz zaman aslında bu durum sadece bugünkü Türkiye sınırları için de geçerli değil. Daha geniş bir coğrafyayı kapsıyor. Dolayısıyla bugünkü Türkiye’nin tüm illeri savaşı tatmış, şehit acısı yaşamıştır. Biz bu noktaya dikkat çekerek ülkenin doğusunun da batısının da ortak bir tarihte nasıl birleşmiş olduğunu hatırlatmak istedik.Savaşın Kadınları, Zümrüt Sönmez

Sırada hangi iller var?

Elbette şehit vermiş, savaş nedeniyle canı yanmış tüm şehirlerimiz bizim araştırma alanımıza giriyor. Diğer yandan illerimizi sıraya koymuş değiliz, bu yüzden araştırmacıların benzer çalışmalarına (hangi il olursa olsun) açık olduğumuzu da ifade etmiş olayım. Kastamonu bildiğiniz gibi Çanakkale’de en fazla şehit veren ilimiz. Bunun gibi çok sayıda şehit vermiş dolayısıyla o döneme ait ciddi bir şifahi kültür mirası olan illerimizin hikayelerini kitaplaştırmaya devam edeceğiz. Bunun yanında Kosova gibi sınırlarımız dışında olan ama Çanakkale’de aynı safta mücadele verdiğimiz yerler var. İlerleyen günlerde buralara ilişkin spesifik çalışmalarımız da olacak.

Sanırım daha önce örneği olmayan bir kitap Yedi Kandilli Avize…  Nedir bu kitabın özelliği?

Çanakkale’de savaşan futbolcuları da anlatmak istedik. O dönemde okulların öğrencisizlikten kapandığını, futbol maçlarının ise oyuncusuzluktan iptal olduğunu duymuşsunuzdur. Sayın Ali Sami Alkış’ın bu konuda yıllar önce kaleme aldığı yazı dizisi çıkış noktamız oldu. Kendisini ziyaret edip konuyu kitaplaştırma fikrimizi paylaştık. Alkış’ta konuyla ilgili önemli bir arşiv ve bir ön çalışma zaten vardı. Kitabın onun kaleminden çıkması bizim için kazanç oldu. Bazı konular bize yabancı fakat meraklısına çok aşina olabiliyor. İlginçtir; hakkında bu kadar çok kitap hazırlanan Çanakkale Savaşları da aslında bakir bir alan. Detaylara ilişkin çalışmalar ne yazık ki pek yapılmıyor. Yarımada yayınları olarak bu ayrıntıların peşine düştüğümüzde kazı çalışmalarımıza ortak olan yol arkadaşlarımızdan biridir Sayın Alkış…

Çanakkale’de Kürt Civanlar da ilginç bir çalışma… Bir cevap niteliğinde aynı zamanda… Çalışma nasıl hazırlandı?

Çanakkale Savaşı’nın en önemli özelliği bu topraklarda barınan tüm farklı renklerin ortak tarihi, ortak kültürü, ortak acısı ve ortak gururu olmasıdır. Ben, birlik ve beraberliğimizin referans noktasının Çanakkale olduğunu düşünüyorum. Yaşanan kırgınlıkların, dargınlıkların giderilmesi, hataların düzeltilmesi, yıkılanın onarılması için Çanakkale’nin hatırlanması/hatırlatılması gerekiyor. Elbette Çanakkale’de Kürtler de savaştı, aynı saflarda Araplar da, Çerkezler de savaştı. Biz Çanakkale’nin tüm renklerini yayın yelpazemize katmak istiyoruz. Bu kitap da o renklerden biridir. Sayın Emine Uçak Erdoğan o coğrafyayı karış karış gezdi ve Kürt Civanların hikayelerinin izini sürdü. Türkiye’de bir ilk olan bu çalışmanın yayınlarımız arasından okurla buluşmuş olmasından büyük gurur duyduk.

Yarımada, çocukları da ihmal etmemiş… Boyama kitapları,  ünite dergileri… Projenin öyküsünü anlatır mısınız?

Zümrüt SönmezÇocuk yayıncılığı başlı başına bir iş aslında... Biz de ileride daha da geliştirmek üzere Çanakkale Çocuk Kitaplığı başlığını açtık. Onlara Çanakkale’yi en güzel şekilde anlatmak ve böylece tarihi ve tarih kitaplarını sevdirmek istiyoruz. Tabii ki bahsettiğimiz konu bir savaş ve çocuklara savaşı anlatmak çok kolay değil, bunun da farkındayız. Savaş olgusunu normalleştirmeden, zihinlerinde herhangi bir tahribata neden olmayacak şekilde, daha çok kahramanlar üzerinden geliştirilmiş bir tarih anlatısıyla işin bir ucundan başladık. Çok da güzel tepkiler aldık.

Yarımada Yayınları daha önce hikâye yarışması düzenlemişti. Katılan ve dereceye giren öyküler hakkında neler yapıldı?

Evet, Çanakkale Savaşları konulu bir hikâye yarışması düzenledik. Amacımız Çanakkale Destanının günümüz yazarları ve yazar adayları tarafından yeniden yorumlanmasını sağlamaktı. Maalesef tarihi tekrar olarak algılıyoruz. Tarih eğitimi buna göre veriliyor, tarih kitapları bu metodla yazılıyor. Öğretici bir edayla, birtakım kalıp cümleler ve tarihler ezberletilmeye çalışılarak… Tarihle ilgili edebi eserler de bunun etkisinde kalıyor. Bir tarihi roman size ders vermeye çalışan ciddi bir öğretmene dönüşüyor. Biz hikâye yarışmasıyla tarihi olayların edebiyatçılar tarafından yeniden yorumlanmasını ve yazılmasını sağlamak istedik. Tarihin genç araştırmacıların yepyeni bakış açılarıyla, yeni okuyuşlarla farklı boyutlarıyla ele alınabileceğine işaret ettik. Ortaya çok güzel hikâyeler çıktı. Yarışma lise öğrencileri, üniversite öğrencileri ve serbest yazarlar olmak üzere üç kategoride değerlendirildi. Ödüle layık görülen hikâyeleri Çanakkale Öyküsü adlı bir kitapta bir araya getirdik. 

Son olarak yayınevinin yeni projeleri, kitap çalışmaları var mı?

Elbette var. Hem yetişkinler hem çocuklar için düşündüğümüz bazı projeler var. Çocuklara tarihi sevdirmek çok zorlu bir iş… Bunun için en uygun üslubu bulmaya çalışıyoruz. Yetişkinlere yönelik olarak da alışılmış tarih ya da popüler tarih kitaplarından fazlasını sunacak akademik çalışmalar, tercüme eserler ve Çanakkale’ye dair yıllar önce yayınlanmış bazı edebi eserleri yeniden yayına kazandırmak gibi projelerimiz var.

 

 

 

Yılmaz Yılmaz konuştu

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2011, 01:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26