Bu kedilerde bir iş var ama ne?

İnsanlara “Allah kedileri, özellikle kedi yavrularını neden yaratmış olabilir” diye sorduk. Bunu kedi yavrularını sevdiğimiz ve Allah'ı hiç bir şeyden kopuk düşünemediğimiz için sorduk.

Bu kedilerde bir iş var ama ne?

 

İnsanlara “Allah kedileri, özellikle kedi yavrularını neden yaratmış olabilir” diye sorduk. Bunu kedi yavrularını sevdiğimiz ve Allah'ı hiç bir şeyden kopuk düşünemediğimiz için böyle sorduk. Kedi yavruları çok güzel... Allah çok çok güzel… Cevaplar bakalım nasıl?!Yasin Şafak

Yasin Şafak:

Şehirlerde her hayvan yaşamaz. İnsan içinde en çok kediler, köpekler yaşar. Köpeklerin de yavruları pek görülmez. Kendini sevdiren, şımartılan, insan içine girebilen kedi yavrusudur. Yavru sevgisini insanlar hissetsin diye olabilir. Neticede herkes evlenmiyor veya herkes çocuk sahibi olmak istemiyor veya nasip olmuyor. Ama en yalnızlığı seçen seven bile bir kedi yavrusunda, işte yavru sevimliliğini görebilir.

Elif Büşra DoğanElif Büşra Doğan:

Yavru kediler insanların şefkat duygusunu ortaya çıkarır. "Kediler, köpekler gibi gördüğü hizmeti, yediği yemeği ona veren insandan değil, Allah'tan bildikleri için insanlara sadık olmazlar." Bu neden yaratıldıkları sorusuna direkt bir cevap değil ama dolaylı, siz anladınız. Bir de "ya Rahim ya Rahim" diyorlar.

Safa Bıyık:

Gizem için…

 

Alişan Demirci:Alişan Demirci

Kadınlar-kızlar-çocuklar "ay ne şeker şey, evimize götürelim" desinler de kocalarını-babalarını imtihan edebileyim diye.

Meryem Karagöz:

Hikmetinden sual olmaz abi :) Bebekleri niye yarattıysa kedileri de ondan galiba… İnsan büyüdükçe değişiyor, kedinin hayatı  ise iyice muammalaşıyor. Eşyayı tüm boyutlarıyla bilmek gerek galiba bu soruya tam olarak cevap vermek için, bilenlere selam olsun...

Elif DuruerElif Duruer:

Şükretmek için. Anneme de sordum şimdi, o fareler için dedi :) Çok sevimliler, hem mucizeliklerine inanamıyor insan. Küçücükken sıvı içindeler ama tüyleri bir anda yalanınca ortaya çıkıyor.

Fatih Canbay:

Tüm hikmetleri izahata benim gücüm yetmez. Kedi ırkının devamı, fare ırkının kontrolü, tikky kızlara eğlence, duygusal çocuklara melankoli, teyzelere şefkat göstergeci, yem sektörüne can, akşamlara huzursuzluk. Bir de yolda garip bir yavru kedi görünce kim merhamet etmez ki. Bir de Adnan abi var, iltifat için lazım...Mustafa Runyun

Mustafa Runyun:

Neden olmasın gibi klasik bir cevap verilebilir elbet. Tabii Allahu Teala’nın hikmetinden sual olunmaz ama insana beşer olan yönüne asaleti öğretip gururu unuttursun diye hadiste geçen “onlar sizin etrafınızda dolanır durur” ifadesi önemli. Gurur yapıp gitmezler, sürekli bir cemiyet olmak, cemaatte olmak için uğraşır dururlar. İşte asıl asalet budur; ümmet olmak denebilir. Yavru kediler de bilmem vicdanları kabarsın diye herhalde, normalde böyle sorulara cevap vermem de siz isteyince ayrı tabi…

Leyla Marankoz DoğramacıLeyla Marankoz Doğramacı:

Sahte peygamberlerle gerçeklerinin tek ortak noktaları olsun diye yaratılmışlardır Asım Abi... Kanıtı da burada: Onur Ünlü'nün "Bu kediler Müslüman mı?" dizesine getirdiği izah: "Onur Ünlü: Şimdi bak... Bu dizeyi açıp bilinç  düzeyinde yeniden söylediğinde şiirin büyüsü kaçar, anlatabildim mi başka bir şeye doğru gider. Ama ben şöyle bir şey düşündüm, çok basit bir şey düşündüm. Orda kötü bir adam düşündüm, kötü, lanet bir herif. Kedilerse çok güzel hayvanlar. Düşün ki bir sahte peygamberin bir kedisi var. Şimdi sahte bir peygamber kedi seviyor. Kedi sahte değil, kedinin bir rabıtası var. Bu doğru, acayip değil mi bu durum ya? Bu tuhaf geliyor bana, hani kedi gerçek, peygamber sahte ama onlar anlaşıyorlar. O ona mama veriyor, kedi adamın peşinden gidiyor, adam uyurken o da onun yanında uyuyor filan. O kedinin durumu ne? O kediye neMustafa Kaya olacak? Orası çok acayip kritik bir yer ve anlayamıyorum onu. Yani nasıl ikisi bir arada duruyor? Böyle bir şey o, yani çok da derin bir mevzu değil, merak ediyorum sadece."

Mustafa Kaya:

Allah, eğer yarattıysa, olayı bir bütün olarak yapar, kedisi ayrı köpeği ayrı iguanası ayrı yaratmaz. Sistemin tamamını bir kerede yaratır. Evde kedi pislik yapar ama yine de sevilebilir. İnsan sevsin diye yapması ayıp olurdu bence. Başka amaçları vardır kesin.

Muhammed Nur AnbarlıMuhammed Nur Anbarlı:

Kediler, özellikle yavru kediler gıdılarından kaşınmak, başlarından okşanmak için yaratılmış olabilir mi?

Enes Bayraklı:

Sevilmeleri, insanlara merhameti ve yaratılışı hatırlatmaları için…

 

 

Asım Gültekin bunu da sordu

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 14:57
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13