Bu işin püf noktası nedir muhteremler?

Püfterem yeni bir oluşum. Henüz 6 aylık. 'Genç kültür, mizah ve eğlence sitesi' mottosu ve her gün güncellenen içeriğiyle yayın hayatına devam eden sitenin yayın yönetmeni Kerem Abadi ile konuştuk..

Bu işin püf noktası nedir muhteremler?

Pufterem.com sanal mecranın yeni mizah sitelerinden biri... Sadece mizahî değil, kültürle günceli de harmanlayan bir içeriğe sahip... Püfterem'in yayın yönetmeni Kerem Abadi ile siteye dair konuştuk.

Püfterem gerçekten ilginç bir isim... Akılda da kalmıyor değil... Peki anlamı nedir?

Bir mizah sitesi için isim bulmak hayli güç. Aklınıza gelebilecek neredeyse tüm isimler bir şekilde daha önce keşfedilmiş ve kullanılmış. Kara kara düşünürken “öncelikle biz ne yapmak istiyoruz, oradan başlayalım; yolda önümüze çıkan duraklarda herhalde arzu ettiğimiz isme ulaşırız” dedik. Biz meslelerin can alıcı noktasına, püf noktasına parmak basmak istiyoruz değil mi? O zaman bu püf noktasını başlangıç olarak alalım dedik.

Peki biz kimlerle bu işi yapacağız ve kimlere hitap edeceğiz? Akıllı, sağduyulu, hakikatin peşinde koşan, güzel insanlarla yani muhterem insanlarla üreteceğiz ve muhatabımız da yine aynı özelliklere sahip muhterem insanlar olacak.

O zaman bu iki ana dayanak noktasını temel alalım ve başlayalım üzerinde çalışmaya... İşin püf noktasına beraberce dokunacağız ve ortaya çıkan ürünleri beraberce paylaşacağız muhteremler diye diye Püfterem ismine vardık. Kullandıkça sevdik ve bu ismi seçmeye karar verdik.

Kategori başlıklarınız da ilginç... Hangi kategoride neler var?

Öncelikle dikkat ederseniz sitemizin grafiği de çok ilginçtir. Tabii başlıklarımız da. Başlıklarımız içeriklerinin kısaltılmışı. Ana başlıkları tıkladığınızda alt başlıklara ulaşıyorsunuz. Burada ben hepsini saymayayım müsaade ederseniz. Siz siteye bir girip onları kendiniz keşfedin olmaz mı: www.pufterem.com

Karikatürlerin yanısıra mizahi yazılara da yer veriyorsunuz. Sabit karikatüristleriniz ve yazarlarınız var mı?

Evet sitemize şu ana kadar 50'nin üzerinde arkadaşımızın katkısı oldu. Hepsinin katkı sağlamada zamanlaması değişiyor. Bu çalışma biraz da içe doğuş ile ilgili olduğundan arkadaşlarımızı zorlamıyoruz. Bazen biz konu teklif ediyoruz, bazen de onlar çalışmalarını gönderiyor. Duruma göre onları sıraya koyup değerlendiriyoruz.

Püfterem sadece mizahla sınırlı değil. “Genç kültür, mizah ve eğlence sitesi” mottosuyla, çekinmeden herkesin girebileceği ve içeriğini paylaşabileceği bir oluşum.

Yeni yazarlara ve karikatüristlere de yer veriyorsunuz. Size mizahi yazılar ya da karikatürler göndermek isteyenler ne yapmalı, nelere dikkat etmeli?

Sitemizin genel yaklaşımını bir kaç kelime ile özetlersek şunları söyleyebiliriz: Öncelikle müstehcen esprilere yer vermiyoruz. Müstehcen derken, cinselliğin suistimal edilmesini kast ediyoruz. Ayrıca kişilik haklarına özen gösteriyoruz. Tabii mizahta bu husus bazen bizim alanımızı daraltıyor ama ne yapalım ki bunlar genel ilkelerimiz. Şahısları değil, yanlış fikirleri ve yaklaşımları hicvedelim istiyoruz.

Moda olan hususlarda piyasanın trendlerine her zaman aynı şiddette mukabele etmiyoruz. Mesela herkes birine kızıyor diye illa biz de kızacağız diye bir mecburiyet duymuyoruz. Tabii herkes seviyor ve yüceltiyor diye biz de abartılı bir taraftar olmak zorunda değiliz. Her konuda istikametten ve soğukkanlılktan ayrılmamaya gayret ediyoruz.

Müslümanların birliği bizim için önemli. Müslümanlar arasındaki ayrılıkları, tartışmaları körüklemeye değil, onları azaltmaya çalışıyoruz. Tabii bir konu dine, ahlaka, insanı insan yapan özelliklere karşı ise onları da çekinmeden hicvetmek, bu konularda yazılar yazmak, video ve karikatür paylaşmak da bizim var oluş sebebimiz.

Bu temel hususları paylaşan tüm çalışmaları -belli bir kalite standardını da tutturuyorsa- sitemizde değerlendiriyoruz.

Siyasi içerikler de var sitenizde. Bir önceki soruyla bağlantılı olarak, siyasi konularda ve diğer mevzulara dair içeriklerde kriterleriniz nedir?

Siyaset ile ilişkimizde de yukarıdaki temel kriterler geçerli. Herhangi bir partinin, grubun, hizibin, cemaatin sitesi değiliz. Rahmetli Mahmut Bayram Hoca'nın bize tavsiye ettiği Tarikat-ı Muhammediyye'nin Furkaniye koluna mensubuz. Ona uyan herşeyin yanında, ona karşı olan herşeyin karşısındayız...

Yerleşik bir Püfterem okurundan, siteyi dikkat ve ilgiyle takip eden ziyaretçilerin varlığından bahsedebilir miyiz?

Püfterem yeni bir oluşum. Henüz 6 aylık. Daha önce uzunca bir süre bünyemizde yayınlanan Caf caf adlı mizah dergisini, sitesini ve sosyal medya macrasını izleyen okuyucular bizim ilk muhataplarımız oldular. Zamanla bu sayı bir hayli arttı.

Püfterem tamamen dijital alanda yayın yaptığından, biz izleyici sayımızı tıklama adetleri ve sosyal medyadaki paylaşımlara bakarak ölçebiliyoruz. Buralarda da çok canlı bir izleyici kitlemiz var. Çok yeni olmamıza rağmen bir çok çalışmamız bu mecralarda hit oldu. Paylaşım rekorları kırdı. Buradan hareketle bizi izleyen çok geniş bir kitlenin olduğunu yakinen hissedebiliyoruz.

Takipçilerinizden ne tür tepkiler alıyorsunuz?

Genel anlamıyla müsbet olduğunu söyleyebilirim. Bir de yukarıda bahsettiğim gibi rekor paylaşımlar izleyicilerimizin bizi beğendiğini gösteriyor. Aksi takdirde hemen terkederler ve bize yan gözle bile bakmazlardı.

Püfterem'in mutfağında bundan sonrası için neler var?

Püfterem şu anda her gün en az üç veya dört paylaşım yapıyor. Bunların çoğu da özgün çalışmalar. Bu sayıyı hiç düşürmemeye çalışıyoruz. Bütün kurşunları bir veya iki günde bitirmiyoruz. Çok önemli bir mesele olduğunda bu sayıyı aştığımız oluyor fakat istikrar bizim ilk etapta çok önem verdiğimiz bir husus. İnsanlar bizi her gün en az bir kere ziyaret etsinler ve yeni paylaşımlarımızı görsünler istiyoruz. Zamanla belki bu paylaşımları farklı bir periyotta ve farklı formatlarda toplayarak izleyicilerimize sunabiliriz. Henüz bu konuda nettleşen bir kararımız yok. Ama ıstikrarı muhafaza edersek bakarsınız ayda bir bir dijital dergi formatında Püfterem çıkarabiliriz. Ama şu an için böyle bir söz vermekten korkuyoruz.

Püfterem etrafında yeni karikatürcüler, yeni mizah yazarları çıksın diye çok arzuluyoruz. Onları teşvik etmeye gayret ediyoruz. Bu konuda da bayağı bir mesafe aldığımızı söyleyebilirim.

Bize bu konuda samimi olarak katkı sağlayacak herkese de kapımız sonuna kadar açık. Buyurun daha güzel bir Püfterem'i beraberce ortaya çıkaralım.

 

Not: 7-11 Mayıs tarihlerinde Sirkeci Tren Garı'nda düzenlenecek Türkiye Dergi Fuarı'na Püfterem de katılıyor. Sizler de fuarda Püfterem standında Kerem Abadi ile tanışabilir, kendisinden site ve yaptıkları diğer çalışmalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Harun Doyran konuştu

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2017, 13:46
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26