Bu dergiyi ücret ödemeden okursunuz

İnternet için bir dergi hazırlamak, bu dergiye inanmak, uğraşmak ve devamlılığını sağlamak zor. Yapıldığında da takdiri hak ediyor.

Bu dergiyi ücret ödemeden okursunuz

İnternet gezintimizde, dost tavsiyesi ile tanıştık Babusselam dergisiyle. İçeriği dolu, yazanlar da samimi. İlk sayılarının konusu “İlim”. Daha sonra “Zikri Anlamak” ve “Kutlu Doğum” konuları da ayrı birer sayı halinde işlenmiş. www.babusselam.com adresini ziyaretten sonra, aylık olarak çıkan bu dergiyi daha yakından tanımak istedik, derginin genel yayınından sorumlu olan Hüseyin Selamcı ile kısa bir söyleşi yaptık.

Hüseyin Bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

KTÜ matematik ve fizik bölümlerinde üniversite tahsilimi yaptım. Üniversite hazırlık dergilerinde fizik bölümünü yayına hazırladım. Bunun yanında çeşitli dergilerde ilmi ve serbest yazılar yazdım. Kişisel gelişim alanında üç, fizik alanında da dört kitabım yayınlandı.

BabusselamBabusselam bir e-dergi. Neden böyle bir dergi çıkarma ihtiyacını hissettiniz?

Bizi böyle bir dergiyi çıkarmaya sevk eden en önemli sebep insanların okuma ihtiyaçlarına ücret ödetmeden katkıda bulunmaktır. Bir diğer sebep de okumak istedikleri dergi her an ulaşılabilir bir dergi olsun istedik. İnsanların evde, ofiste, çalıştıkları resmi kurumlarda sıkıldıkları an kısa bir yazı okuyarak dinlenecekleri gibi etraflarına tavsiye etmeleri de kolay olacaktır.

Dergide yazılarını gördüğümüz isimlerin özellikleri nedir? Yazılarını yayınlamaya nasıl karar veriyorsunuz?

Dergimiz yazmak isteyen herkese açıktır. Yeter ki yazıların ilmi bir değeri olsun. Her meşhur kalem kendisine fırsat tanındığı zaman kabiliyetini keşfedebilmiştir. Bu düşünceyle yazabilen her insanın yazısı değerlidir. İsimler de değişiyor bu yüzden.

“Bilgisayar ekranına sıkça bakılır, ama bilgisayardan bir şey öğrenilmez” diyenler de var. Size göre, e-dergilere insanların yaklaşımı nasıl?

Olumsuz bir tepki almadık. Takipçilerimiz de oluştu çok şükür. Çıktığımız günden beri çok fazla bir ilginin olduğunu gözledik. Yazılar hakkında yapılan aramalar ve emailler sadece tıklanmadığımızı aynı zamanda okunduğumuzu da bize hissettirdi.

E-dergi olarak hayatınıza devam edecek misiniz yoksa matbu olarak da görecek miyiz Babusselam'ı?

Şu an ki kararımız yayın hayatına bu şekilde devam etmektir. İlerisi ne gösterir biz de bilmiyoruz. Hayırlısı diyelim…

BabusselamDerginin çıkmasında kimlerin emeği var?

Tanıdık tanımadık bütün dostların katkısı var. Zaten amacımız da, bize göre “dost” sayılan bütün isimlere yer vermek. Ayrıca tanınmamıza vermiş olduğunuz katkıdan dolayı sizlere de teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Aylık bir dergi çıkarıyorsunuz ve 3. sayıya ulaştınız. Her sayıda ayrı bir konuyu işliyorsunuz. Konulara nasıl karar veriyorsunuz?

Her ayın konusunu bir ay önceden tesbit edip duyuruyoruz. Konu tesbitlerini o ay insanların ilgisini çekecek konuları ölçü almaya çalışıyoruz. Bunun yanında konu insan hayatı için önem arz ediyorsa onu da dikkate alıyoruz.

Bu ayın konusu kutlu doğum. Dergide ilginç yazılar ve konuyla alakalı değerlendirmeler var. Nasıl bir pencereden baktınız kutlu doğuma?

Peygamber Efendimizin hayatının yaşanabilir bir hayat olduğunun izlenimini vermeye çalıştık. Bunun yanında O’nun hayatının rast gele bir hayat olmadığını, Kur’an eksenli bir yaşam sergilediğini vermeye çalıştık.

Sohbet için teşekkürler. Bizlere bu güzel dergiyi sunduğunuz için de..

Bizde bize zaman ayırıp böyle bir sohbeti gerçekleştirdiğiniz için size teşekkür ediyoruz. Ciddi bir emek verilerek hazırladığımız Babüsselam dergimizin okunması dileğiyle…

 

 

Sümeyye Karaarslan e-dergilere daha çok önem vermeyi teklif etti

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2011, 22:12
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13