Bosna'da iyi işler yapacağız

International Sarajevo Üniversitesinde 'İbrahim Ethem' oyununu sahneleyen Yasin Demirtaş ile konuştuk.

Bosna'da iyi işler yapacağız

Geçtiğimiz günlerde International Sarajevo Üniversitesinde ‘İbrahim Ethem’ oyununun sahnelendiğini duyurmuştuk. Tiyatroyu sahneye koyan gençleri merak ettik ve tiyatronun yönetmeni Yasin Demirtaş ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Tiyatronun senaryosunu Necip Fazıl Kısakürek’in ‘’İbrahim Ethem’’ adlı kitabından mı alıntıladınız?

Elbette tiyatro Necip Fazıl Kısakürek'in eseridir. Üstünde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Tiyatroya ne kadar süre hazırlandınız?

Yaklaşık iki-üç ay kadar hazırlandık.

İbrahim Ethem oyunuTiyatroya hazırlanırken bir takım sıkıntılar çektiniz mi? Korkularınız var mıydı?

Tabi ki korkularımız vardı. Sıkıntılarımız vardı. Öncelikle bu oyunun yönetmeni olarak benim en büyük korkum oyunu sergileyebilecek yetenekte oyuncu bulma kısmıydı. Çünkü Necip Fazıl Kısakürek’in birçok oyunu sahnelenmek için değil okunmak içindir. Bu anlamda ben bu işte sadece yönetmenlik aşamasında yer almayı düşünürken en büyük sıkıntım İbrahim Ethem karakterini canlandıracak oyuncuyu bulmaktı. Bir tane kardeşimiz yapmaya çalıştı fakat o da sağlık sorunlarından ötürü devam edemedi. Bu halde benim önümde iki seçenek vardı: Ya oyunu hem yönetip hem oynayacağım yahut oyunu sahnelemekten vazgeçeceğim. Sonuçta vazgeçmek bana pek uygun gelmedi ve kendim oynamaya karar verdim. Bu belki çok ciddi bir handikaptı benim için ama hamd olsun başarılı bir şekilde bu işi hallettiğime inanıyorum.

Bir diğer sıkıntımız oyunda bulunan arkadaşlarımın hiçbirisinin tiyatroyla ilgili ciddi tecrübeleri yoktu. Hatta bir kaç tanesi hayatı boyunca tiyatroya gitmemişti bile. Ama gerçekten istekliydiler bir şeyler yapma konusunda. Onlara söylediğim ve onlardan istediğim her şeyi sorgulamadan yapmaya gayret gösterdiler. Bu anlamda işim bir hayli kolaylaşmıştı. Ayrıca etrafınızda sizi sürekli destekleyen yöneticiler olunca ortaya çok daha keyifli işler çıkıyor, İbrahim Ethem tiyatromuzda olduğu gibi.

Sizce mesajınızı seyirciye aktarabildiniz mi?

Ben tiyatroyla yaklaşık olarak 8-10 yıldır uğraşıyorum ve bu oyun benim için çok farklı bir yere sahip gönlümde. Şimdiye kadar bu tarz zor ve ağır bir konuda oyun oynamamıştım. Çok ciddi mesajları olan ve gerçekten duygu yüklü özel bir oyun. Ben her zaman oyuncularıma da kendime de sahnede oyunu oynarken hissetmeleri telkininde bulundum. Oyuncu olarak eğer bizler hissedebilirsek, seyircinin de aynı duyguları paylaşmaması imkânsız. Dolayısıyla dün gece oynarken seyircilere gerçekten mesajımızı ilettiğimize inanıyorum. Oyunu seyreden birçok arkadaşım da bunları dun gece mesajla iletmişler.

Tiyatro ile profesyonel olarak ilgilenmeyi düşünüyor musunuz?

Dediğim gibi ben 8-10 yıldır tiyatroyla ilgileniyorum. Hâl böyleyken kim istemez ki sevdiği bir alanda profesyonel olmayı…

Seneye de bu tiyatronun devamı gelecek mi?

Seneye umuyorum daha güzel şeyler yapacağız. Ben bu anlamda geçen seneden beri ciddi bir çalışma içersindeydim. Çünkü Bosna gerçekten bu tarz faaliyetlere karşı duyarlı bir ülke ve gerçekten insanlar bu tarz faaliyetleri seviyorlar. Bosna'nın bu entelektüel yapısı içersinde biz de burada yaşayan Türkler olarak bu kültürel etkileşimi tiyatro gibi güzel bir sanatla devam ettirmeliyiz diye düşünüyorum. Dolayısıyla önümüzdeki yıl yine bir tiyatro olacak ama devamı niteliğinde bir oyun olmaz sanıyorum. Kafamda yine bir kaç farklı Necip Fazıl Kısakürek oyunu var. “Mukaddes Emanet” veya “Bir Adam Yaratmak” gibi… Necip Fazıl Kısakürek oyunları gerçekten çok zor oyunlar ama muazzam keyifliler. Dolayısıyla bu çizgide devam edebiliriz. Belki önümüzdeki sene bir değil de iki farklı oyunla Bosna da faaliyet gösterebiliriz. Bu biraz arz talep meselesi aslında...

Teşekkür ederim vaktinizi ayırdığınız için.

Ben teşekkür ederim.

 

 

Ahmed Furkan Demir konuştu

Yayın Tarihi: 09 Mayıs 2011 Pazartesi 12:15 Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2011, 21:34
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
melik
melik - 10 yıl Önce

bosna da bu tiyatroyu izleme şansım oldu..çok amatordu.ama emeğe saygı duymak lazım..

dedović
dedović - 10 yıl Önce

oyunun neresinde amatörlük vardı ? öğrencilerin kendi başına hazrılamış olduğu bir organizasyon için ufak tefek eksiklikler olması doğal değil mi ??

banner26