Bizi Çok Geç Hatırladınız!

Filistin'in Jenin kentinde yaşayan Fady Melhim ile güncel ve genel konular hakkında konuştuk.

Bizi Çok Geç Hatırladınız!

Fady,  Jenin’de bir şirketin halkla ilişkiler sorumlusu ayrıca “Jeninli Kardeşler” isimli yardım kuruluşunun kurucularından.

 

Jeninli KardeşlerJeninli Kardeşler’in tam olarak içeriği ne?

Bu birlik 8 yıldır var, amacı gerektiği zaman yardım faaliyetlerini organize etmek. Bu güvenlik sebebiyle kurulmuş bir örgüt diyebiliriz. Ama amaç yıkmak, yakmak değil tam tersine bu tür faaliyetlere engel olmak. Yardım faaliyeti olarak yaptığımız şey, Jeninli bir ailenin başına bir şey geldiğinde özellikle ailenin küçük fertlerini yine Jenin’de yaşayan birilerinin yanına vermek, bir nevi koruyucu aileler bulmak.

Bu çocuklar İsraillilere karşı mı korunuyor?

Tam olarak öyle sayılmaz burada bir ailenin başına bir şey geldiği zaman çocukları suiistimal eden çok fazla sansar var. Onlar İsraillilerden önce hareket ediyorlar. Biz çocukları onlara karşı koruyoruz.

Genelde ailelerin başına ne geliyor?

Karı koca ayrılıyorlar, baba başka ülkeye kaçıyor anne çocuğa bakamıyor ya da ebeveynlerden ölenler oluyor. Bu tür durumlarda müdahale ediyoruz.

Jeninli Kardeşler

Biraz da kendinden bahseder misin? Kitap okur musun, okursan hangi yazarları okursun, ne dinlersin, ne yersin, ne içersin?

Evet, kitap okuyorum. En sevdiğim yazar Cezayirli  Ahlam Mistganme’dir mesela. Filistinli Müslüman yazarlar arasında da Ghassan Khanafani var okuduğum. Onun Güneşin Etrafındaki Adamlar kitabının İngilizce fotokopisini dilersen sana da gönderebilirim.

Daha çok sözsüz müzik dinlerim ama illaki bir şarkıcı ismi lazımsa Amr Diab her Filistinlinin söyleyeceği bir isimdir. Farklı hobilerim de pek yok açıkçası.

Jeninli KardeşlerFilistin yemeklerinden Msakhan’ı önerebilirim sana. Tavuk,  ekmek ve soğanla hazırlanıyor.

Ama ben Türkiye’ye gelmek isterim sizin yemek kültürünüzün çok geniş olduğunu duydum.

Tabiî ki bekleriz seni Türkiye’ye. Hazır Türkiye demişken Türkiye senin için ne anlam ifade ediyor biraz bahseder misin?

Türkiye benim için Gazze demek. Özellikle lideriniz Erdoğan sayesinde Türkler bizi hatırladı.

Hayır, tam olarak böyle değil Türkiye’de önemli bir kesim Filistin’i hiç aklından çıkarmaz. Evet, Erdoğan’ın Gazze hassasiyeti takdir edilesi bir durumdu ama bu sadece onun tutumu değil.

Evet, ama Filistin’de bazı şeyler için çok geç kaldınız. Kendi içinizde bizi seviyor olabilirsiniz fakat Filistin’in sevgiden çok fazla şeye ihtiyacı var.

Peki Teşekkürler…

 

Sami Yaylalı yazıştı.

Yayın Tarihi: 06 Kasım 2009 Cuma 17:20 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2010, 18:52
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeyma Derbeder
Şeyma Derbeder - 12 yıl Önce

son sözler üzerinde düşünüp kendimizi hesaba çekmemiz lazım... utandım doğrusu...

banner26