banner17

Bir özel üniversite de Sivas'ta!

Zeki Dursun, araştırmacı-yazar Âlim Yıldız'la kırkambar hüviyetinde bir sohbet gerçekleştirdi..

Bir özel üniversite de Sivas'ta!

Sivas, Tanpınar’ın Beş Şehir’ine nispetle “Altıncı Şehir” diye de niteleniyor. Nedir Sivas’ın tarihî ve kültürel bakımdan değeri, kısaca bahseder misiniz?Alim Yıldız

Sivas, kültürel anlamda büyük bir birikime sahip olmuştur tarih boyunca. Tarihte Sivas, batıyı doğuya ya da doğuyu batıya bağlayan bir kilit noktasıdır. Doğudan gelen ordular ancak Sivas engelini aştıklarında Anadolu’ya sahip olabilmişlerdir. Timur’un Anadolu’ya girmesi ve Selçuklu’nun sonunu hazırlayan Kösedağ Savaşı’nda olduğu gibi.

Böyle bir yol güzergâhında olan Sivas, Selçuklu’nun yapmış olduğu medreselerle bir ilim şehri olmuş, Osmanlı döneminde de bu özelliğini nispeten devam ettirmiştir. Sanat ve özellikle şiirde de önemli bir merkez olmuştur. Divan şiirinin kurucularından Kadı Burhaneddin ve Ahmedî’nin Sivaslı olması da bunu gösterir. Tespit edebildiğimiz otuz civarında divan şairi ve yüzlerce halk şairi vardır. Yeni Türk edebiyatında Hasan Hüseyin, Attila İlhan, Ergun Göze, Yavuz Bülent Bakiler, Beşir Ayvazoğlu ve Ahmet Turan Alkan gibi ilk anda aklımıza gelen onlarca şair ve yazar yetişmiştir bu şehirden. 

Gök Medrese - Sivas
Gök Medrese - Sivas
Gök Medrese - Sivas
Gök Medrese - Sivas
Şifaiye Medresesi - Sivas
Buruciye Medresesi

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

Sivas’ta kültürel anlamda neler yapılıyor? Neler planlıyorsunuz?

Özellikle 2005’ten sonra kültürel anlamda önemli işler yapılmaktadır Sivas’ta. Dönemin Sivas Valisi Dr. Hasan Canpolat Bey’in gayretleriyle oluşturulan Kültür-Sanat Evi’nde başlatılan faaliyetler sonucunda kitap ve dergicilik açısından pek kıymetli çalışmalar ortaya çıkmıştır. “Hayat Ağacı”, “Sultanşehir”, “Sivas Kültür” gibi şehir dergileri; “Sühan”, “Buruciye Edebiyat”, “Küskün Akasya”, “Aşkar”, “Göç”, “Poyraz” gibi edebiyat dergileri bu dönem içerisinde çıkmıştır. Ayrıca bu dönemde, üç kategoride sırayla Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi Sivas sempozyumları yapılmış ve kitap olarak da basılmıştır.   

Yayınlarımız İstanbul yayıncılarının çıkardıklarıyla boy ölçüşür

Belediyenin desteklediği Buruciye Yayınları’ndan yirmi eser, Valilik desteğiyle İl Kültür Müdürlüğü tarafından 1000 Temel Eser projesinden çıkan yirmi cildi aşkın kitap ve Âsitan Yayınları’ndan çıkan kitaplar kalite, tasarım ve baskı olarak Ankara ve İstanbul yayıncılarıyla boy ölçüşmektedir. Belediye tarafından organize edilen ve üç yıl üst üste gerçekleştirilen Buruciye Şiir Akşamları belediye başkanının değişmesi sebebiyle maalesef geçtiğimiz yıl yapılamadı.     

Şemseddin Sivasî’nin eserleri set halinde çıkacak

Şahsî çalışmalarım ise Sivaslı mutasavvıf şairlerin divan ve mesnevileri ile dinî-edebî türler sahası üzerine yoğunlaşmış durumda. Prof. Dr. Mehmet Arslan Bey’in başkanlığında Prof. Dr. Recep Toparlı, Prof. Dr. Hüseyin Akkaya, Ar. Gör. Mehtap Erdoğan ve bendenizin de içinde bulunduğu bir grup tarafından Şemseddin Sivasî’nin eserlerinin tüm yazma nüshalarının tespit ve temini projesi üniversitemiz tarafından kabul edildi. Şu an eserleri topluyoruz. Nasip olursa bu eserler güzel bir set halinde basılacak.

Sivas aynı zamanda iki ayrı sempozyuma da ev sahipliği yapıyor Mayıs ayında… Bu sempozyumları biz de duyurmuştuk. Sempozyumlardan ilki, Sivasîler üzerine ve bu sempozyumun yapılmasına imkân veren bir vakıf var: Sivas Kemal İbni Hümam Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı. Bu vakıftan ve vakfın faaliyetlerinden bahsetmenizi istesek…

Kemal İbni Hümam Vakfı, 1990 yılında dönemin belediye başkanı Temel Karamollaoğlu tarafından kurulan bir vakıf. Eğitim üzerine faaliyetlerde bulunuyor. Sivas’ta bir yüksek öğretim öğrenci yurdu ile farklı mahallelerde üç kültür merkezi var vakfa bağlı olarak hizmet veren. Son yıllarda ilköğretim öğrencilerine yönelik bir de etüt merkezi açtılar. ‘Sivas, sempozyumu bu vakıfla öğrendi’ desem, yanlış bir şey söylemiş olmam sanıyorum. Şimdiye kadar beş sempozyum gerçekleştirdiler. Bunlardan dördü yine vakıf yayını olarak kitap haline getirildi. Sivasîler Sempozyumu altıncı sempozyumları olacak. 

Vakfın bir de özel üniversite kurma girişimi var. Yaklaşık bir yıldan bu yana üniversitenin kuruluşuna yönelik alt yapı çalışması sürdürülüyor. Bu konuda son aşamaya geldiklerini biliyorum. Gerçekleşirse, Sivas’ın ilk vakıf üniversitesi de açılmış olacak.

Son olarak, Sivas’ta ‘gidilip görülmezse olmaz’ yerler neresi?

Sivas merkezdeki Şemseddin Sivasî türbesi, Abdulvahap Gazi Türbesi, tarihî medrese ve camiler,  Divriği Ulu Camii, Kangal’da bulunan Balıklı Kaplıca, Gürün’deki Şulul Vadisi ve Gökpınar mutlaka görülmesi gereken yerlerden…

 

 

 

Zeki Dursun Sivas ellerine uzandı

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2010, 20:05
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20